Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:2, Did:0, useCase: 3


Acs brīnumainās spējas. Binokulārā redze

Redakcija
Redakcija

Mums Dieviņš devis divas acis. Kādēļ? Varbūt pietiktu ar vienu? Izrādās, ka varētu pietikt arī ar vienu, bet ne visos gadījumos. Kādi ir ieguvumi, ja cilvēkam ir divas un labi funkcionējošas acis? Pirmkārt, plašāks redzes laiks. Peksperimentējiet- aizveriet kreiso aci un, skat, kaimiņš pa kreisi kaut kur pazuda! Otrkārt, abas acis palīdz mums precīzāk pārvietoties telpā un arī uztvert daudzas lietas telpiski. Neticat? Aizveriet kreiso aci un pamēģiniet ēst zupu. Vai izdevās uzreiz trāpīt ar karoti zupas šķīvī?

Tagad esam noskaidrojuši, ka divas acis mums dod priekšrocības dažādās jomās, taču ir reizes, kad divas acis var arī traucēt. Pamēģināsim! Kreisās rokas rādītājpirkstu turam attālumā no deguna. Labās rokas rādītājpirkstu novietojam tieši blakus. Skatu fiksējam tikai uz kreisās rokas rādītājpirkstu! Sākam attālināt labās rokas rādītājpirkstu (skat. 1. zīm.).

Pēc kāda brīža labās rokas rādītājpirksta vietā parādās divi labās rokas rādītājpirksti. Vai izdevās ieraudzīt? Apsveicu! Jums abas acis funkcionē pareizi. Tāpat var mēģināt arī labās rokas rādītājpirkstu pārvietot tuvāk sev, līdz tas sadubultojas. Ja kādam neizdevās ieraudzīt labās rokas sadubultoto rādītājpirkstu, iesaku pārliecināties pie sava redzes speciālista, vai binokulārā redze pareizi funkcionē.

Kas tad ir "binokulārā redze"? Tā ir abu acu kopredze. Binokulārā redze ("mono"- viens; "bino"- divi; "oculus"- acs) cilvēkiem un dzīvniekiem dod lielas priekšrocības. Dzīvniekiem- medniekiem (pie tiem pieskaitāms arī cilvēks) ir svarīgi nomedīt ātri skrienošos dzīvniekus, līdz ar to viņiem ir svarīgi novērtēt attālumu līdz savam noskatītajam medījumam, kā arī precīzi aprēķināt sava skrējiena paātrinājumu, ja medījums ir ļoti tuvu un sāk skriet prom. Tātad šiem dzīvniekiem binokulārā redze nodrošina labu orientēšanās apkārtnē. Savukārt dzīvniekiem, kuri visbiežāk kļūst par upuri, svarīgi ir redzēt pēc iespējas plašāku apkārtni, lai var laicīgi pamanīt mednieku. Šiem dzīvniekiem ir plašāks redzes lauks, jo viņiem arī acis ir vērstas uz sāniem.

Abu acu redzes laukiem pārklājoties, veidojas binokulārais redzes lauks (skat. 2. zīm.).

Katram cilvēkam redzes lauku lielums var mazliet atšķirties. Tas ir atkarīgs no acu izvirzījuma uz āru, no uzacu pacēluma un biezuma, no deguna lieluma. Cilvēka binokulārās redzes lauka platums ir apmēram 60 grādu plats. Tikai šajā laukā ir iespējama telpiskās uztveres veidošanās. Lai varētu runāt par labu binokulāro redzi, tad ir svarīgi priekšnosacījumi, kas to nodrošina:

Pirmkārt- katrā acī jābūt veselai tīklenes centrālajai bedrītei un efektīvam fokusēšanās mehānismam jeb akomodācijai, lai uz abu acu tīklenēm varētu izveidoties divi asi un aptuveni vienādi skaidri attēli. Pie tam redzes asumam centrālajā bedrītē jābūt augstākam nekā jebkurā citā tīklenes vietā, lai uz acs ārējiem muskuļiem varētu tikt nosūtīts pietiekami stiprs impulss, kas nodrošinātu abu acu pagriešanos pret fiksējamo objektu un tā attēlu veidošanos uz tīklenes centrālajām bedrītēm.

