Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:5, Did:0, useCase: 3


Android – augošās popularitātes tumšās puses

Redakcija
Redakcija

Mūsdienās zinātne attīstās tik strauji, ka ne visi ir spējīgi un ieinteresēti tai izsekot. Bet tā kā ir lietas, kas sadzīvē var skart ikvienu no mums, ir svarīgi būt par tām informētiem. Zināmu laika sprīdi vispopulārākās bija dažādas datoru inovācijas, bet šobrīd jaunievedumi biežāk parādās tieši sakarā ar mobilajām ierīcēm. Lielākā daļa, kas lieto vai ir saskārušies ar viedtālruņiem (angļu val. smartphone) zina, kas ir Android. Tā ir mobila ierīce ar Android operētājsistēmu.

Brīdī, kad cilvēks iegādājas viedtālruni, tas parasti sagaida ne tikai iespēju piezvanīt un rakstīt ziņas, bet daudz vairāk. Būtībā šis telefons reizēm kļūst par datora aizvietotāju – iespēja sērfot internetā, veidot biznesa un personīgos dokumentus – viss ir pieejams. Un līdz ar to tālrunis jāaizsargā tāpat kā dators! Kopš ir ārkārtīgi pieaugusi Android popularitāte, šī operētājsistēma ir sākusi šķist arvien interesantāks medību lauks ļaundariem, kas vēlas gūt sev kādu labumu. Patiesībā, statistika ir graujoša – pašlaik mobilajām ierīcēm domāto kaitīgo programmatūru vidū Android kaitnieku īpatsvars ir pārsniedzis 46% un turpina strauji pieaugt (Kaspersky Lab informācija medijiiem 28.10.2011.).
Android draudošās briesmas

Kā darbojas iepriekš minētie ļaundari? Tas ir vienkārši – lai padarītu ērtāku viedtālruņa lietošanu, mēs uz tā uzinstalējam vajadzīgās lietojumprogrammas. Internetā tiek piedāvāts tiešām plašs dažādu lietojumprogrammu sortiments, turklāt lielāko daļu iespējams iegūt bez maksas. Ļaundariem, kuri vēlas inficēt Jūsu tālruni, atliek tikai nedaudz pamainīt lietojumprogrammu, pievienojot tai ļaundabīgu kodu, un nopludināt to atpakaļ internetā. Brīdī, kad atrodat šo programmu, lejupielādējat un ieinstalējat tālrunī – Jūsu ierīce ir inficēta! Turklāt tas ir noticis nemanāmi un, ja šī ļaundabīgā programma ir gana „gudra”, Jūs tās esamību sākotnēji varat pat nemanīt.

Kā darbojas šie Android vīrusi? Šīs kaitīgās programmas ir spējīgas zvanīt, sūtīt ziņas uz maksas tālruņiem, zagt autentifikācijas datus finanšu operācijās, piemēram, internetbanku sistēmās, kā arī zagt dažādus personiskos datus. Nozagtie dati tiek nosūtīti vadības serverim (vienkāršāk, ļaundarim, kurš rūpējas par šīs programmas efektīvu darbību). Tālākie scenāriji var būt dažādi, atkarībā no attiecīgā kibernoziedznieka mērķiem.

Respektīvi, briesmas ir acīmredzamas. Ne tikai finansiālā ziņā Jūs varat gūt lielus zaudējumus – arī Jūsu privātā dzīve var ciest. Inficējot Jūsu tālruni, kāds cits gūst gandrīz pilnīgu pieeju Jūsu dzīvei. Turklāt, šādas programmas var būt ļoti grūti identificēt, jo to „slepenā” darbība ir neuzkrītoša. Kā tieši atpazīt šīs inficētās programmas? Grūti ir noteikt kādas īpašas pazīmes, jo inficētā programma pilda tās pašas funkcijas, ko oriģinālā programma, paralēli veicot nelegālās darbības. Šīs ļaundabīgās programmas var būt visdažādākās, sākot ar spēlēm, audio, video programmām un beidzot ar lietojumprogrammām finanšu darījumiem. Turklāt, tāpat kā zinātne, arī ļaundari nepaliek nemainīgi – tie veido jaunas inficētās programmas, pilnveido tās un variē.
Kā rīkoties?

