Kā atjaunot koka durvis
Atjaunošana šobrīd ir lētāks process, kā jaunu, kvalitatīvu durvju iegāde. Un tā kā ir krīze un laika vairāk, ir iespējams atvēlēt laiku durvju atjaunošanai, turklāt ir īstais brīdis - vasara. Krāsa ļoti ātri žūs.
Ar ko sākt?
Jāsāk ar durvju izņemšanu no eņģēm un pārvietošanu uz telpu, kurā tiks veikti atjaunošanas darbi. Tai jābūt pietiekami labi vēdināmai, jāatbrīvo kārba un durvju vērtne no furnitūras detaļām, pierakstot izjaukšanas secību. Pieraksti noderēs atjaunoto durvju montāžas laikā.
Kā notīrīt daudzos krāsu slāņus?
Restauratori krāsu slāņa noņemšanai iesaka izmantot karsta gaisa fēnu, jo ķīmiskie krāsu noņēmēji veido šķidru, darvainu putru uz koka virsmas, no kuras nav nemaz tik viegli atbrīvoties, jo šķidrā masa iekļūst dziļi koka porās. Ar karsta gaisa fēnu apstrādā arī aplodu un slieksni, ja tie ir krāsoti. Vietas, kur krāsa ieēdusies dziļāk, jātīra ar kaustiskās sodas koncentrācijas šķīdumu, pēc tam rūpīgi jānomazgā ar siltu ūdeni.
Pēc nedēļas
Apstrādātās durvis vismaz nedēļu jāpažāvē un pēc tam ar speciālu špakteli jālikvidē sīkās šķirbas. Aptuveni pēc 24 stundām koka virsma rūpīgi noslīpējama ar rupjāku, pēc tam – smalkāku smilšpapīru. Ar smilšpapīru ieteicams viegli noapaļot arī visus asos stūrus, lai stūros krāsa uzklātos vienmērīgā slānī.
Krāsošana
Nekas noturīgāks koka aizsardzībai par krāsu nav vēl izdomāts. Durvju virsmai vispirms uzklāj grunts slāni, pēc tam krāso. Speciālisti iesaka labāk uzklāt divus līdz trīs plānus krāsas slāņus, nevis vienu biezu, jo tā veidojas labāka saķere ar virsmu un arī smalkie profilējumi „izzīmējas” asāk un precīzāk, nekā zem bieza krāsas slāņa. Specializētajos krāsu veikalos ir iegādājamas sistēmas – gruntis un krāsas, kas paredzētas koka virsmām. Ārdurvju toni parasti pieskaņo ēkas fasādes tonim vai arī, ja tā ir koka fasāde, izvēlas ar fasādi analogā tonī.
Gatavs
Kad visi procesi veiksmīgi paveikti, atliek durvis ievietot atpakaļ eņģēs un iemontēt furnitūru – slēdzeni, dekoratīvās uzlikas, pretplāksni kārbā.