Vai latviešu valodā rakstītas īsziņas sūtīt ir dārgāk kā angļu valodā?
Jautājumu, cik īsti izmaksā īsziņas, kas rakstītas korektā latviešu valodā, epadomi.lv uzdeva LMT speciālistiem, kuri neskopojās ar izsmeļošu un detalizētu skaidrojumu.
LMT atbilde
Apgalvojums, ka latviešu valodā rakstītās īsziņas ir dārgākas nebūs gluži korekts. Lai izprastu SMS sastādīšanas pamatprincipus, piedāvājam nelielu pārskatu par iespējamiem īsziņu garumiem un kodēšanas īpatnībām telefona aparātos.
Īsziņu garumi
Standarta īsziņas garums ir 160 rakstzīmes. Rakstzīmju kodēšana (īsziņu kodēšanas shēma) ir GSM standartos definēta simbolu virkne, kura pieejama mobilajā telefonā sastādot (rakstot) īsziņas. Parasti tas tiek dēvēts par GSM alfabētu un sevī ietver latīņu alfabēta lielos un mazos burtus, kā arī ciparus un papildus simbolus. Vienas īsziņas sastādīšanai tiek atvēlētas 160 rakstzīmes. GSM alfabētā viena simbola kodēšanai tiek izmatoti 7 biti.
Saistītās īsziņas
Lai nosūtītu lielāku simbolu skaitu vienā ziņojumā, tiek izmantotas vairākas īsziņas, tā saucamās saistītās īsziņas, kur saistīto daļu skaits var sasniegt 3 un vairāk.
Sastādot telefona aparātā ziņojumu garāku par 160 simboliem, tiek savienotas vairākas īsziņas. Lietotājs savā mobilajā telefonā redz vienu veselu ziņojumu, taču tīklā tas tiek sūtīts ar vairāku SMS palīdzību, kuras katra atsevišķi tiek tarificēta pēc pieslēguma veidam atbilstošā tarifa.
Telefona aparātā sastādot īsziņu, atkarībā no aparāta ražotāja un modeļa, ir redzams atlikušo rakstzīmju skaits īsziņā un ziņojuma saistīto daļu skaits.
Tā saucamajā GSM alfabētā sastādīta ziņojuma daļu skaits un atbilstošais rakstzīmju skaits katrā daļā
1 īsziņa = 160 rakstzīmes
2 īsziņas = 160 rakstzīmes + 146 rakstzīmes
3 īsziņas = 160 rakstzīmes + 146 rakstzīmes + 153 rakstzīmes
Tātad, lietotājam sastādot ziņojumu, kurš garāks par 160 zīmēm tas tīklā tiks nosūtīts ar divu vai vairāku īsziņu palīdzību, kur katra īsziņa atsevišķi tiks tarificēta pēc pieslēguma veidam atbilstošā tarifa.
Citi alfabēti
Lai īsziņās būtu iespējams izmantot citus alfabētus (piem. kirilicu) vai papildus zīmes (latviešu alfabēta diakritiskās zīmes), kā arī ievietot grafiskus attēlus, animācijas un skaņu, ap 2000.gadu tika ieviestas paplašinātas kodēšanas shēmas.
UCS2 rakstzīmju kodēšana (Unicode)
Sastādot īsziņu izmantojot kirilicas alfabēta zīmes vai izmantojot latviešu alfabēta diakritiskās zīmes, ziņojums tiek kodēts izmantojot UCS2 (Universal Multiple-Octet Coded Character Set) kodēšanas algoritmu (standarts ISO/IEC 10646) un vienas īsziņas garums ir 70 rakstzīmes.
Viena simbola kodēšanai tiek izmantota paplašināta 16 bitu kodēšanas shēma. Sastādot telefona aparātā ziņojumu garāku par 70 simboliem, tiek savienotas vairākas īsziņas. Lietotājs savā mobilajā telefonā redz vienu veselu ziņojumu, taču tīklā tas tiek sūtīts ar vairāku SMS palīdzību, kuras katra atsevišķi tiek tarificēta pēc pieslēguma veidam atbilstošā tarifa.
Telefona aparātā sastādot īsziņu, atkarībā no aparāta ražotāja un modeļa, ir redzams atlikušo rakstzīmju skaits īsziņā un ziņojuma saistīto daļu skaits.
Tā saucamajā Unicode alfabētā sastādīta ziņojuma daļu skaits un atbilstošais rakstzīmju skaits katrā daļā
1 īsziņa = 70 rakstzīmes
2 īsziņas = 70 rakstzīmes + 63 rakstzīmes
3 īsziņas = 70 rakstzīmes + 63 rakstzīmes + 68 rakstzīmes.
Tātad, lietotājam sastādot ziņojumu, kurš garāks par 70 zīmēm tas tīklā tiks nosūtīts ar divu vai vairāku īsziņu palīdzību, kur katra īsziņa atsevišķi tiks tarificēta pēc pieslēguma veidam atbilstošā tarifa.
Nav instrukcijas
Diemžēl nav vienotas instrukcijas kā atslēgt vai aktivizēt īsziņas sastādīšanu izmantojot Unicode alfabētu.
Katram tālruņa ražotājam vai pat tālruņa modelim tas veicams atšķirīgi.
Atsevišķiem tālruņu modeļiem Unicode alfabēts aktivizējas automātiski uzstādot telefonā latviešu (krievu) izvēlnes valodu, vai ieslēdzas automātiski, ja sastādot īsziņu tiek izmatoti latviešu alfabēta diakritiskās zīmes, vai arī, ja tiek izmantots kirilicas alfabēts.
Atsevišķiem tālruņiem rakstzīmju kodēšanu iespējams izvēlēties zem īsziņu uzstādījumiem.
[+] [-]
[+] [-]
Ja vēlies rakstīt pie 200, 300 zīmēm, tad izvēlies bez latviskajām diakritiskajām zīmēm.
[+] [-]
Enjoy your time
p.s. iesaku vnk rakstīt sms par brīvu
[+] [-]
[+] [-]
Neticu, ka isziņu teksta pārsūtīšanas serviss būtu organizēts tik muļķīgi.
Neticu, ka īsziņas teksta pārsūtīšanas laikā tiek pārsūtīti fonti, kas patiešām unikodam atšķiras no fonta tīrā angļu valodā. Jebkura teksta atainošanai tiek izmantoti rakstu zīmju kodi, kas vienmēr katrai zīmei ir konstants lielums, piemēram 'e' - e un 'ē' - ē. Kur te ir atšķirība nosūtāmo simbolu apjomā?
Es domāju, mūs čakarē izmantojot tautas neinformētību !!!