Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:15, Did:0, useCase: 3


Vai arhitektūras projektam ir nosakāma cena?

Vai arhitektūras projektam ir nosakāma cena?
Privātmājas projekta cena ir nosakāma tikai aptuveni.
Publicitātes foto

Eiropas Kopienas dibināšanas līgums aizliedz tieši vai netieši noteikt cenu, tas ir, vienoties par cenu arhitektūras tirgū ir aizliegts, lai neierobežotu konkurenci. Taču aptuvenu cenu privātmājas projektam ir iespējams noteikt.

Cik aptuveni!!!* izmaksātu detalizēts projekts 200 kvadrātmetru plašai racionāli plānotai privātmājai bez arhitektoniskām pārmērībām, saskaņā ar kuru būvnieks varētu uzcelt objektu?

Lai būtu lielāka skaidrība, jāatšifrē šāda projekta sastāvdaļas un to izmaksas:

• tehniskie noteikumi – daļa no tiem ir maksas pakalpojumi, kuru tarifus regulē pašvaldības, aptuvenas šīs daļas izmaksas – 100 Ls,

• ģeotehniskās izpētes pārskats – nepieciešams, lai noteiktu grunts sastāvu un pamatu risinājumu, to izstrādā specializēti uzņēmumi un pakalpojuma izmaksas ir aptuveni 150 Ls,

• topogrāfija – situācijas plāns zemes gabalā, izstrādā sertificēti uzņēmumi, pakalpojuma izmaksas aptuveni 200 Ls,

• paskaidrojuma raksts – par brīvu, to arhitekti uzsauc klientiem,

• arhitektūras sadaļa – ar atbilstoši sīku detalizācijas pakāpi uz papīra uzliktais arhitektu intelekts vidēji maksā 8 Ls kvadrātmetrā, tātad konkrētajā gadījumā ap 1500 Ls,

• būvkonstrukciju sadaļa – inženieru izstrādātā sadaļa, vidēji 5 Ls kvadrātmetrā, tātad ap 1000 Ls konkrētajā gadījumā,

• ūdensapgādes projekts – vidēji 400 Ls,

• apkures un ventilācijas sadaļa – vidēji 400 Ls,

• elektrības projekts – 300 Ls.

(šīs ir izmaksas kādai nesen projektētai privātmājai, bet ne tai, kas redzama attēlā)

Tabula ir noderīga tikai kā aptuvens ieskats izmaksās, bet ne pieņemama kā visos gadījumos funkcionējoša patiesība. Subjektīvo interpretāciju rezultātā sadaļu izmaksas var atšķirties arī 10 kārtīgi. Uz abām pusēm. Viss atkarīgs no projekta detalizācijas pakāpes, no biroja zīmola, no maksātspējas, un citiem faktoriem. Pavisam lēta ir privātmāju projektu adaptācija no tipveida projektu katalogiem, bet tas jau ir cits stāsts ar pietiekami daudziem zemūdens akmeņiem.

     [+] [-]

, 2010-11-12 17:50, pirms 14 gadiem
Norgē arhitekts izdara visu, ūdeni un elektrību saskaņo ar valsti, tas ir par brīvu, ar būvkonstrukciju nodarbojas parasti arhitekts. Latvija ir plēsēju zeme. Pats būvēju sev māju Norgē.

     [+] [-]

, 2011-10-07 13:08, pirms 13 gadiem
Vācijā un Šveicē ir honorāru tabulas, apmēram kā latvijā notāriem. Un neviens tur par 8 ls m2 neko netaisa. Latvijā tikai bomzu arhitekti bomziem taisa pa 8 Ls/m2. Un N0orgē laikam jāsecina, arhis strādā pa free? Tur strādā, idiņ, par 15...20% no būvniecības izmaksām, taisnība, arhis dara visu, līdz atslegai, vada būvi, kontrolē utt. Šeit Latvijā arhis tikai zīmē, izdara apmeram 30% no importijas arhja apjoma. Dargi, bet tapēc tādā norgē bomzi, nu kā tu, būvē paši un tas ir normali.

     [+] [-]

, 2012-08-27 21:26, pirms 12 gadiem
to padlasvilage. Gribēt lai kāds kaut ko dara par brīvu vispār nav nopietni-arhitekta pakalpojums nav labdarība cilvēkam,kas ir pietiekami turīgs lai būvētu.Vajag padomāt vai tu pats savu darbu dari bez atalgojuma.Ja tev šķiet ka kāds pelna vairāk, tad neesi atradis pareizo nodarbošanos.