Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:75, Did:0, useCase: 3


Tā izskatījās pirmās Ziemassvētku un Jaunā gada apsveikuma kartiņas

Katrs no mums Ziemassvētkos vēlas sagādāt kādu jauku dāvaniņu saviem mīļajiem, bieži vien dāvanai klāt pievienojot apsveikuma kartiņu ar jaukiem novēlējuma vārdiem. Kartiņa, tieši tāpat kā dāvana, parasti tiek rūpīgi izvēlēta- ir taču svarīgi, kas uz tās attēlots. Mēs esam tik ļoti pieraduši pie apsveikuma kartiņām, ka šķiet,- tās eksistējušas vienmēr. Taču tā vis nav. Kartiņas, kādas mēs esam pieraduši tās redzēt, radušās samērā nesenā pagātnē.

Ziemassvētku apsveikumu kartiņu pirmsākumi meklējami pirms apmēram tūkstots gadiem Ķīnā, kur pēc tā laika etiķetes, tiem, kas kaut kāda iemesla dēļ nevarēja ierasties uz svinībām, bija jānosūta speciāli šim nolūkam paredzēta kartiņa (sarkanā krāsā) ar laba vēlējumiem. Tādas kartiņas saimnieks pēc ciemošanās izsūtīja arī saviem viesiem, norādot gan savu, gan viesa vārdu, kā arī pievienojot veselības, ilga mūža, laimes un labklājības vēlējumus. Vēlāk šādus vēlējumus sāka pievienot kā pavadvārdus dāvanām.

Gāja laiks, izplatījās kristietība (sākumā Tuvajos Austrumos, vēlāk arī Eiropā), reizē ar to arī tradīcija svinēt Ziemassvētkus. Tajā laikā parādījās viduslaiku gravīras ar kristietības motīvu attēlojumiem, kas būtiski ietekmēja Ziemassvētku kartiņu vēsturi. Šādas gravīras dāvināja uz Lieldienām un Ziemassvētkiem, ar tām izdaiļoja mājas. Taču maksāja tās dārgi. Ar laiku uz gravīrām sāka attēlot dažādus zīmējumus un tās sāka izmantot kā ielūgumus uz dažādām svinībām.

Un, lai gan pēc savas funkcionalitātes gravīras nedaudz līdzinājās mūsdienu apsveikumu kartiņām, tomēr Ziemassvētku kartiņu kā tādu vēsture sākās nedaudz vēlāk Anglijā, kur kāds kungs, vārdā Henrijs Kouls, vērsās pie sava drauga Džona Gerslija ar lūgumu uzzīmēt Ziemassvētku apsveikuma kartiņu. Pēc šīs skices Londonā tika nodrukāta pirmā kartiņu partija, kas sastāvēja no tūkstots eksemplāriem.

Pasaulē pirmā Ziemassvētku apsveikuma kartiņa

Tradīcija sūtīt apsveikumu kartiņas no Anglijas diezgan ātri pārceļoja uz citām pasaules valstīm, tai skaitā uz Krieviju. Tur, pēc vienas versijas, par pirmās Ziemassvētku pastkartītes autoru tiek uzskatīts mākslinieks Nikolajs Karazins, kas to it kā uzzīmējis 1901 gadā. Otra versija saka, ka tas esot noticis 1912 gadā, pateicoties Pēterburgas mākslas akadēmijas bibliotekāram Fjodoram Berenštamam.
Krievijā pirmās kartiņas bija ļoti greznas, bet, sākot ar 1917. gadu no tām pazuda zeltījums un eņģeļu attēli- valstī tika aizliegta Ziemassvētku svinēšana, uz laiku pat pazuda eglītes no mājām, kas tika uzskatītas par buržuāzijas parādību. Ziemassvētku vietā svinēja Jauno gadu, bet uz atklātnītēm parādījās kremļa zvaigzne un dažādi politiskie valsts notikumi. Arī vēlāk politiskā tematika neizzuda.

Nelielam ieskatam senās Ziemassvētku apsveikumu kartiņas no dažādām pasaules valstīm:

Senās apsveikuma kartiņas no Anglijas

Senās apsveikuma kartiņas no Francijas

Senās apsveikuma kartiņas no HolandesSenās apsveikuma kartiņas no Krievijas

Senās apsveikuma kartiņas no UngārijasSenās apsveikuma kartiņas no Vācijas

Senās apsveikuma kartiņas no Latvijas