Sausās un slapjās pirtis, kur ziemā sildīties
Pirtiņā var ne vien nomazgāties, bet arī sasildīties, relaksēties un pat uzlabot savu labsajūtu. Pirts pēršanās sevī ietver dažādas tautu kultūras tradīcijas. Apmeklējot pirti, āda atbrīvojas no atmirušajām šūnām, kļūst gludāka un vingrāka. Pastāvīga pirts apmeklēšana var pat aizstāt sejas tīrīšanu ar tvaiku.
Pirts veidi.
Vispirms jāizvēlas, kāda ir tā vēlamākā miesas un dvēseles relaksācijas vieta - sausā vai slapjā gaisa pirts, tvaika jeb turku pirts. Sausās gaisa pirts jeb somu saunas gaisa temperatūra parasti tiek sasniegta līdz 110 grādiem un gaisa mitrums ir samērā zems, taču sausā gaisa dēļ, karstums ir vieglāk izturams. Tiek uzskatīts, ka šādas saunas apmeklēšana labi ietekmē veselību.
Slapjās jeb tvaika pirts gaisa temperatūra sasniedz līdz 65 grādiem. Tvaika pirtis ir mitrākas, nav tik karstas un ne mazāk veselīgas kā somu saunas, taču tvaika pirtis vairāk piemērotas cilvēkiem, kuriem nav sarežģijumu ar veselību, jo pēršanās laikā organismam veidojas samērā liela slodze, tādēļ, ja pirms tam neesat pieradis pie pirts apmeklējuma, to labāk iesākt pakāpeniski un pirtī doties regulāri.
Ja pirts paredzēta vairākiem cilvēkiem un ilgākam pēršanās laikam, krāsnij un akmeņu krāvumam jābūt lielākiem.
Ir divu tipu krāsnis, vienu no tām vienlaicīgi var kurināt un pērties, kad siltums atjaunojas, kurinot krāsni, otra - vispirms jāizkurina līdz akmeņi ir pietiekoši uzkarsuši un tikai pēc tam var iet pērties, taču šajā gadījumā jāņem vērā, ka jāpaspēj nopērties, kamēr akmeņi vēl ir karsti. Tiem atdziestot, pirts būs jākurina no jauna un tas aizņems daudz laika.
Metāla krāsnīm izmanto vulkāniskas izcelsmes akmeņus ar vienmērīgu struktūru, nav ieteicams izmantot porainus, keramiskus vai pārāk mazus akmeņus. Tādi akmeņi kā smilšakmens vai ģipšakmens nebūs piemēroti, jo tie ātri sabirs straujas temperatūras maiņas dēļ, kad uz sakarsētiem akmeņiem tiks liets auksts ūdens.
Pirts krāsnij jāizvēlas akmeņi, kas ir aptuveni 4 līdz 8 cm diametrā.
Pirts slotiņas.
Slotiņas var veidot no dažādiem koku zariem - apses, bērza, ozola un citiem. Apses slotiņas lieti noder reimatisma un ilgi nedzīstosu brūču ārstēšanai, savukārt bērza slotiņas palīdzēs mazināt muskuļu sāpes, labi attīrīs un padarīs maigu ādu, kā arī relaksēs ķermeni. Ja ir vēlme pēc izturīgas slotiņas, tad ozolu zari, būs īpaši piemēroti, tos varēs izmantot vairākām pēršanās reizēm.
Slotiņām zarus jāvāc jūnija sākumā vai vidū, kad lapas ir pilnas ar sulu un aromātiskas. To dara dienā kad nelīst lietus, rasa ir nožuvusi un vietā, kur lapas neuzsūc mašīnu izplūdes gāzes. Jūnijā lapas jau ir labi izaugušas, pietiekoši biezas un labi turas pie zariem. Ja pirts slotiņai zarus vāks jūlijā, lapas var tik ilgi neturēties pie zariem un slotiņa veidosies plānaka. Pirts slotiņām piemērotākie zari ir no ūdens tuvumā vai mitrā vietā augošiem kokiem, kuri nav ne jaunāki, ne vecāki par diviem līdz trīs gadiem, tāpēc jāizvēlas kuplu, zemu augošu koku. Veidojot slotiņu, dēļ tās jāgriež koku zemākie zari, jo galotņu zari ir cieti un mazāk lokani.
Pirtiņas pēršanās padomi.
1) Lai sviedri izdalītos vairāk, pirms tam var noskaloties tikai ar ūdeni, nosusināt ādu frotē dvielī un izdzert dažas glāzes šķidruma, vislabāk, ja tā būtu zāļu tēja.
2) Pirts nebūs piemērota tiem, kam ir problēmas ar onkoloģiskām slimībām, tuberkolozi un smagas formas bronhiālo astmu.
3) Pirtī nevajadzētu iet, ja ir lietoti alkoholiskie dzērieni vai tūlīt pēc sātīgas maltītes.
4) Saunā ieteicams uzturēties no 5 līdz 15 minūtēm, tad veikt aptuveni 15 minūtes garu pārtraukumu un atkal atgriezties uz pirts lāvas. Ja pirts apmeklējums ir pirmo reizi vai pēc ilga pārtraukuma, pirtī vislabāk uzturēties no 5 līdz 10 minūtēm, pēc tam 20 minūtes atvēlot atpūtai.
5) Apmeklējot tvaika pirti, pirms tam ķermeni var sasildīt, noskalojoties siltā dušā.
6) Pirms pēršanās slotiņu jāiemērc silta ūdenī vai jāpatur virs tvaika.
7) Pirms došanās pirtī, nevajadzētu lietot nekādu dekoratīvo un kopjošo kosmētiku, ne krēmus, ne pieniņus, pat ne ziepes.
8) Kopējam pirtī pavadītajam laikam nevajadzētu būt ilgākam par divām stundām.
9) Tie, kurus uztrauc liekais svars, pēc pirts var ļaut sviedriem joprojām izdalīties, ietinoties siltā, sausā dvielī.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]