Beidzot zināms, kā gājusi bojā seno Maiju civilizācija
Izrādās, ka pie augsti attīstītās maiju civilizācijas bojāejas, kura pēkšņi izzuda mūsu ēras 10. gadsimtā, varēja būt vainīgs ilgstošs sausums. Vismaz pie tāda secinājuma nonākuši zinātnieki. Arī agrāk jau bija izskanējis pieņēmums, ka pie maiju norieta varētu būt vainīga gadiem ilga lietus neesamība.
Zinātniekiem izdevies izskaitļot nokrišņu daudzuma un iztvaikošanas līmeņa izmaiņas starp 800. un 950. gadiem, kad sākās maiju civilizācijas, kas mituši Jukatanas pussalā, kritums. Noskaidrojies, ka pat tikai neliela lietus samazināšanās varēja atstāt iedzīvotājus bez sadzīvē lietojamā ūdens, teikts pētījumā, ko veikuši britu un meksikāņu zinātnieki un ko publicējis žurnāls Science.
"Nokrišņi samazinājušies tikai par 25% - 40% no kopējā vidējā nokrišņu daudzuma gadā, tomēr tas bija pietiekami, lai iztvaikotu vairāk mitruma, nekā lietus varēja nodrošināt, līdz ar to pieejamā ūdens daudzums sāka strauji kristies- tā skaidro viens no pētniekiem- Sauthemptonas Universitātes profesors Ilho Rohlings.
Sausuma pīķis, kā izskaitļojuši zinātnieki, ir bijis periodā starp 830. un 928. gadiem. Pie tā varēja novest vasaras tropisko ciklonu samazināšanās. Kā atzīmē zinātnieki, mūsdienu Meksikas teritorija, kurā dzīvoja senie maiji, arī šodien ļoti atkarīga no tropiskajiem cikloniem un vētrām, kas to pasargā no "atūdeņošanās".
Apstākļos, kad sausums bieži atkārtojās, pierastie maiju dzīves apstākļi sāka grūt. Nepietiekamā ūdens daudzuma dēļ iedzīvotāji palika bez labības un pameta savas mājvietas un pilsētu, kas bija kļuvusi viņiem par nāvējošu slazdu.
Zinātnieki neizslēdz līdzīga sausuma perioda atkārtošanos Jukatanā arī tuvākajā laikā. Tas saistīts ar globālo sasilšanu. "Ir, protams, atšķirības, taču brīdinājums ir acīmredzams: tas, kas šķiet nenozīmīgs ūdens daudzuma samazinājums, var pārvērsties par nopietnu ilgtermiņa problēmu"- saka profesors Martins Medina- Elizalde. "Šī problēma nav unikāla Jukatanas pussalai un attiecināma uz visiem reģioniem ar līdzīgiem nosacījumiem, kur ir augsts iztvaikošanas līmenis."
Tikai nesen to pašu maiju bojāejas iemeslu minēja arī NASA zinātnieki. Tiesa, pēc viņu domām, pie sausuma rašanās bija vainīgi paši maiji, kas izcirtuši visus mežus. Kā noskaidroja pētnieki, augsne pēc mežu izciršanas nebija spējīga uzkrāt mitrumu. Rezultātā mitrums pārstāja iztvaikot, kas noveda pie nokrišņu samazināšanās. Tas, savukārt, izsauca temperatūras paaugstināšanos, kā rezultātā maiji vairs nevarēja izaudzēt virkni tradicionālo lauksaimniecības kultūraugu.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
nezin kā viņi tolaik pamatoja, tagad tik populāro bubuli par "globālo sasilšanu" ??, laikam izmešu kvotas nebij notirgojuši
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
jo pasi zinātnieki nav spējīgi pierādīt evalūciju ne zemes vecumu tikai izteikt visādus muļķīgus ciparus un kā jau vairāki pēdējie minējumi ka nemez zeme nav miljoniem gadu veca .... ka to māca gramatās ....
un tagad viņi vēlas izrēķināt ka kautkad kautkādā pasaules nostūrī ir bījis nenormālākais sausums vnk tizlas un mūļķīgas hipotēzes kas ir radušās no tā ka neko labāk nav spējīgi izdomat ........ nesaku ka es tagad te kautkāds pārgudrīts ... vnk man neticās ka kautkādas vairakas lielās senās civilizājias kas bīja neiedomājami gudras pēkšņi nomira no kautkādiem sīkumiem ... tad jau būtu labak pateikuši ka cūku griba plosijās
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
P.S. ...līdz ar to arī pasaciņai BEIGAS, guli mans mazais, saldus tev sapnīšus !
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
ja.