Sadarbībā ar BEMA. Izvairies no kļūdām siltināšanas projektos!
Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūra (BEMA) jau gadu administrē ERAF aktivitāti, kas attiecas uz mājokļu siltināšanu. Aktīvi tiek iesniegti projekti. No kādām kļūdām būtu jāizvairās, projektu izstrādes gaitā? Atbild aģentūras vecākā konsultante Signe Kajaka.
Netiek pievērsta uzmanība vērtēšanas kritērijiem
Lai uzrakstītu ēkas siltināšanas projektu un tas saņemtu pozitīvu novērtējumu, kas rezultētos ar līguma parakstīšanu par finansējuma piešķiršanu ERAF aktivitātes ietvaros, nepieciešams rūpīgi iepazīties ar projektu vērtēšanas kritērijiem. Tie pieejami vietnē esfondi.bema.gov.lv vai arī Ministru kabineta mājas lapā Latvijas Republikas Ministru Kabinets: Home Page Vērtēšanas kritērijus nosaka MK noteikumu Nr.138 7.pielikums.
Vērtēšanas kritēriju neizlasīšana ir visbiežāk sastopamā kļūda. Jāņem vērā, ka tajos ir skaidri un gaiši definēts, kāds rezultāts jāsasniedz.
Minimālais punktu skaits - 20
Minimālais punktu skaits, kas nepieciešams, lai projekts saņemtu finansiālo atbalstu, ir 20, kurus iespējams iegūt 3 vērtēšanas kritērijos.
Pirmais kritērijs – koeficients
Izstrādājot projektu, tiek aprēķināts kāds būs siltuma enerģijas ietaupījums (MWh) un cik lielu summu veido attiecināmās izmaksas (izmaksu pozīcijas, kurām iespējams saņemt finansējumu ERAF aktivitātes ietvaros). Izmaksu cipars jāizdala ar MWh ciparu, iegūstot pirmo vērtēšanas kritēriju – koeficientu. Jo tas lielāks, jo vairāk punkti šajā kritērijā tiek piešķirti.
Otrais kritērijs – dzīvokļu skaits ēkā
Ja ēkā ir mazāk par 10 dzīvokļiem, šajā vērtēšanas kritērijā tiek saņemti 0 punktu. Jo vairāk dzīvokļu, jo vairāk punktu šajā kritērijā.
Trešais kritērijs – teritorijas attīstības indekss
Šajā kritērijā vērtē teritorijas attīstības indeksu, kuru piešķīris Ministru kabinets. Šo kritēriju projekta iesniedzējs nevar mainīt. Vairāk punktu var iegūt tie projektu iesniedzēji, kuriem dzīvojamā ēka atrodas teritorijā ar negatīvu teritorijas attīstības indeksu.
Ar ko iespējams manipulēt?
Ar diviem kritērijiem – teritorijas attīstības indeksu un dzīvokļu skaitu – nav iespējams manipulēt. Tātad, ja šajos kritērijos iegūtais punktu skaits mazs, jāpievēršas pirmajam kritērijam, piemēram, iespējams ieplānot pasākumus, kas vairāk ekonomē siltuma enerģiju un samazina izmaksas, līdz ar to iegūstot lielāku koeficientu un attiecīgi vairāk punktus.
Atbilstības kritēriji
Siltināšanas projekts atbilstības kritērijos tiek vērtēts divos veidos – precizējamā (P) un neprecizējamā (N) sadaļa. Tātad, ja kāds no nosacījumiem nav izpildāms pie neprecizējamiem kritērijiem, tad projektu iesniegt nav nozīmes. Toties kļūmes precizējamos kritērijos ir labojamas. Piemēram, ja finanšu aprēķinā ieviesusies kāda neliela kļūme vai arī mājas iedzīvotāju kopsapulces protokolos neskaidri definēts kāds lēmums, utt. Šādos gadījumos projekta iesniedzējam tiek dots noteikts laiks pieteikuma precizēšanai un paskaidrojumu sniegšanai.
Termiņi
Projektu labošanai parasti tiek atvēlēts laiks viens mēnesis. Ja šajā laikā netiek iesniegta labotā projekta versija, tad diemžēl uz finansējuma saņemšanu cerēt nav iespējams. Bet nebūs liegts gatavot projekta pieteikumu iesniegšanai no jauna.
Energoauditora slēdziens
Jāņem vērā, ka ēkas siltināšanai attiecināmās energoefektivitātes uzlabošanas izmaksas atspoguļojas energoaudita pārskatā – ja tur būs iekļauta logu nomaiņa, tad būs iespējams saņemt šai aktivitātei līdzfinansējumu. Ja energoaudita pārskatā nebūs iekļauta logu nomaiņa, tad arī nebūs iespējas saņemt līdzfinansējumu šim energoefektivitātes pasākumam.
Signe Kajaka: "Iesaku pārstāvjiem no mājas sekot līdz energoaudita pārskata veidošanas procesam, lai vienotos par optimālajām iekļaujamajām pozīcijām un risinājumiem. Līdzīgi ar arī Tehniskās apsekošanas atzinumu. Tajā jābūt norādītiem veicamajiem pasākumiem konstrukciju tehniskā stāvokļa uzlabošanai."
Pats būtiskākais! – ēkas siltināšanas projekta dokumentācijai ir jāatbilst reālajai situācijai, nevis jānoformē formāli.
Par aktivitāti
Eiropas Savienības aktivitātes „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” aktivitātes mērķis ir paaugstināt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju energoefektivitāti, lai nodrošinātu dzīvojamā fonda ilgtspēju un energoresursu efektīvu izmantošanu.
Sīkāku informāciju par aktivitāti var atrast esfondi.bema.gov.lv. Jaunumiem par mājokļu renovāciju var sekot arī Twitter - twitter.com/siltinam.
No š.g. 1.maija informācija par aktivitātēm un turpmāko pieteikšanās kārtību atrodama Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras interneta mājas lapā LIAA, Klientu apkalpošanas nodaļā Rīgā, Pērses ielā 2 darba dienās no plkst. 8:30 līdz plkst. 17:00, kā arī pa telefonu 67039499 vai elektronisko pasta adresi liaa@liaa.gov.lv.