Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:1, Did:0, useCase: 3


Kā vecāki var iesaistīties un motivēt savus bērnus darbam vasarā?

Redakcija
Redakcija

Tuvojoties vasarai, nereti daudzās ģimenēs tiek plānots, kā bērni to pavadīs. Ja skolas vecumā bērni var nodarboties ar interešu izglītības aktivitātēm, tad augstskolās, koledžās un tehnikumos studējošie vasaru var pavadīt tālredzīgi, iegūstot zināšanas un pieredzi vasaras praksē. Informācijas un piedāvājumu netrūkst. Ja jaunietiem ir grūti izvēlēties, vecāki bieži ir tie, kas var iedrošināt bērnus izvēlēties vienu vai otru iespēju, tāpēc Tele2 SharedServiceCenter (Tele2 SSC) sadarbībā ar Rīgas Tehniskās Universitātes karjeras konsultanti, psiholoģi Viktorija Gainu, dalās padomos vecākiem.

Kā norāda Viktorija, tad ar vienu īslaicīgu aktivitāti sava bērna vai jaunieša motivēšanai gan nepietiks – šis process ir garāks un sākas vēl pirms prakses izvēles jautājuma. Bērna vai jaunieša motivēšana iegūt praktisko pieredzi prasa iedziļināšanos un pacietību no vecākiem.

Palīdziet orientēties informācijas gūzmā
Šobrīd pat pieaugušam un pieredzējušam cilvēkam nav viegli orientēties informācijas daudzumā. Uzņēmumi un mācību iestādes piedāvā jauniešiem iesaistīties daudzos projektos, piedāvā “ēnošanas” pasākumus, ekskursijas, prakses, konsultācijas, u.t.t. Viktorija Gaina iesaka arī vecākiem pētīt iespējas un palīdzēt tās pētīt arī jauniešiem. Ja rodas grūtības, tad padomu vienmēr var lūgt karjeras konsultantiem.

Runājiet par savu darbu
„Bērni ļoti ātri mācās no mūsu attieksmes pret darbu, bet tajā pat laikā maz zina par vecāku profesiju,” stāsta Viktorija un aicina ar bērnu vai jaunieti runāt par savu profesiju, amatu, darba pienākumiem, tāpat arī par grūtībām un veiksmēm. „Tas var stimulēt bērnu un jauniešu interesi par darbu, tāpēc reizēm tas prasa padomāt, ko sakāt par savu darbu un vai darāt savu darbu ar prieku,” tā Viktorija.

Ļaujiet izvēlēties, iesaistiet paziņas
Kad esat atraduši vairākus iespējamos variantus, ļaujiet jaunietim pašam izvēlēties prakses jomu. Tāpat jāļauj viņam (-ai) izrādīt iniciatīvu, lai piedzīvotu sava lēmuma augļus. Kā norāda karjeras konsultante Viktorija, tad lai turpmākā prakses vietas izvēle jaunietiem ir apzināta, būtiski ir vadīties pēc reāliem stāstiem. Varbūt jūsu kontaktu lokā ir cilvēki, kuri var jaunietim pastāstīt par izvēlēto prakses vietu. Uzrunājiet šos cilvēkus!

Pārrunājiet prakses laikā pieredzēto
Pēc prakses iziešanas ieteicams izrunāt iegūto pieredzi: Kas bija viegli? Kas bija grūti? Vai prakses pienākumi atbilda gaidām? Ko uzskata par savu panākumu? Ko vēlētos turpināt darīt un ko gribētu pamēģināt nākamajā praksē? Sarunas ar vecākiem par pirmo darba pieredzi palīdzēs nākamā gada izvēlēm.

Raksts ir tapis sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju uzņēmumu Tele2 SSC, kurā līdz 16. aprīlim studentiem ir iespēja pieteikties apmaksātai praksei vasarā – kopumā uzņēmums plāno nodrošināt 22 apmaksātas prakses vietas 7 dažādās vakancēs, tāpēc pieteikties var ne tikai IT studējošie, bet arī citu programmu studenti. Pieteikties iespējams Tele2 SSCmājaslapā (http://www.tele2.com/career/ssc/job-openings/internship/). Pirms pieteikšanās vasaras praksē, studentiem ir iespējams iepazīt un apskatīt uzņēmumu Prakse.lv organizētajā Atvērto durvju nedēļā – 10., 11. un 12. aprīlī no plkst. 11.00 līdz 15.30 norisināsies ekskursijas Tele2 SSC.