Ja jums rodas aizdomas par inficētu lietojumprogrammu Jūsu viedtālrunī, ir svarīgi to identificēt un no tās atbrīvoties. Protams, identificēt īsto programmu reti kad ir vienkārši. Ir vairākas iespējas – ja Jums rodas aizdomas par kādu konkrētu programmu, var pārbaudīt tās iestatījumus, bet parastam lietotājam būs grūti atrast minimālās atšķirības programmas uzstādījumos. Var sazināties ar lietojumprogrammatūras izveidotāju un izplatītāju, lai salīdzinātu iespējamās atšķirības, bet arī tas ir diezgan apgrūtinoši. Visvienkāršākais veids, kā pārliecināties par to, lai Jūsu viedtālrunis būtu drošs, ir tā sauktās pretvīrusu programmas. Vieglāk ir veikt profilaktiskus pasākumus nekā cīnīties ar sekām.

Tādēļ ir vērts ievērot dažus vienkāršus padomus, kā paaugstināt sava viedtālruņa vai citas ierīces, kurai ir Android operētājsistēma, drošību:

1. Izmantojiet ierīcēs iebūvētās drošības iespējas. Lai aizsargātu savu ierīci fiziskas pazušanas gadījumā, ir svarīgi izmantot PIN kodu vai pat pirkstu nospiedumu nolasītāju, kas tiek pieprasīts pirms lietošanas uzsākšanas. Turklāt neaizmirstat izmantot arī paroles, lai aizsargātu visus svarīgus dokumentus.

2. Izvairieties no automātiskas pieslēgšanās nezināmiem Wi-Fi tīkliem. Viedtālruņu iestatījumos reizēm ir ieslēgta automātiskā pieslēgšanās internetam. Tas nozīmē, ka jūsu viedtālrunis pieslēgsies arī nepazīstamiem, atvērtiem Wi-Fi tīkliem. Un tas var būt bīstami, jo kāds cits šai pašā tīklā var būt spējīgs brīvi nolasīt Jūsu datus. Tādēļ ir svarīgi atspējot šo uzstādījumu, lai jūs allaž varētu izvērtēt, vai ir droši pieslēgties konkrētajam tīklam.

3. Apsveriet iespēju lietojumprogrammas iegādāties tikai oficiālajā Android interneta vietnē. Protams, nav iespējams garantēt 100% drošību, tomēr ir krietni drošāk iegādāties oficiālas programmas, nekā atrast tādas pašas, iespējams inficētas, un lejupielādēt bez maksas. Oficiāla vietne tomēr garantē zināmus drošības standartus un problēmu gadījumā Jums būs arī, pie kā vērsties pēc palīdzības.

4. Instalējot kādu programmu, vienmēr pievērsiet uzmanību, kam Jūs dodat piekrišanu. Ļoti bieži ir situācijas, kad instalācijas procesā tiek prasīta atļauja izpildīt funkcijas, kas pašai lietojumprogrammai nemaz nav nepieciešama. Piemēram, nedodiet audio programmai atļauju piekļūt Jūsu kontaktu sarakstam! Pievēršot uzmanību tam, ko instalējot Jums pieprasa operētājsistēma, bieži vien var izvairīties no inficētas programmas savā ierīcē.

5. Apsveriet iespēju investēt efektīvā drošības lietojumprogrammā. Reizēm nepietiek tikai ar piesardzību, lejupielādējot programmas. Kibernoziedznieki allaž izdomā jaunus veidus, kā piekļūt lietotājiem. Lai vienmēr būtu pasargāti, Jūs varat paļauties uz īpašām drošības programmā, tā sauktajām pretvīrusu programmām. Tās efektīvi aizsargā Jūsu ierīci pirms tā vēl ir inficēta, vai arī, ja tā jau ir noticis – nosaka, kura ir inficētā programma. Kā piemērus šādām programmām var minēt Trend Micro™ Mobile Security for Android™, vai arī citas Android mājas lapā atrodamās pretvīrusu programmas (Antivirus Free, Zoner AntiVirus Free). Ir svarīgi arī šīs programmas regulāri atjaunināt, jo, kā zināms, sāncensība starp drošības pārstāvjiem un noziedzniekiem nekad nebeidzas.

Autors: Līva Lāce

https://www.esidross.lv