Aukstais laiks ir klāt, tam līdzi arī Gripas vīruss!
Kad ārā kļūst ar vien aukstāks un aukstāks, cilvēki sāk ieritināties kažokos un šaļļu kalnos. Bet tas nebūt negarantē nesaķert kādu vīrusu. Jā, ziema ir tas laiks, kad pa ielām sāk klaiņot dažādi vīrusi, tai skaitā gripa. Un kuram gan patīk slimot?
Lai izvairītos no saslimšanas, ārsti iesaka uzturā lietot ķiplokus un daudz C vitamīna. Ķiplokam piemīt baktericīdas un imūnstimulējošas īpašības un tas lieliski palīdz izvaīrīties no saslimšanas ar gripu. C vitamīns veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrusiznīcinoši. Tāpēc ēdiet daudz kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus un greifrūtus.
Gripas pazīmes.
Salīdzinot ar citām infekciju slimībām, gripa atšķiras ar ātrumu, ar kādu tā izplatās, un izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu, kuru dēļ gripas epidēmijas laikā 2–5 reizes pieaug hospitalizāciju skaits un cilvēku vēršanās biežums pēc medicīniskās palīdzības.
Gripas pazīmes ir :
- galvassāpes,
- muskuļus sāpes,
- drudzis,
- paaugstināta temperatūra (līdz 39° - 40° C),
- kaulu “laušanas sajūta’’,
- sāpes kaklā un sauss, rejošs klepus,
- iesnas.
Kā izvairīties no saslimšanas ikdienā?
Centieties izvairīties no cieša kontakta ar slimiem cilvēkiem publiskās vietās, piemēram, kinoteātros, lielveikalos, tirgos, sabiedriskajā transportā, tāpat izvairies no cilvēkiem, kas klepo un šķauda.
Ja esat apslimis, klepojot un šķaudot, aizsedziet muti ar kabatas lakatiņu vai roku.
Dienas laikā mazgājiet rokas pirms ēšanas un pēc uzturēšanās publiskās vietās. Ja jūsu darba kolēģis ir saaukstējies, nelietojiet vienus priekšmetus, piemēram, rakstāmlietas un traukus.
Izvairieties ar netīrām rokām aizskart acis, degunu un muti. Tā sevi pasargāsiet no inficēšanās ar elpošanas ceļu infekcijām.
Ievērojiet pareizu darba un atpūtas režīmu: vingrojiet, lietojiet vitamīnus, esiet svaigā gaisā, tomēr uzmanieties nosalt!
Ēdiet veselīgu pārtiku! Iekļaujiet savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktus, kas satur fitokomponentus. Tie ir bioķīmiski savienojumi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Šīs vielas ir svaigos kāpostos, ķiplokos, lociņos, citrusaugļos, jāņogās. Lietojiet uzturā skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūno sistēmu.
Daudz dzeriet zāļu tējas, svaigi spiestas sulas un minerālūdeni!
Ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem! Neaizmirstiet mājās cepuri un cimdus!
Regulāri vēdiniet telpas, tādejādi samazinot gripas vīrusu daudzumu tajās.
Gadījumā, ja esat saslimis pats, neaplipiniet citus, bet palieciet mājās un kontaktējies ar savu ģimenes ārstu.
Vakcīnas.
Imunitāti pret gripu var izveidot arī mākslīgi, ievadot organismā vakcīnu. Vakcinācijā pret gripu tiek izmantotas dalītās vakcīnas, tas nozīmē, ka vakcīna nesatur visu vīrusu, bet tikai vīrusa virsmas proteīnus hemaglutinīnu un neiromindāzi, kas spēj aktivizēt cilvēka imūno sistēmu. Vakcīna nesatur „dzīvu” vīrusu, tādēļ vakcinācija nevar izraisīt saslimšanu ar gripu. Vairāki pretgripas vakcīnas klīniskie pētījumi pierādījuši, ka nopietnus blakusefektus un simptomus, kas raksturīgi gripas infekcijai, mūsdienu vakcīnas neizraisa.
Gripas vakcīna satur virsmas proteīnus no trīs dažādiem gripas vīrusiem: divus atšķirīgus A-vīrusa tipus, un vienu B- vīrusa tipu.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, 80% vakcinēto ar gripu nesaslimst, bet 20% pārcieš gripu vieglā formā. Cilvēkiem pēc 60 gadiem imunitāte izveidojas tikai 60%, taču saslimušajiem gripa noritēs bez komplikācijām.
Vakcinācija pret gripu īpaši ieteicama
- cilvēkiem, kuri sasnieguši 60 gadu vecumu;
- pieaugušajiem un bērniem (vecākiem par 6 mēnešiem), kuri pieder augsta riska grupai, jo tiem ir lielākas iespējas izveidoties gripas komplikācijām.
- personām, kas slimo ar hroniskām elpceļu (piemēram, astma) un sirds - asinsvadu slimībām, nieru un asins saslimšanām (piem. sirpjveida šūnu anēmija), metabolām saslimšanām (piemēram, cukura diabēts) un imūnsupresiju.
- personām, kurām ir cieša saskare ar augsta riska grupas slimniekiem: medicīnas darbiniekiem un ģimenes locekļiem.
Valsts ir radusi iespēju atsevišķām iedzīvotāju grupām daļēji apmaksāt gripas vakcināciju un pacienta iemaksu vizītei pie ģimenes ārsta. Pretgripas vakcīnas 50% apmērā valsts apmaksā:
- bērniem no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam,
- pieaugušajiem virs 65 gadiem,
- pacientiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas un nieru slimībām,
- pacientiem ar imūndeficīta sindromu,
- pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvo terapiju un
- pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar acetilsalicilskābi jeb aspirīnu, atgādina Latvijas Republikas Veselības Ministrija.
Izmantojiet iespēju vakcinēties pret gripu. Taču, ja iespējams, mēģiniet uzlabot savu imunitāti ar dabīgiem vitamīnsaturošiem produktiem, nevis mākslīgiem.
Vakcinējies: http://www.vakcinacijascentrs.lv/lat/