Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:127, Did:0, useCase: 3


Kā radās „Klusa nakts, svēta nakts…”?

Kā radās „Klusa nakts, svēta nakts…”?
Kopija no oriģināla "Klusa nakts, svēta nakts"


„Klusa nakts, svēta nakts…” noteikti varētu nosaukt par Ziemassvētku himnu. Zulusu valodā pirmie šīs dziesmas vārdi skan – „ebusuku obungovele”. Botsvānas kristieši to iesāk ar vārdiem „Jusuke litke thola”, bet Japānas iedzīvotāji dzied: „Shitsukeki majonaka”. Ziemassvētki bez šīs dziesmas vairs nav iedomājami, „Klusa nakts, svēta nakts…” skan praktiski visās pasaules radiostacijās, televīzijās, ielās, tirdzniecības centros un daudzās jo daudzās mājās pie Ziemassvētku eglītes. Vācijā šī dziesma parādījās 1831. gadā. Interesanti, ka vienlaicīgi dziesmas pirmās notis sāka ieskandināja gan Berlīnes, gan Drēzdenes Ziemassvētkus. Tolaik tika teikts, ka teksta un mūzikas autors ir nezināms.

Prūsijas karalis Frīdrihs Vilhelms IV pirmo reizi šo dziesmu dzirdēja 1853. gadā. Tā tik ļoti iepatikās karalim, ka viņš pavēlēja atrast autoru. Karaļa griba netika izpildīta veselu gadu. Grūto uzdevumu izdevās atrisināt tikai 1854. gada decembrī veiksmīgas sagadīšanās dēļ.

Austrijas pilsētas Zalcburgas kora direktors Prūsijā bija labi pazīstams kormeistars. Viņš sastrīdējies ar kādu kora biedru – pusaudzi vārdā Fēliks Grūbers, jo tas, viņaprāt, nepareizi dziedājis šo dižo svētku dziesmu.

Uz kormeistara aizrādījumu jaunietis sacīja: „Mēs mājās vienmēr to dziedam tieši tā. Mans tēvs labāk par visiem zina, kā dziedāt šo dziesmu, jo viņš to sarakstīja.”

Pārsteigts par tādu jaunumu, kora direktors pameta visas iesāktās lietas un devās apciemot Grūberu ģimeni.

Izrādījās, ka vietējais ērģelnieks un baznīcas kora diriģents, 67 gadus vecais Francs Grūbers patiešām bija šīs populārās dziesmas mūzikas autors. Kā teksta autoru Grūbers nosauca savu paziņu mācītāju Jozefu Moru. Tad arī tapa zināms, kā dziesma radusies.

Mācītājs Jozefs Mors

1818. gada 23. decembrī Sv. Nikolaja baznīcas vikārs Obendorfā Jozefs Mors bija paniski nobijies, jo ieraudzīja, ka peles sagrauzušas ērģeles. Ko darīt? Nevar taču svētku Misi pavadīt bez mūzikas. Moram prātā iešāvās doma – ir vajadzīga svinīga dziesma! Uz neliela papīra gabaliņa viņš uzrakstīja pāris rindiņas un dedzīgi metās uz netālu esošo ciematiņu, kur dzīvoja ērģelnieks Grūbers.

Ērģelnieks Francs Grūbers

Pēc ilgas pārliecināšanas mūziķis piekrita palīdzēt savam draugam radīt melodiju.
1818. gada 24. decembrī Sv. Nikolaja baznīcā pirmo reizi izskanēja „Klusa nakts, svēta nakts…”. No šīs dienas dziesma sāka savu triumfa gājienu vispirms Austrijā, pēc tam arī kaimiņos esošajā Vācijā.

Ērģelniekam Grūberam paveicās, jo slava, lai gan ar 35 gadu nokavēšanos, tomēr sasniedza viņu. Savas pēdējās dienas viņš nodzīvoja lielā godā. Tiesa, vārdu autors Mors tā arī savu atpazīstamību nepiedzīvoja – 1848. gadā viņš mira 56 gadu vecumā.

Abu vērtīgo cilvēku piemiņa ir dzīva vēl šodien. Uz Sv. Nikolaja baznīcas ir uzraksts: „Šeit 1818. gada 24. decembrī skolotājs Francs Grūbers sarakstīja melodiju, bet vikārs Jozefs Mors sacerēja tekstu dziesmai „Klusa nakts, svēta nakts…”

Silent night - Sinead O'Connor (audio) -...

Izmantotie avoti: viipedija.org, kasjauns.lv, youtube.com