Pazīstami cilvēki atklātā vēstulē izvirza skandalozas apsūdzības lielākajai bankai Latvijā
"Gaišā dienas laikā no mana konta pazuda vairāk kā miljons dolāru. Kā tas iespējam godīgā valstī?"- tā cietušais mecenāts un aktieris Juris Baratinskis. "Banka man spieda sniegt nepatiesas liecības un es biju spiests pamest valsti'"- tā bijušais Hansabankas augsta līmeņa darbinieks. Šādas un līdzīgas valstī pazīstamu cilvēku apsūdzības pret Latvijā nozīmīgāko banku '"Swedbank", redzamas videomateriālos un vēstulē, kas izplatīta medijiem. Pēc vēstulē teiktā, cietušajam Jurim Baratinskim, ir cerības atjaunot tiesvedību visai skandalozā lietā. Nepretendējot uz konkrētu viedokli šai jautājumā (citu iesaistīto pušu liecību trūkuma dēļ), publicējam vēstuli un materiālus no izveidotās atbalsta mājas lapas pilnā apjomā
Paziņojums presei:
Mākslinieki aizstāv savējo cīņā ar banku
Gaidot Augstākās Tiesas Senāta lēmumu par tiesvedības atjaunošanu lietā par bankas kontā pazudušās naudas atgūšanu, aktiera un mecenāta Jura Baratinska draugi ir izveidojuši interneta vietni Par godīgu procesu, kurā stāsta lietas patiesos apstākļus un aicina arī citus izteikties par Latvijā esošo banku darbību un ar tām saistītajām problēmām.
1998. gadā no Jura Baratinska konta toreizējā “Hansabanka – Latvija” pazuda 1,3 miljoni ASV dolāru, kurus it kā pats J.Baratinskis ar telefonisku rīkojumu ir licis ieguldīt Krievijas vērtspapīros. Lai gan šāda rīkojuma nav bijis un tam nav nekādu pierādījumu (ko savā video liecībā apliecina arī bankas bijušais darbinieks, kas it kā esot šo rīkojumu pieņēmis), tas nebija šķērslis tiesai ticēt citiem bankas darbiniekiem, ka viss esot noticis likumīgi. Pats šī rīkojuma “pieņēmējs” toreiz tiesā neliecināja, jo bija spiests aizbraukt no Latvijas, lai nesniegtu nepatiesu liecību, taču tagad ir atgriezies Latvijā un ir gatavs tiesā izklāstīt lietas patiesos apstākļus.
Patlaban atbalstu J.Baratinska centieniem atjaunot tiesiskumu publiski ir izteikuši pasaulē labi zināmie arhitekti Matīss un Austris Mailīši, pavārs Mārtiņš Sirmais, mākslinieks Andris Breže, kā arī toreizējais valsts policijas smago noziegumu atklāšanas koordinācijas pārvaldes vadītājs Sandris Plaudis, taču vēl virkne sabiedrībā zināmu cilvēku ir gatava izteikties par banku patvaļu Latvijā un indivīda nespēju cīnīties ar tām. Šo cilvēku videoliecības vietnē Par godīgu procesu parādīsies jau tuvākajā laikā.
Papildinformācija un atsauksmes: pargodigu@gmail.com
Vēstules beigas (red.)
