Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:195, Did:0, useCase: 3


7 garšīgas receptes no zaļajiem zirnīšiem

Redakcija
Redakcija

Zirņi cilvēkiem bijuši zināmi jau pirms kāpostiem, burkāniem un kartupeļiem- akmens laikmetā, kā savulaik atklājuši Šveices ģeologi. Austrumu zemēs zirņi tikuši uzskatīti par auglības un bagātības simbolu, turpretī Senajā Grieķijā un Senajā Romā tie simbolizēja skumjas un tos sēja uz kapiem. Arī pie mums šo pākšaugu lieto jau sen. Visizplatītākā un iecienītākā zirņu šķirne ir saldie mīkstie, ko esam iesaukuši par zaļajiem zirnīšiem. Tie ir bagāti ar kāliju, fosforu, B grupas vitamīniem. Bez tam zaļajos zirņos ir arī karotīns, folijskābe un C vitamīns.
Piedāvājam dažas zirņu receptes.

Zirņu salāti ar āboliem

Nepieciešams:

200 g svaigu vai konservētu zaļo zirnīšu zirņu,
4-5 burkāni,
2 āboli,
sāls pēc garšas,
majonēze vai krējums pēc vajadzības.

Novārītiem vai konservētiem zirņiem pievieno nomizotus, nelielos gabaliņos sagrieztus ābolus un novārītus sasmalcinātus burkānus. Pēc garšas pieber sāli, pievieno krējumu vai majonēzi.

Zirņu veltnīši

Nepieciešams:

500 g zaļo zirņu,
5 burkāni,
3 olas,
100- 125 g mannas putraimu,
100 g sviesta,
200 g krējuma,
sāls pēc garšas.

Zirņus novāra un samaļ gaļas mašīnā kopā ar vārītiem burkāniem, sīpoliem, olām, mannu. Masai pievieno sāli, samīca, veido veltnīšus, apviļā rīvmaizē un cep uz pannas sviestā brūnus. Pasniedz ar krējumu.

Sautēti zirņi ar burkāniem

Nepieciešams:

1 glāze svaigu zaļo zirņu,
2 palieli burkāni,
1 ēdamkarote miltu, 2 tējkarotes cukura,
1 ēdamkarote sviesta,
Sāls, dilles.

Sīki sagriež burkānus vai sarīvē uz rupjās sakņu rīves, liek katlā un vāra pusmīkstus. Atsevišķā katlā ūdenī vāra zirņus; raugās lai tie nesaplaisātu. Kad zirņi pusmīksti, tos pieber burkāniem un vāra gatavus. Buljonam pievieno miltus, sviestu, sīki sagrieztas dilles, pieber nedaudz cukura un sāli pēc garšas. Visu pavāra vēl pāris minūšu.

Zaļo zirnīšu un puķkāpostu sautējums

Nepieciešams:

200 g svaigu zaļo zirnīšu,
2 burkāni,
1 puķkāposts,
1 sīpols,
50 g sviesta,
zaļumi,
nedaudz ūdens,
krējums pēc vēlēšanās.

Zaļos zirnīšus kopā ar ripiņās sagrieztiem burkāniem, rozetēs sadalītiem puķkāpostiem un sasmalcinātu sīpolu liek katlā, pievieno nedaudz ūdens, sviestu un sautē uz lēnas uguns līdz gatavībai. Beigās pievieno sāli un zaļumus pēc vajadzības. Var pasniegt ar krējumu.

Zirņu biezzupa

Nepieciešams:

1 glāze svaigu zaļo zirņu,
1 pētersīļu saknīte,
1 vidēja lieluma sīpols,
1 ēdamkarote miltu,
1/2 glāze krējuma vai 1 olas dzeltenums,
1/4 glāzes salda krējuma,
Sāls, pipari.

Katliņā ieber zirņus, pārlej ar ūdeni un vāra gatavus. Pētersīļus un sīpolus apcep sviestā, pieber nedaudz miltu un uzbriedina. Mīksti izvārītos zirņus sablenderē, pievieno dārzeņiem, atšķaida ar verdošu ūdeni līdz vajadzīgajai konsistencei un vēlreiz visu uzvāra. Pēc garšas pievieno sāli. Biezzupu pasniedz ar krējumu vai arī ar krējumā sakultu olas dzeltenumu un grauzdētu baltmaizi.

Dārzeņu salāti ar zaļajiem zirnīšiem

Nepieciešams:

200 g zaļo zirnīšu,
1 sīpols,
1 vārīta biete,
1 vārīts burkāns,
3 skābēti gurķi,
1 vārīts kartupelis,
sāls pēc garšas,
zaļumi,
krējums pēc vajadzības.

Zaļos zirnīšus vāra mīkstus, notecina un liek traukā. tiem pievieno sīki sagrieztus vārītus burkānus, kartupeļus, bietes, skābētos gurķus un sīpolu. Pievieno sasmalcinātus zaļumus, sāli un krējumu pēc vajadzības. Visu samaisa.

Daži padomi zirņu gatavošanai

- Zirņi vārās apmēram pusotru stundu. Tos pārlej ar aukstu ūdeni, nevis karstu, kā to dara ar citiem dārzeņiem, un vāra uz lēnas uguns, trauku noslēdzot ar vāku. Ja zirņi uzglabāti vairākus gadus, tos priekšlaikus iemērc. Jaunās ražas zirņiem tas nav nepieciešams.

- Vārīšanās laikā šķidrumu nevajag papildināt ar aukstu ūdeni- zirņi nebūs garšīgi un tie ilgāk vārīsies.

- Visus dārzeņus, izņemot bietes un zirņus, vārā sālītā ūdenī. Zirņus- gan pelēkos, gan zaļos- sāla, kad tie gandrīz gatavi, pretējā gadījumā tie izšķīdīs un zaudēs savu specifisko garšu.

- Ja no vārītiem zirņiem vēlas gatavot biezeni, tos, lai neveidotos pikas, caur sietiņu izberž vēl siltus.

- Zirņi nezaudē krāsu, ja tos vāra lielā ūdens daudzumā.

- Konservētos zirņus karsē sulā, pēc tam to nokāš.

- svaigus saldētus zirņus vajag iemērkt verdošā ūdenī, iepriekš neatkausējot- tie būs garšīgāki un saglabās vairāk vitamīnu.

Ieskaties! Noderīgi!

Apgādā Zvaigzne ABC izdotā grāmata "500 sacepumi un sautējumi" ir tik plašs un lielisks garšīgu, sātīgu un veselīgu ēdienu recepšu krājums, ka, tā idejas realizējot virtuvē, jūsu maltīte būs neaizmirstama. Sacepumi un sautējumi ir ļoti iecienīts “viss vienā” ēdiens – tie ir ātri un viegli pagatavojami, un arī to sastāvdaļas var samērā brīvi variēt. Daudzās receptēs piedāvāts svaigs un neordinārs skatījums uz tradicionālajiem ēdieniem.Tajos ir plaši izmantoti svaigi un sezonāli produkti, ļaujot izvēlēties no vietējo ražojumu klāsta. Bieži vien sacepumus var pagatavot jau iepriekš, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ tie ir tik populāri.