Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:10, Did:0, useCase: 3


Padomi ērtākai ceļošanai kopā ar bērniem

Redakcija
Redakcija

30 % Latvijas iedzīvotāju izvēlas ceļot kopā ar ģimeni, liecina ceļojumu aģentūras SIA “Latvia Tours” jūnija sākumā veiktā aptauja. Nereti ģimenes sastāvdaļa ir arī mazi bērni, kuri ilgākos pārbraucienos pieprasa īpašu aprūpi. Ar padomiem, kas noteikti jāņem vērā, ceļojot ar bērnu, dalās “Latvia Tours” Atpūtas sektora vadītāja Inga Freiberga.

Transportlīdzeklis jāizvēlas atkarībā no ceļojuma specifikas

Ja tiek plānots ceļojums kopā ar mazu bērnu, transportlīdzekļa izvēle ir vistiešākajā mērā atkarīga no ceļojuma specifikas – cik tālu ir paredzēts braukt, kāds ir izvēlētais maršruts, cik liels attālums ir starp plānotajām apskates vietām utt. Personīgais auto ir ērts transportlīdzeklis, jo tajā var paņemt līdzi visu nepieciešamo un justies brīvi, plānojot braucienu. Šāds ceļošanas veids ir piemērots, ja nav jāpārvar lieli attālumi. Savukārt, ja kā transporta līdzeklis izvēlēts autobuss, jāņem vērā, ka būs jāpielāgojas maršrutam un pārējo ceļabiedru vēlmēm un interesēm.

Ja tiek izvēlēta, piemēram, grupu ekskursiju iespēja, jāpievērš uzmanība ceļojuma programmai un jāizvērtē, vai tā ir piemērota ceļojumam ar bērniem. Svarīgi ir noskaidrot, cik bieži ir paredzētas atpūtas pauzes un kādas ērtības ir pieejamas transportlīdzeklī. Protams, arī šai gadījumā ir jānodrošinās ar vieglām uzkodām, dzērieniem un nepieciešamajām higiēnas lietām.

Ceļojot ar ūdenstransportu, ir jāvelta pastiprināta uzmanība drošībai – nedrīkst atstāt bērnus bez uzraudzības. Pirms ceļojuma arī ieteicams iepazīties ar meteoroloģiskajām prognozēm un jāpievērš uzmanība piemērotam apģērbam.

Tikmēr lidmašīna ir vislabākā izvēle, ja plānots mērot lielu attālumu vai nepieciešama ātra nokļūšana galamērķī. Skaidrs, ka bērns ir enerģisks, viņu nepieciešams nodarbināt lidojuma laikā. Vienlaikus bērniņi arī var nogurt ātrāk nekā pieaugušie. Tādēļ ir svarīgi pirms brauciena padomāt par iespējamām spēlēm, vieglām uzkodām, arī piemērotiem dzērieniem un higiēnas lietām.

Īpaši jāsagatavojas ceļojumam ar lidmašīnu

Lielākajai daļai aviokompāniju un operatoru ir standarta prasības attiecībā uz ceļošanu ar bērniem (no 2 gadu vecuma) un zīdaiņiem (līdz 2 gadiem). Pirmkārt, noteikti jāpārliecinās par pases derīguma termiņiem. Otrkārt, pasē jābūt atzīmei par bērna radniecību ar to vecāku, kurš pavada bērnu. Ja pasē šī ieraksta nav, papildus jāuzrāda bērna dzimšanas apliecība vai tās notariāli apliecināta kopija. Ceļojot bez vecākiem, jābūt visiem minētajiem dokumentiem un pilnvarai. Un, protams, jāatceras, ka visiem bērniem (personām līdz 18 gadu vecumam) obligāti līdzi ir jābūt derīgam ceļošanas dokumentam – pasei (vai ID kartei).