Materiāls no speciāli izveidotās atbalsta mājas lapas pargodiguprocesu.lv
Lietas būtība: no konta pazūd 1,3 miljoni dolāru, banka plāta rokas
Juris Baratinskis savulaik bija toreizējās Hansabank-Latvija (tagad AS “Swedbank”) klients un bankai bija uzticējis savus nopelnītos līdzekļus – 1,3 miljonus ASV dolāru. Līdz tālajā 1998.gadā no viņa konta nauda pazuda, kā vēlāk izrādījās – bez viņa ziņas tā tika ieguldīta Krievijas vērtspapīros, kas vēlāk faktiski zaudēja savu vērtību. Juris toreiz ilgstoši uzturējās ārzemēs un tikai ik pa brīdim kontaktējās uz ar banku, pārbaudot sava konta stāvokli un par naudas pazušanu uzzināja tikai pēc vairākiem mēnešiem. Par notikušo stāsta Juris Baratinskis:
Juris Baratinskis cīnās pret banku un cenšas atgūt pazudušo naudu
Bankas versija – Juris Baratinskis esot pats devis mutisku rīkojumu naudu ieguldīt Krievijas vērtspapīros, taču tā nav patiesība. Toreiz uz ārzemēm bija spiests doties Māris Vinklers, Hansabankas nodaļas vadītājs, jo nepakļāvās bankas spiedienam melot, ka šāds rīkojums ir bijis. Tagad Māris Vinklers ir atgriezies Latvijā un liecinās arī tiesā, jo tic taisnīguma uzvarai un arī video atzīst, ka Juris šādu mutisku rīkojumu nav devis un ka banka rīkojusies ar klienta naudu pēc sava prāta un tāpēc tā ir zaudēta. Jāatzīmē, ka visi līgumi par Jura Baratinska ieguldījumiem tika noslēgti rakstiski un to termiņš beidzās pirms naudas pazušanas. Par notikušo stāsta Māris Vinklers, kurš pēc daudziem gadiem varēja atgriezties Latvijā pēc prombūtnes Kanādā.
Māris Vinklers. Bijušais a/s "Hansabank -Latvija" Finanšu tirgus daļas vadītājs.
Lieta tāda, ka, ja arī Juris Baratinskis būtu devis šādu rīkojumu, tad viņam tas rakstiski būtu jāapliecina trīs dienu laikā. Taču viņš nemaz rīkojumu par šādu pārskaitījumu nav devis. Toreiz lieta tika politiski bremzēta visos līmeņos un galarezultātā spēkā stājas spriedums, ka viss ir bijis likumīgi. Par tā laika pastāvošo praksi policijā stāsta bijušais Kriminālpolicijas priekšnieks Sandris Plaudis
Sandris Plaudis. Bijušais Valsts Policijas Smago noziegumu atklāšanas koordinācijas pārvaldes priekšnieks.
Toreiz lieta tika iztiesāta visos līmeņos un, neskatoties uz tikai netiešām liecībām (Māris Vinklers neliecināja), ka mutisks rīkojums pārskaitīt naudu bijis, tiesa nosprieda, ka Juris Baratinskis pats vien ir vainīgs un ka viņam nekāda kompensācija par bankas pazaudēto naudu nepienākas.
Tiesāšanās, kā ķēķa laiki ir beigušies un tagad atkal pastāv iespēja, ka tiek spriesta taisna tiesa. Ģenerālprokuratūra ir atzinusi noziedzīga nodarījuma faktu, kas faktiksi ir jaunatklāti apstākļi, kas ir pamats lietas nodošanai otrreizējai caurlūkošanai, turklāt nevis tūlīt un tagad piedzenot naudu, bet gan izskatot to jau no pirmās instances.
Juris Baratinskis gadījumā, ja izdosies atgūt savu naudu, ir apņēmības pilns ieguldīt to savā īpašumā Rūjienas apkārtnē, lai veidotu tur starptautisku meditācijas centru – viņam pieder zeme, kas ir piemērota šāda centra būvniecībai. Par centra projektu stāsta Matīss Mailītis, projekta autors:
Matīss Mailītis. Rūjienas meditācijas centra līdzautors, viens no Latvijas paviljona izstādē EXPO 2010 Šanhajā līdzautoriem un daudzu citu starptautisku arhitektūras projektu autors.
Austris Mailītis. Viens no Latvijas paviljona izstādē EXPO 2010 Šanhajā līdzautoriem.
Rūjienas meditācijas centra projekts
Mārtiņš Sirmais
Andris Breže. Mākslinieks.
Materiāla oriģināls: Par godīgu procesu