Vislabākais risinājums apdāvinātu bērnu audzināšanā
Psiholoģiski apdāvināti bērni ir tie 10-15 % visu jauniešu, kuriem ir padziļināta pasaules izpratne. Ir specifiskas audzināšanas metodes, kas ļauj attīstīt šo apdāvināto bērnu īpašās spējas, tādējādi palīdzot viņiem gūt panākumus gan personīgajā, gan profesionālajā dzīvē. Tādēļ šī raksta mērķis ir piedāvāt vecākiem dažus padomus kā radīt apdāvinātajiem bērniem vidi, kas tiešām palīdzētu viņiem attīstīties.
Svarīgākais īpaši apdāvināto bērnu audzināšanā
Patstāvība nav mazsvarīga. Daudzi vecāki ziedo stundas, mēnešus un pat gadus, izmēģinot arvien jaunas pieejas, lai palīdzētu saviem apdāvinātajiem bērniem uztvert apkārtējo pasauli mazāk jūtīgi. Viņi jūtas atbildīgi par sava bērna emocionālo reaktivitāti un dažkārt mēdz pat uzskatīt, ka, ja vien būtu bijuši labāki vecāki, tad bērnam nebūtu tik spēcīgas emocionālas reakcijas uz dažādiem stresa faktoriem. Savos centienos pēc iespējas vairāk izdarīt bērna vietā, bieži pazaudējam no redzesloka sava lolojuma nepieciešamību būt patstāvīgam. Līdzīgi kā sportista atjaunošanās spēļu starplaikos, tā arī vecāku prasme laiku pa laikam ievērot pārtraukumus audzināšanas procesā, ļautu viņiem gūt lielākus panākumus tajā. Tā kā pret īpaši apdāvinātiem bērniem nepieciešama lielāka iejūtība un izpratne, arī viņu vecākiem un pat vecvecākiem nepieciešams biežāk atpūsties no audzināšanas pienākumiem, nekā parasto bērnu tuviniekiem. Iespējams pat, ka pats svarīgākais īpašo bērnu audzināšanā ir attīstīt viņu patstāvību. Neveicinot patstāvību, vecākiem var rasties grūtības nodrošināt empātijas un sapratnes pilnu audzināšanu, kam ir ārkārtīgi liela nozīme attiecībā uz šiem apdāvinātajiem bērniem.
Iejūtīga attieksme
Bērna emocionāla reakcija uz kādu konkrētu situāciju vai stresa izraisītāju, izjauc līdzsvaru organismā, radot psiholoģisku un fizioloģisku pārslodzi. Šādā situācijā tikai līdzcietība un iejūtība var palīdzēt pārvarēt sensoro pārslodzi. Cenšoties palīdzēt vecākiem saprast, kā reaģēt uz savu bērnu pārdzīvojumiem, mēs mudinām vecākus iztēloties, kā viņi rīkotos un kādu atbalstu sniegtu kādam tuvam cilvēkam – pieaugušajam, ja, piemēram, tam nāktos vairākas dienas ciest stipras muguras sāpes. Ar iejūtīgu attieksmi vecāki palīdz pārvarēt bērnam jūtu pārslodzi un nostiprināt viņa spēju tām pretoties – piemēram, paužot: „mēs, saprotam tavus pārdzīvojumus, un zinām, ka tie ir patiesi un neviltoti”. Turklāt, saglabājoties pastāvīgi šādai attieksmei, tā būs bērnam par pamatu pašizziņai un bērns patstāvīgi sāks apgūt pašregulācijas iemaņas.
Emociju un vajadzību izpaušana
Apdāvināto bērnu un viņu vecāku galvenais stresa avots ir saistīts ar komunikāciju, īpaši emocionālas spriedzes brīžos. Piedzīvojot spēcīgas jūtu izpausmes, gan pieaugušajiem gan bērniem rodas grūtības saprast šo sajūtu cēloni. Kaut arī pastāv simtiem iespēju paust savas emocijas un vajadzības, tā saucamā slēgtā metode ir palīdzējusi daudziem vecākiem un viņu bērniem uzlabot spēju adekvāti reaģēt uz stresa momentiem liela emocionāla sasprindzinājuma apstākļos. Pie tam – visās vecuma un sociālās izcelsmes grupās.
Šī trīspakāpju formula paredz trīs vienkāršos teikumos aprakstīt esošo situāciju, sajūtas tajā un vēlmes. Piemēram, ja bērnu nomāc komunikācijas trūkums ar vecākiem, ir svarīgi aprakstīt šo situāciju vienkāršiem vārdiem: „Man pietrūka saskarsmes….(minēt konkrēto situāciju). Es jutos nomākts un neapmierināts, jo šķita, ka neesmu uzklausīts. Es vēlos, lai tiktu sadzirdēts un saprasts, un lai tiktu pieņemts mans viedoklis.” Ar šādu pieeju var izdoties vienkāršot sarežģītu un emocionāli uzlādētu situāciju, neizprovocējot agresīvas aizsargreakcijas.
Autors: Dr. Leah Lagos
Ieskaties! Noderīgi!
“Lielisks mācību līdzeklis pusaudžu audzināšanā!" ir izcila Apgādā Zvaigzne ABC izdota grāmata, kas aiztaupīs vecākiem ilgstošas stundas psihologa kabinetā un nomierinās viņu satrauktos prātus.”
Grāmatā saistošā veidā - caur dialogiem - izskaidrots, kādi ir 21. gadsimta pusaudži un kādi noteikumi jāievēro viņu audzināšanā.
Populārais autors Entonijs Volfs gudri un ar humoru risina dažādas ikdienišķas situācijas, parādot, kāpēc bērnu un vecāku komunikācija pārvēršas katastrofā, un piedāvā padomus, kā vislabāk atrisināt problēmas.
Autors aplūko visas iespējamās lietas, kas būtiski mainījušas sabiedrību un ietekmējušas 21.gadsimta audzināšanas metodes, īpašu uzmanību pievēršot internetam un visdažādākajām elektroniskajām ierīcēm, kuras ienākušas mūsu bērnu dzīvē.
Īpaši noderīgi visiem vecākiem ir grāmatā sniegtie padomi, kā tikt galā ar pusaudžiem sarežģītās situācijās (noraidoša attieksme pret skolu un mācībām, vecāku ignorēšana, atkarība no modernajām tehnoloģijām, sekss, narkotikas, alkohols), ko viņiem atbildēt un kādas frāzes nelietot nekādā gadījumā. Iespējamās konfliktsituācijas ilustrētas ar atraktīviem dialogiem un piemēriem no reālās dzīves.
Entonijs Volfs, bērnu un pusaudžu psihologs ar 30 gadu praktiskā darba pieredzi aicina izbaudīt dzīvi ar pusaudzi kā patīkamu un neaizmirstamu piedzīvojumu!
Grāmatu atradīsiet Zvaigzne ABC grāmatnīcās!