Pirmklasnieka veselība: pirmais skolas gads bez slimībām un stresiem
Pirmo reizi pirmajā klasē, un vecāki katru dienu ar nepacietību un saviļņojumu gaida savu pirmklasnieku. Jautā par iemācīto, par jaunajiem draugiem, klasesbiedriem, par rotaļām starpbrīžos... Bet pēc tam, it kā nejauši - ko jūs šodien ēdāt? Vai skrējāt pa gaiteni? Vai klasē nav auksti? Vai nepūš no logiem? Un roka, arī nejauši, pieskaras pirmklasnieka pierei, mamma uzmana visu, būtu viņai iespēja - droši vien sēstos blakus savam bērnam klasē. Un skolu infekcijas, kuras tā baida vecākus? Ēdiens skolu ēdnīcās - apšaubāms, ne tāds, kā mājās, vai kāds pasekos līdzi tam, lai bērns apēstu negaršīgo putru?
Mācamies pareizi...
Vissarežģītākās nodarbības pirmklasniekam ir nevis uzdevumu rasināšana vai kociņu un ābolu aprēķināšana, bet gan... rakstīšana! Jā, tieši burtu, vārdu un teikumu rakstīšana, tāpat, kā vārdu un teikumu pārrakstīšana no tāfeles. Kā lai iegaumē visus šos ķeburus un astes? Bet ja arī iegaumēja, tad kāpēc tie negrib līdzināties akurātam "ž" no skolu glītraksta parauga? Nevajag brīnīties, redzot sava skolnieka pirmās rindiņas, un nekādā gadījumā neļaut noprast, ka viņam slikti padodas rakstīšana. Labāk teikt: „teicams rezultāts, man sākumā bija sliktāk”! Bērns mācās darīt to, ko viņš līdz šīm vēl nav darījis, un jūsu atzinība, tāpat kā viņa personīgo panākumu sapratne, ir ļoti svarīgas šajā dzīves posmā.
Otrs sarežģītais priekšmets pirmklasniekam, atkarībā no viņa ieradumiem un sagatavošanas līmeņa, ir matemātika vai lasīšana. Ja iemīļoto pasaku grāmatiņu jūsu mazulis jau sešos gados izlasīja bez jebkādām problēmām, visticamāk, viņam vajadzēs palīdzību ar ābolu salikšanu un atņemšanu. Bet ja nopietni lasīšanai bērns pievērsies tikai tagad, tad tas sagādās milzu piepūli.
Tādēļ svarīgi atcerēties, ka nepārtrauktas lasīšanas ilgumam 6 gados nav jāpārsniedz 8 minūtes, bet 7-8 gados- 10 minūtes. Optimāls nepārtrauktas rakstīšanas ilgums mācību sākumā ir 2 minūtes un 40 sekundes, bet mācību nobeigumā tā ir 1 minūte un 45 sekundes. Ttieši tas pats atiecas arī uz mājas darbu sagatavošanu.
Mazā skolnieka darba efektivitāte pakļaujas diennakts režīmam tieši tāpat, kā jūsu darbadiena. Pirmā stunda ir pieslēgšanās mācību procesam, otrā- darbaspēju maksimālās slodzes laiks.
Augsts un saspringts domu spēks pirmklasniekam nemēdz būt ilgs, un jau trešajā stundā darba spējas krītas, bet līdz ceturtās stundas sākumam atlicis vairs tikai iekšējo rezervju minimums. Tāpēc būtiski, lai priekšmeti, ko bērns skolā apgūst, būtu sakārtoti to sarežģītības pakāpes secībā, rakstīšanu ieliekot sarakstā otrajā stundā, bet pirmo un ceturto stundu atvēlot pašiem vieglākajiem, iepazīstinošiem priekšmetiem.
Pareizi veicam mājas darbu...
Pēc atnākšanas no skolas mājās, pirmklasniekam, ja viņš nepaliek pagarainātās dienas grupā, ir jāpaēd siltas pusdienas un jāatpūšas. Mājas uzdevumus vislabāk pildīt laika periodā no 15: 00 līdz 16:00, bet nekādā gadījumā to nedrīkst darīt uzreiz pēc skolas, taču nedrīkst atlikt arī uz pašu vakaru. Mācības prasa akurātumu un pacietību, bet, ja bērns būs noguris, viņš pieļaus kļūdas, kā arī nespēs koncentrēties uz zudevuma veikšanu.
Gatavojot mājas darbus, ik pēc 15 minūtēm bērnam vēlams pamainīt sēdēšanas pozu, bet pēc katrām 30 minūtēm nedaudz izvingrināt rokas un kājas. Tas ne tikai nostiprinās veselību veselību, bet arī atjaunos darba spējas un palīdzēs atbrīvoties no spriedzes un noguruma.
Mācīšanos nedrīkst sākt ar sarežģītākajiem priekšmetiem. Jāsāk ar vienkāršākiem un ātri izpildāmiem uzdevumiem. Tas cels bērna pašapziņu un liks būt pārliecinātam par saviem spēkiem un spējām. Tikai tad, kad vieglākais paveikts, var ķerties pie sarežģītākiem darbiem, taču pašas beigās vēlams paveikt vēl kādu vieglāku uzdevumu, lai pēc padarītā bērns celtos no rakstāmgalda ar viegluma sajūtu, nevis noguris un nomākts. Pildot mājasdarbus, ir svarīgi bērnam saglabāt možu garu un neļaut "nolaist rokas", lai viņam nebūtu jādomā par to, ka nekas jau tāpat nesanāk un neizdodas. Un tas patiesībā ir svarīgākais, bet rreizē arī grūtākais vecāku uzdevums pirmajā mācību gadā.
Atpūšamies
Ļoti bieži no vecākiem nācies dzirdēt jautājumus par pastaigām un laiku, kas pavadāms svaigā gaisā. Jaunāko klašu skolēniem tās ir trīds līdz trīs ar pusi stundas dienā. Un te nu nedrīkst aizbildināties, ka nav laika vai nav kur to darīt. Izslēgt pastaigu no skolnieka dienas režīma, ja vien jums ir svarīga bērna veselība, nedrīkst!
Turklāt, ja bērns ir novājināts un sūdzas par nogurumu, bez pastaigām svaigā gaisā, viņam būs vajadzīgs atvēlēt arī kādu stundu- pusotru pēspusdienas miegam labi izvēdinātā telpā.
Ja bērns nodarbojas ar sportu, tad atcerieties, ka trenēties drīkst ne ātrāk, kā 40 minūtes pēc ēšanas.
Savukārt pieļaujamais vakariņu laiks nedrīkst būt vēlāks kā 2 stundas pirms došanās pie miega. Tādējādi jūs pasargāsiet savu pirmklasnieku no bezmiega un sliktas pašaajūtas
Ja bērns tomēr grib kaut ko nobaudīt pirms miega, varat piedāvāt viņam glāzi piena, krūzīti silta kakao vai kādu vieglu augli.
Pirms gulētiešanas būtu labi kādas 20 minūtes pastaigāties svaigā gaisā, taču ja tādas iespējas nav, tad vismaz parūpējieties par to, lai istaba, kurā guļ bērns, būtu labi izvēdināta. Gulēt pirmklasniekam vajag ne mazāk kā deviņas stundas, tas ir neskaitot laiku diendusai.