Strādā pie datora, nekaitējot mugurai
Pēdējos gados aizvien vairāk cilvēku lielāko dienas daļu - gan darbā, gan mājās - pavada strādājot pie datora. Kad cilvēks ilgstoši sēž un koncentrējas uz ekrānu, viņš visbiežāk nejūt to, ka ieņemtā poza nodara kaitējumu mugurai.
Lai nekaitētu mugurai un nodrošinātu tai nepieciešamo atbalstu, ikvienam būtu jāatceras daži padomi - strādājot, tvītojot, blogojot vai sērfojot internetā un sūtot e-pastus.
Pamatnosacījumi
• Vienmēr velti laiku, lai sakārtotu un noregulētu savu datorkrēslu! Īpaši, ja tas mājās vai birojā jādala ar citiem cilvēkiem.
• Krēslam jābūt noregulētam tā, lai kājas var atbalstīt uz grīdas; ceļi saliekti, bet ar slīpumu no gurniem līdz ceļiem. Gurniem ir jābūt augstāk nekā ceļiem. Acu līmenis - tieši pretī datora ekrānam. Ieteicams novietot monitoru uz palikņa, kaut vai, piemēram, līdzenas papīru vai žurnālu kaudzes, lai tas atrastas pareizā augstumā iepretim acīm.
• Sēžot krēslā, atbrīvojies, atbalsti apakšdelmus pret roku atzveltņiem un muguru ar plecu lāpstiņām - pret atzveltni.
• Rokas vēlams turēt plati – tā, lai elkoņu līmenis ir vienāds ar galdu. Lieto krēslu ar roku balstiem!
• Taisi regulāras pauzes. Nekad nesēdi pie datora ilgāk kā 40 minūtes, vēlams īsāku laiku, ja tas iespējams.
• Taisot pauzi, pastaigā apkārt un mazliet pastaipies, padari kaut ko pavisam citu.
• Atbrīvo pagaldi, lai būtu pietiekami vietas kājām!
Darbs pie portatīvā datora
Portatīvā datora pārnēsājamība padara datora lietošanu ļoti ērti un viegli pielāgojamu dažādām vidēm. Tas ir arī liels vilinājums datoru lietot, sēžot neērtās un nepiemērotās pozās. Cilvēks, strādājot pie portatīvā datora, var neizjust diskomfortu un nesajust to, ka atrodas muguras veselībai bīstamā pozā, jo ir koncentrējies tam, ko dara.
• Ja lietojat portatīvo datoru, investējiet paliknī uz kura to uzlikt (palikni var aizstāt ar līdzenu papīru vai žurnālu ķīpu, vai citu līdzīgu objektu). Tas nodrošinās ekrāna atrašanos acu līmenī.
• Portatīvā datora lietošanai mājās laba ideja ir iegādāties “normālu” tastatūru un peli. Tas padarīs portatīvā datora lietošanu krietni draudzīgāku mugurai.
• Kad jūs kaut kur dodaties, ņemot līdzi savu portatīvo datoru, veltiet laiku datora somas vai mapes atbrīvošanai no nevajadzīgām lietām. Tas ir pārsteidzoši, cik daudz nevajadzīgu materiālu ātri uzkrājas un papildina somas svaru, ko pēc tam pacietīgi jānes mugurai un pleciem.
• Lietojiet datorsomas ar mugursomas dizainu! Tā jūs sargāsiet savus plecus. Piemērojiet siksnas, lai soma ir cieši klāt pie muguras.
• Automašīnā vai vilcienā... Ja jūs braucat automašīnā vai vilcienā un jums jālieto portatīvais dators, nedariet to ilgstoši – jūs skatāties lejup uz ekrānu un galvai nav atbalsta.
Alternatīvas iespējas sēdēšanai pie datora
Ja pie datora jāsēž ilgstoši vai arī Jūs labi apzināties, ka brīdī, kad koncentrējaties darbam, par pareizu muguras pozu gadās aizmirst, iesakām meklēt dažādas alternatīvas.
Sēdēšana uz bumbas
Sēžot uz bumbas, ķermenis pats sevi “savāc”. Tas nozīmē ka, lai noturētu līdzsvaru, ķermenis pielāgojos un ieņem pozu ar taisnu muguru. Pamēģiniet! Ja birojā tas nav iespējams kolēģu vai klientu dēļ, dariet to, strādājot mājās.
Palikņu izmantošana
Ja birojā nevarat atļauties sēdēt uz bumbas, sēdiet uz līdzsvara spilvena. Tas ir gumijots izstrādājums, uz kura sēžot, līdzsvars ir jāsaglabā tieši tāpat, kā sēžot uz bumbas. Taču līdzsvara spilvens, salīdzinot ar lielo bumbu, ir neliels un gandrīz nemanāms.
Savukārt, ja krēsla atzveltne nesniedz stabilu atbalstu mugurai, izmantojiet atzveltnes palikni. Variet izlīdzēties arī ar stingru salocītu dvieli.
Ja negribat sēdēt uz bumbas, varat izvēlēties līdzsvara spilvenu un atzveltnes palikni. Jūsu mugura būs Jums pateicīga!
Sīkāku informāciju par muguras sāpju profilaksi un ārstēšanu varat iegūt
“Fizioterapijas centrā AUDEMUS”
Antonijas iela 22 - 1,
Rīga, LV - 1010
Tālrunis: 6 722 19 90,
Mob. tel.: 2 948 45 90
Fakss: 6 721 19 91
E-pasts: credovictoria@audemus.lv