Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:376, Did:0, useCase: 3


HEITERI internetā. Kas viņi ir un kā uz viņiem reaģēt?

Redakcija
Redakcija

Nesen parādījies tāds jēdziens kā tīmekļa heiteris. Angliski vārds rakstās “hater” un veidojies no vārda HATE – latviski “ienīst”. "Tu melo!" "Ar tādu dibenu ne vien peldkostīmā, pat maisā būtu kauns iziet cilvēkos." "Un tas ir psihologs? Šarlatāns kaut kāds!" Izklausās pazīstami?

Tīmekļa heiteri nāk tur, kur var pabaroties. Viņi barojas ar mūsu kompleksiem, bailēm, sāpēm vai agresiju. Apspēlēšanai viņiem derēs jebkura tēma. Nav svarīgi, ko un kā tu uzrakstīji, vai foto ir labs vai slikts, galvenais ir tavas emocijas, it īpaši negatīvās. Heiteriem nav nekā svēta vai dārga. Arī vispārpieņemtās cilvēciskās vērtības un likumi nav domāti viņiem. Heiteri ar vienādu baudu barojas gan zem ziņām par nelaimes gadījumiem un slimiem bērniem, gan bagāto un veiksmīgo ierakstiem Instagram. Pretēji plaši izplatītam uzskatam viņi pievēršas ne tikai slavenībām.

Dažreiz pietiek ar to, ka esi personība, ar savu viedokli un pilsonisko nostāju, esi kāda jautājuma eksperts vai sabiedriska persona. Pat ja vēl tikai iemanto popularitāti, ja tavas ziņas sociālajos tīklos raisa interesi, ja esi biežs viesis specializētās grupās un forumos – zini, ka tevi jau novēro. Heiteru mērķis ir panākumi un atzīšana, kas balstīti uz taviem, tēlaini sakot - kauliņiem. Heitera darbības mērķis ir ielikts viņu vārdā. Tas ir naids naida dēļ.

Heiteru devīze – nomelnot, izvārtīt dubļos to, ko iespējams, bet pārējo - nepareizi interpretēt. Viņi meistarīgi izkropļo nozīmi, ignorē loģiku un faktus, pieķeras pie mazākajām vājuma izpausmēm un nenomierinās, līdz iesaista “kautiņā” pēc iespējas vairāk cilvēku. Īpašu baudu viņi gūst, kad komentējamā ieraksta autoru metas aizstāvēt draugi un paziņas, jo izdarību iemesls arī ir uzmanības piesaistīšana.

Varētu domāt, ka vienīgais loģiskais veids, kā atbrīvoties no heitera, ir bloķēt viņa kontu. Bet nav garantijas, ka jau nākamajā dienā viņš neatgriezīsies ar jaunu vārdu. Viņam vienalga, par ko tu raksti - viņš to nelasa. Viņam nospļauties par dziļo domu, stāstījuma struktūru un stilu, viņš nepārstāv opozīciju, nav smalks skaistuma pazinējs, un taisnīgums viņam ir pēdējā vietā. Heiterim vienkārši nepieciešams objekts, lai izpaustos. Bieži vien dzīvē viņš ir neveiksminieks, negatīvisma pilns cilvēks. Pats viņš, protams, ir ļoti augstās domās par savi - viņš vēlas būt nozīmīgs un atzīts, bet ar savu talantu nespēj to sasniegt. Tāpēc viņš iet citu ceļu - viņa mērķis ir iemīt dubļos tos, kam tas viss jau ir, aprakt zem blīva mēslu slāņa un apsēsties virsotnē, apbrīnojot rezultātu.

Heiterim vajadzīga uzmanība - jebkura! Tāpēc, kad tu padodies provokācijai, apvaino viņu vai izrādi agresiju, tu dari tieši to, ko viņš vēlējas panākt – enerģētiski, psiholoģiski pabaro savu vajātāju. Kad tev šķiet, ka izcili atvairīji uzbrukumu, tu vienkārši pasniedz ienaidniekam jaunas un jaunas aukliņas, aiz kurām viņš varēs tevi raustīt. Tāpēc vienīgais problēmas atrisināšanas veids ir ignorēšana. Nepamanīšana, neņemšana vērā ir tas, no kā heiteris visvairāk baidās. Viņam ir vajadzīga kaut neliela reakcija, viņš ilgojas pēc atzīšanas, cenšas kļūt par tavu ēnu un, ja paveiksies, tad arī par murgu.

Lai arī ko heiteri par sevi domātu, patiesībā viņi ir slinki, žultaini cilvēki, kurus sanikno pašu nespēja realizēt savus sapņus un vēlmes. Protams, viņu vidū ir arī psihiski slimi cilvēki, taču daudz vairāk to, kuri jūtas netaisnīgi apdalīti un dziļi aizvainoti. Tomēr tā vietā, lai izprastu motīvus, mainītos un attīstītos, heiteri dod priekšroku huligānismam tīmeklī, izpaužot dusmas uz veiksmīgiem un cienījamiem cilvēkiem.

Tiesa - monētai ir arī otra puse. Ir īpaša kategorija - apmaksātie heiteri. Šie cilvēki vienkārši strādā. Par naudu. Turklāt bieži vien strādā gan konkurentu, gan viņu "vajāšanas" objektu labā. Jo ar katru jaunu komentāru ieraksts piesaista uzmanību un rada interesi, skatījumu skaits pieaug. Daudzi veiksmīgi izmanto heiteru pakalpojumus sabiedriskajām attiecībām un anti-sabiedriskajām attiecībām, jo abas dod rezultātus - diskusijas objekta “pieprasījuma” tēla veidošanos. Tas gan jādara piesardzīgi, jo izvēloties šādas reklamēšanas metodes, var nonākt nopietnās nepatikšanās. Apmelošana, meli, bulings, nepatiesas atsauksmes no “cietušajiem” un “apkrāptajiem” - tiek izmantotas jebkuras metodes. Sabojāta reputācija ir tikai sākums.

Kādas briesmas heiteri rada vienkāršajiem mirstīgajiem? Varētu teikt, ka nekādas - kamēr viņu naids paliek internetā. Parasti šie cilvēki slēpjas aiz viltus profiliem un segvārdiem. Vienīgais, kas var draudēt, ir sabojāts garastāvoklis un nepatīkama pēcgarša. Tāpēc, ja neplāno izmantot heiterus saviem mērķiem, ignorē viņu esamību. Vai tas ir viegli? Ne pārāk. It īpaši, ja esi emocionāls, par sevi nepārliecināts cilvēks un atkarīgs no citu viedokļa. Heiteri kā plēsoņas sajūt tavas vājās vietas un ļoti labi prot tās izmantot, jo tur, kur tev ir sirdsapziņa un principi, viņiem ir datora klaviatūra un naids.

Ko darīt? Strādāt ar sevi, iemācīties saprast cilvēkus un viņu motivāciju un atšķirt tos, ar kuriem ir iespējama konstruktīva diskusija, no tiem, kas vienkārši atnākuši tevi pakaitināt. Visos strīdos nav vērts iesaistīties. Uzmanības trūkums nogalina heiterus ātrāk nekā vampīru saules gaisma. Pārbaudīts.

Tēmu aplūkoja psiholoģe Viktorija Keilina.