Otrkārt- jābūt normāli funkcionējošiem acs ārējiem muskuļiem, kas varētu nodrošināt tādu acu novietojumu, kāds katrā konkrētajā situācijā būtu nepieciešams. Pie tam, runājot par redzes asu novietojumiem, literatūrā tiek atzīmēta to precīza horizontāla un vertikāla savstarpējā orientācija.

Treškārt- jābūt efektīvi strādājošam smadzeņu mehānismam, kas uztvertu divus atsevišķos abu acu objekta attēlus un saplūdinātu tos vienā kopējā attēlā. Kad attēli būs saplūdināti, tad notiks tālāka informācijas apstrāde, kas veidos telpiskuma uztveri.

Binokulārai redzei pavisam izšķir trīs hierarhiskos līmeņus:

1) bifoveālo jeb abu acu centrālo bedrīšu fiksāciju;

2) fūziju jeb abu acu attēlu saplūdināšana vienā attēlā;

3) stereoredzi.

Ko tas nozīmē?

Ja kāds no zemākiem līmeņiem cilvēkam nav, tad attiecīgi augstākie līmeņi nevar bez tiem izveidoties. Līdzīgi kā karaļa galmā, kas nevarētu pastāvēt bez pavāra, kučiera utt.

Binokulārās redzes esamība ir nepieciešama arī dažādu profesiju pārstāvjiem, kur svarīga ir telpiskā precizitāte, piemēram, pilotiem, profesionāliem autobraucējiem, dažādu militāro sfēru profesionāļiem. Pirms viņus pieņem darbā vai pat apmācībā, viņiem ļoti rūpīgi pārbauda redzi, jo īpaši binokulāro redzi.

Binokulārā redze veidojas pakāpeniski. Kad bērns piedzimst, viņam nav binokulārās redzes. Uzskata, ka tā sāk veidoties apmēram ap 4 - 6 mēnešu vecumu. Lai tā izveidotos, jābūt arī labi attīstītam redzes asumam un sabalansētai acu muskuļu darbībai. Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt maziem bērniem redzi, sākot jau no viena gada vecuma. Ja vecākiem ir aizdomas vai pašiem vecākiem ir redzes traucējumi, tad labāk to izdarīt vēl agrāk. Domāju, ka neviens vecāks negribētu būt sava bērna profesijas ierobežotājs. Kā jau minēju iepriekš, tad ir sfēras, kur binokulārā redze ir nepieciešama.

Zinu, ka ir iespējams arī dzīvot ar vienu aci un tas nemaz nav liels traucēklis, taču pat ikvienam autovadītājam ir ļoti nozīmīgi labi orientēties uz ceļa. Cilvēkiem, kuriem nav binokulārās redzes, ir pavisam cits adaptācijas mehānisms uz apkārtējo telpisko vidi. Šos nosacījumus sauc par monukulārajiem dziļuma nosacījumiem. Minēšu tikai vienu piemēru. Aplūkojiet trešo zīmējumu!

Izrādās, ka daudz ko mēs iemācāmies savā dzīvē un smadzenēs tiek saglabāti apkārt esošie tēli un to pazīmes. Tāpat arī šeit. Mēs zinām, ka saule spīd no augšas un visgaišākā daļa bumbai būs augšpuse. Arī ēnojums veidojas pakāpeniski, tāpēc arī šajā zīmējumā bedrīte pēc apgriešanas nesaglabā savu konstantumu. Zīmējums jau nav mainījies. Mūsu redzes uztvere ir izmainījusi pasniegto informāciju un mūs maldinājusi.

Nobeigumā vēl viens mazs eksperiments, lai ikviens varētu pārliecināties, cik mūsu acis tomēr ir brīnumainas un kādas tik lietas tās spēj paveikt. Pat redzēt cauri plaukstai. Neticat? Pamēģiniet! Izveidojiet caurulīti no baltas lapas. Pielieciet caurulīti pie vienas acs un skatieties pa to. Tagad pielieciet plaukstu blakus caurulītei tieši pa vidu. Skatieties ar abām acīm. Ko jūs redzat? Vai redzat cauri savai plaukstai?

Saudzējiet abas acis, lai tās spētu jums atklāt arvien jaunus brīnumus!

Asoc. prof., optometriste
Gunta Krūmiņa

Dr. Lūkina klīnika Tērbatas ielā 4, Rīgā, pieņem darba dienās no 9:00 - 18:00.
Vairāk informācijas uzzini
www.acuklinika.lv
un, zvanot uz tālruņiem 67 288 180 vai 67 240 480.