Tāpat jāņem vērā arī konkrētās valsts prasības un noteikumi, kas saistīti ar ieceļošanu (vīzas utml.). Standarta noteikumi paredz, ka pasei jābūt derīgai līdz ceļojuma beigām vai vēl trīs mēnešus pēc atgriešanās, ceļojot uz Eiropas Savienības un Šengenas zonas valstīm. Tikmēr, ceļojot ārpus tām, pasei jābūt derīgai vismaz sešus mēnešus pēc atgriešanās no ceļojuma.

Būtiski arī atcerēties, ka lidmašīnā zīdainim netiek paredzēta atsevišķa sēdvieta, bērns ir jātur klēpī un jāpiesprādzē ar drošības jostām lidmašīnas pacelšanās un nolaišanās laikā. Savukārt, bērniem, kas vecāki par diviem gadiem, ir sava sēdvieta lidmašīnā. Tomēr, ja bērnam rezervē atsevišķu sēdvietu, aviokompānijas iesaka ņemt savu krēsliņu. Jāatceras, ka bērnu/zīdaiņu auto sēdeklīši netiek pieņemti pārvadāšanai, piemēram, Air Baltic lidmašīnu salonos. Tālākos lidojumos aviokompānijai iespējams pieprasīt arī šupulīti (baby cot). Tas noteikti jādara iepriekš un jāprecizē aviokompānijas noteikumus (attiecībā uz bērna vecumu un svaru).
Noderīgi arī ņemt vērā, ka ģimenes ar bērniem parasti nesēdina lidmašīnu pirmajā rindā, kā arī pie avārijas izejām. Veicot biļešu rezervāciju, zīdaiņa vārds jānorāda kopā ar pavadošā vecāka vārdu. Zīdaiņiem un bērniem ir speciālas aviobiļešu cenas.

Bērnu ratus lidmašīnā var pārvadāt bez maksas

Vecākiem bieži ir jautājumi par bērnu ratiņu pārvadāšanu lidmašīnā. Bērnu ratus var pārvadāt bez maksas, ja zīdainis ir vecumā līdz diviem gadiem, tiem jābūt salokāmiem vai izjaucamiem. Klients var izvēlēties vai nodot tos kopā ar bagāžu vai pie iekāpšanas lidmašīnā. Ja ratu izmērs neatbilst rokas bagāžas izmēriem, tos novietos pie pārējās bagāžas.
Kas attiecas uz bērnu pārtikas pārvadāšanu, to var pārvadāt rokas bagāžā un tādā daudzumā, cik būs nepieciešams lidojuma laikā. Tāpat ir atļauts vest rokas bagāžā autiņbiksītes un aptiekās nopērkamus medikamentus.

Ceļojot ar ģimeni, ieteicams izvēlēties ģimenēm draudzīgas viesnīcas

Ja sanāk ceļot ar ģimeni, kas parasti nozīmē vismaz triju cilvēku kompānijā, pirms viesnīcas rezervēšanas ieteicams iepazīties ar viesnīcā piedāvātajiem brīvajiem numuriņu tipiem un to rezervēšanas noteikumiem. Tāpat būtu vērts noskaidrot, vai izvēlētā viesnīca ir “draudzīga” ģimenēm ar bērniem, tai skaitā, - vai ir paredzētas atlaides vai kādi īpaši pakalpojumi bērniem. Attiecībā uz izmitināšanu pastāv dažādi noteikumi, par kuriem noteikti ir jākonsultējas iepriekš ar viesnīcu vai savu ceļojuma konsultantu.
Jāatzīst, ka ne visas viesnīcas ir orientētas uz ģimenes atpūtu. Dažkārt numuru klāstā ir atrodams Ģimenes numurs (family room), vai arī divi savstarpēji savienoti numuri (connected rooms), kas arī ir piemēroti ģimenes vajadzībām. Iesakāms pievērst uzmanību numura aprīkojumam un izvērtēt tā piemērotību prasībām.