Padomi, kā kopt un barot kāmi
Kāmji ir mazprasīgi pret turēšanas apstākļiem dzīvnieciņi, kas ātri pierod pie cilvēkiem. Bērni tos droši var ņemt rokās un apmīļot, tikai jādara tas uzmanīgi un tikai tad, kad dzīvnieciņš jau pieradis pie cilvēku klātbūtnes. Būtiski, ka kāmjiem nav nepatīkamas smakas, kas raksturīga žurciņām. Kāmīšus ir interesanti novērot; piemēram, tie ēd, barību turot to priekšējās ķepiņās.
Būris:
Ja esat izdomājuši bērnu priekam mājās iegādāties kāmi, jums jāņem vērā, ka tas ir nakts dzīvnieks, kurš pa dienu guļ, bet naktī aktīvi darbojas pa savu būri.
Piemērotākais būris kāmim ir no metāla ar horizontālo režgojumu, kura izmēri ir aptuveni 40 x 80 x 50 cm. Nekādā gadījumā nelieciet kāmīti kartona kastē vai koka būrī; viņš tos ātri un viegli sagrauzīs.
Būrī jābūt ievietotai mājiņai, kur kāmītim paslēpties (mājiņa aizstās alu, jo dabā kāmji rok alas), skrienamajam ritenim, trauciņam barībai un speciālai dzirdinātavai. To jānovieto siltās, labi vēdināmās telpās, tikai ne caurvējā, jo dzīvnieciņš ātri var saaukstēties. Kāmīti arī nedrīkst nest ārā, ja temperatūra ir zemāka par 15 grādiem.
Būrītis regulāri jātīra, jo kāmīši ir tīrīgi dzīvnieciņi. Būrīša grīda jānokaisa ar skaidām, skaidu granulām vai sienu. Kritiskā gadījumā var izlīdzēties ar sausām avīzēm, taču jāņem vērā, ka tās kāmītis sagrauzīs, lai veidotu migu.
Barošana:
Barot kāmjus ir samērā vienkārši, jo tie galvenokārt lieto uzturā augu valsts produktus. Pamatbarība ir dažādi graudi un sēklas. Dažādi graudu un sēkliņu sausie maisījumi nopērkami zoo preču veikalos. Pērkot sausos maisījumus, pievērsiet uzmanību to sastāvam. Nav ieteicams pārāk daudz lietot kāmim uzturā magoņu, kaņepju, sezama un linsēklas. Pieauguša kāmja diennakts sausās barības deva ir aptuveni 2 ēdamkarotes. Ņemiet vēra, ka kāmītim barība jāievieto nedaudz vairāk, nekā viņš var apēst, jo brīvā dabā šis dzīvnieciņš uzkrāj barības rezerves, kuras savāc diezgan liela izmēra vaigu maisos.
Nelielos daudzumos dzīvnieciņam jādod dažādi dārzeņi, tādi kā burkāni, baklažāni, kabači, bietes un kāļi, kā arī augļi un ogas, piemēram, āboli, banāni, zemenes un bumbieri. Varat pievienot ēdienkartei arī izdiedzētus graudus, taču pie tiem kāmis jāpieradina pamazām.
Periodiski kamītim var iedot maizi vai biezputru. Tāpat var dot vārītu gaļu, zivis, vārītas olas un dažādus kāpurus un kukaiņus (sliekas, garneles, tauriņi). Dabīgos apstākļos kāmji neatsakās nogaršot kādu dzīvnieku valsts pārstavi, ko var pievārēt.
Jāskatās, lai kāmītim nekad netrūktu ūdens, it sevišķi, ja barojat dzīvnieciņu ar sauso barību. Jāatceras, ka dabā kāmji regulāri uzturā lieto sulīgo barību, kas satur nepieciešamo mitruma daudzumu, savukārt nebrīvē tādu barību viņi saņem laiku pa laikam.
Neaizmirstiet arī ievietot būrī speciālu kociņu zobu asināšanai.
Nedrīkst kamīšiem dot treknu gaļu, sēnes, kāpostus, pupas, avokado, skābenes, sīpolus, ķiplokus, puravus, nekādus citrusaugļus, arbūzus, ananāsus, kivi. Nedrīkst saldu (medus, cukurs) un sāļu; arī sausās brokastis ir kaitīgas kāmītim. No riekstiem nav ieteicamas mandeles.
Vairošanās:
Ja esat nolēmuši iegādāties kāmīšu pāri, tad noteikti piedzīvosiet arī viņu ģimenes pieaugumu. Kāmīšu mammai grūtniecības periods ilgst apmēram divas nedēļas, pēc kurām dienas gaismu ierauga 4 līdz 15 kāmju mazulīši, kuri jau pēc trīs nedēļām sāk patstāvīgas dzīves gaitas, līdz ar to tos var atdalīt no mātes.
[+] [-]
[+] [-]
Jana
[+] [-]
bet kamju saimniece paldies jana
Es tevi pazīstu Jana
mana iesauka bubis gan jau tu atcerēsies.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]