Ceļošana Eiropā — Padomi veselībai
Ja esat ES pilsonis, jums ir tiesības uz medicīnisko aprūpi, ja ceļojuma laikā saslimstat.
Veselības aprūpes pieejamība
Ja ES pilsonis, īslaicīgi uzturēdamies ES valstī, Īslandē, Lihtenšteinā, Norvēģijā vai Šveicē, pēkšņi saslimst vai cieš negadījumā, viņam ir tiesības saņemt tādu pašu veselības aprūpi kā vietējiem iedzīvotājiem. Katrā valstī ir savi noteikumi par valsts medicīniskajiem pakalpojumiem. Dažās Eiropas valstīs ārstniecība ir bez maksas, citās par to jāmaksā daļa summas, bet citās jāsedz visa summa, pēc tam pieprasot atmaksu. Tāpēc saglabājiet rēķinus, receptes un kvītis. Pieprasiet kompensāciju valstī, ko apmeklējat, vai arī, kad esat atgriezušies, savā valstī.
Eiropas veselības apdrošināšanas karte palīdz vienkāršot procedūras, samazināt birokrātiju un paātrināt izmaksu atlīdzināšanu. Ja jums vēl nav šīs kartes, pieprasiet to vietējā sociālās vai veselības apdrošināšanas birojā. Dažās valstīs Eiropas veselības apdrošināšanas karte ir nacionālās veselības apdrošināšanas kartes otrajā pusē, bet citās izsniedz atsevišķas kartes.
Ceļojuma apdrošināšana
Eiropas veselības apdrošināšanas karte neaizstāj ceļojuma apdrošināšanu, jo kartes piedāvātais segums, iespējams, neattiecas uz visām ar veselību saistītajām izmaksām un nesedz nedz izmaksas, kas saistītas ar atgriešanos mājās, nedz arī glābšanu kalnos. Iespējams, jums noderētu atsevišķa ceļojuma apdrošināšana, kas segtu šos riskus.
Zāles
Ja ceļojumā ņemat līdzi recepšu zāles, paņemiet arī recepti. Nevediet līdzi vairāk medikamentu, nekā lietosit, jo liels zāļu daudzums var radīt aizdomas.
Vakcinācija
Ceļojot pa ES, nav izvirzītas prasības potēties. Tomēr ir prasības vai ieteikumi attiecībā uz konkrētām ES aizjūras teritorijām. Pirms ceļojuma sazinieties ar savu ārstu
Ūdens peldvietās
Visā ES ir noteikti stingri peldvietu ūdens standarti, un kopējā ūdens kvalitāte uzlabojas. Eiropas Komisijas ikgadējie ziņojumi english atpūtniekiem sniedz noderīgu informāciju par ūdens kvalitāti jūras piekrastes un iekšzemes ūdeņos. Internetā ir pieejama arī interaktīva karte english, kurā var noskaidrot peldvietu ūdens kvalitāti visā ES.
Ja pludmalē vai piestātnē redzams zils karogs, varat būt droši, ka ūdens kvalitāte, drošums, pakalpojumi, vides apsaimniekošana un informācija atbilst īpašiem standartiem. 2009./10. gadā zilo karogu piešķīra vairāk nekā 2900 peldvietām ES. Šo brīvprātīgo sistēmu pārvalda Vides izglītības fonds.
Saules aizsarglīdzekļi
Pateicoties ES prasībām skaidrāk marķēt preces, tagad ir vieglāk izvēlēties piemērotu saules aizsarglīdzekli, ko izmantot atvaļinājumā. Izvēlieties tādu aizsarglīdzekli, kas aizsargā gan pret UVB, gan UVA starojumu. UVB starojums rada apdegumus un palielina risku saslimt ar vēzi. SPF faktors (skaitlis no 1 līdz 50) norāda aizsardzības līmeni pret UVB starojumu. UVA starojums paātrina ādas novecošanu un kaitē imūnsistēmai. Tagad ir ieviests arī UVA logotips, lai norādītu nepieciešamo aizsardzību pret UVA, kas noskaidrota, pamatojoties uz standartizētu testēšanas metodi. Izzudīs maldinošas frāzes, piemēram, “pilnīga aizsardzība” vai “bloķē saules starus”. Saules aizsarglīdzekļu lietošana, protams, ir tikai viens veids, kā aizsargāties no saules kaitīgās iedarbības.
Ozona līmenis
Ja ciešat no astmas vai citiem elpošanas traucējumiem, jūs pirms došanās ceļā varat ievākt visjaunākās ziņas par ozona slāņa stāvokli english visā Eiropā.
Smēķēšana
Vairākas ES dalībvalstis tagad ir ierobežojušas vai aizliegušas smēķēšanu darbavietā vai sabiedriskās vietās. ES arī vēlas samazināt smēķētāju skaitu un mudināt kopējiem spēkiem radīt vidi bez tabakas dūmiem.
Vairāk informācijas: europa.eu