Divas burvīgas grāmatiņas pirmsskolniekiem un viņu vecākiem
Tikko Apgādā Zvaigzne ABC iznākušas divas burvīgas grāmatiņas pirmsskolniekiem un viņu vecākiem – zviedru rakstnieces un mākslinieces, Astridas Lindgrēnes balvas laureātes Gunillas Bergstremas “Arlabunakti, Alfon Oberg!” un “Ak tu blēdi, Alfon Oberg!”.
Jūs jautāsiet: kas ir Alfons Obergs? Alfons ir parasts mazs puisēns, kurš dzīvo kopā ar tēti. Alfons nav ne pārāk liels, ne arī pārlieku stiprs. Viņam nepatīk kauties. Alfons ir priecīgs blēņdaris, bet īpašos gadījumos var kļūt arī dusmīgs, greizsirdīgs, nejauks vai... baidīties no spokiem. Vārdu sakot, Alfons ir gluži tāds pats kā daudzi citi mazi puikas jebkurā vietā uz pasaules.
Kopš 1972. gada, kad iznāca pirmā grāmatiņa par Alfonu Obergu, Zviedrijā izdoti 5 miljoni eksemplāru, turklāt šīs grāmatas ir pārdošanā visu laiku. Tas nozīmē – ja zviedru bērnam ir grāmatas, to skaitā noteikti ir vismaz dažas par Alfonu. Šo gadu laikā Alfonu Obergu iepazinuši arī bērni daudzās citās pasaules valstīs, un jocīgi, ka dažās Alfons ir pat mainījis vārdu! Lielbritānijā viņš kļuvis par Alfiju Atkinsu, Dienvidāfrikā – par Deiviju, arābu valstīs – par Burhanu, Rumānijā – par Ārdomu, Somijā lieto Miko Mallika vārdu, Vācijā uzdodas par Villi Vibergu, Velsā dēvējas par Ifanu Bifanu, bet Japānā, Latvijā, Turcijā un Itālijā palicis tas pats zviedru Alfons Obergs. Jā, un kopumā Gunilla Bergstrema uzrakstījusi un uzzīmējusi 28 grāmatas par šo jauko puisīti. Rakstniece kādā intervijā saka: “Īstajā dzīvē ir daudz pasakainā. Bez princesēm, piedzīvojumiem un cilvēciņiem no kosmosa. Bez košām bildēm un, vissvarīgāk, bez saldiem meliem! Es stāstu patiesus stāstus par parasta bērna ikdienas dzīvi, tomēr tajos ir vieta arī iztēlei. .. Alfons dara palaidnības, ilgojas pēc draugiem, bēdājas par to, ka svētki paiet, strīdas ar vienaudžiem – dara visu to pašu, ko ikviens bērns.”
Abas pirmās grāmatas par Alfonu Obergu ir sirsnīgas un mīļas: pirmajā bērns kopā ar vecākiem varēs no sirds izsmieties par daudzajām Alfona vēlmēm, kas puisēnu savādā kārtā piemeklē tieši pirms gulētiešanas, bet otrajā – dzīvot līdzi Alfonam, kad viņš mēģina strādāt ar tēta darbarīkiem (un nekādā gadījumā neaiztikt zāģi!), kamēr tētis lasa avīzi...
Gunilla Bergstrema (1942) ir saņēmusi daudz literāro balvu un prēmiju. Kā pirmā minama prestižākā balva, ko iespējams saņemt bērnu rakstniekam, – Astridas Lindgrēnes balva, taču viņa saņēmusi arī Stokholmas pilsētas Goda balvu, Örni balvu par Alfona ekranizējumu, Grammy balvu par Gada ierakstu, Zviedrijas Akadēmijas pasniegto Šulstrēmas (Schullströms priset) balvu un citas.