Deviņas frāzes, ko bērnam labāk neteikt
Cik bieži, runājot ar savu bērnu, jūs domājat par savu izteikumu sekām? Atbilde, visticamāk skanēs- reti vai nekad. Pārsvarā automātiski kaut ko pasakām un gaidām pilnīgu saprašanu, paklausību un pakļaušanos no bērna puses.. Bet mūsu izteiktās frāzes ceļo no vienas paaudzes uz nākošo, bieži vien nodarot nopietnu ļaunumu bērna personības formēšanā. Pie kam, pirmajā brīdī, izteiktais var šķist pilnībā nekaitīgs, taču.... padomājot dziļāk
1. Liec mani mierā!
Šādu vai līdzīgu (netraucē, es tagad esmu aizņemts, ej un ļauj man nodarboties ar savām lietām utt.) izteikumu rezultātā bērna apziņā formējas vecāku- bērnu attiecību modelis, kurā bērns nu nekādi nevar tikt uzskatīts par svarīgāko. Vēlāk, pusaudža gados, bērns šo frāzi sāk pielietot attiecībā pret saviem vecākiem un tas noteikti neveicina avstarpēju sapratni attiecībās.
Sliktākajā gadījumā bērns pat var justies kā traucēklis, no kura vecāki sapņo tikt vaļā. Rezultāts šādām sajūtām var būt arī letāls.
2. Tu esi....
"Birka", ko piekārsiet bērnam mazotnē, neizbēgami iespaidos viņa rakstura formēšanos nākotnē. Pat mīlināmā un pamazināmā formā izteikti noniecinājuma vārdi nes sevī zināmu ļaunumu. "Muļķītis", "sliņķītis" un tamlīdzīgi apzīmējumi ir frāzes, ko labāk neteikt saviem bērniem. Un nekādā gadījumā tos nevajadzētu atkārtot, bērnam dzirdot, pa nezin cik reizēm dienā.
3. Beidz raudāt!
Tā varētu būt viena no visbiežāk izteiktajām frāzēm bērniem. Izsakot šos vārdus, jūs liekat saprast bērnam, ka viņa jūtas vai notikumi, kuru dēļ viņš raud, nav aktuāli un ievērības cienīgi. Daudz labāk šādos gadījumos būtu bērnu pažēlot un parādīt, ka jūs saprotat un pieņemat viņa jūtas.
4. Kāpēc tu nevari būt tāds kā...?
Tamlīdzīgi salīdzinājumi ar brāli, māsu, kaimiņu bērnu vai vēl kādu citu personu ir bīstami ne tikai ar to, ka var radīt ilglaicīgu apvainojumu un greizsirdību, tie var izprovocēt arī negatīvu reakciju un nevēlēšanos darīt to, ko jūs vēlaties sagaidīt no sava bērna.
5. Pasteidzies, nečammājies
Skaidrs, ka šāda frāze izskan brīžos, kad vecāki steidzas. Tādos brīžos gribas, lai bērns kustas pēc iespējas ātrāk, bet viņš, kā par spīti, čammājas, pievēršot uzmanību citām lietām. Iespējams, ka šāda bērna uzvedība citā laikā (kad nesteidzaties) nesatrauc jūs un jūs to pat nepamanāt. Ja šī frāze pastāvīgi tiek izteikta satrauktā vai apvainojošā tonī, tā liek bērnam domāt, ka jūs esat neapmierināts ar viņu un viņš sagādā jums neērtības. Ja šāda situācija ikdienas atkārtojas (un varbūt pat vairākas reizes dienā), ne pie kā laba tas nenovedīs. Labākajā gadījumā kritīsies bērna pašvērtējums, sliktākajā- sāksiet saņemt skaļus bērna protestus.
6. Ja tu vēl kaut reizi...
Vai "Tā lai šī būtu pēdējā reize" ir frāze, ko visticamāk bērns gribēs pārbaudīt un visbiežāk paši nemanot mēs šādu frāze pasakām vairākas reizes par vienu un to pašu lietu un tā automātiski zaudē jebkādu jēgu. Pēdējai reizei jau bija jābūt pagātnē un draudu vietā mēs varētu mēģināt programmēt pozitīvo ziņu:" Es zinu (vai ticu), ka tu tādas muļķības vairs nedarīsi"
7. Nemaisies vecāku sarunās
Vai "Nejaucies, tu no tādām lietām vēl neko nesaproti". Un ja nu bērns mēģināja jums palīdzēt? Pāris skarbi aizrādījumi un šie mēģinājumi palīdzēt var izrādīties pēdējie. Tas nenozīmē, ka viss un vienmēr jārunā bērna klātbūtnē, bet ja jau reiz viņš ir iesaistījies, tad "Paldies par padomu vai palīdzību, mēs tagad to apspriedīsim divatā un vēlāk atkal pasauksim tevi palīgā" būtu daudz noderīgāk.
8. Dod es palīdzēšu, tev tik un tā nekas nesanāks
Psihologi uzskata, ka šāda frāze, sevišķi, ja tā tiek bieži atkārtota, programmē bērnu uz neveiksmēm. Viņš jau iepriekš tiek sagatavots tam, ka viņam nekas nesanāks, taču atnāks mamma vai tētis un visu izdarīs viņa vietā.
9. Malacis!
Jūs jautāsiet- kas slikts var notikt no šīs tik izplatītās frāzes? Tomēr psihologi apgalvo, ka bieži lietojot vienu un to pašu frāzi kā uzslavu, tā kļūst bezpersoniska un nevērtīga. Bērns to sāk uztvert kā mehānisku atbildi un zemapziņas līmenī pārstāj tādai uzslavai pievērst uzmanību. Tātad mehāniski pateikts "malacis" bērna uztverē ir vienāds ar uzslavas neesamību. Tāpēc arī uzslavēt bērnu vajag katru reizi citādāk, neizmantojot vienas un tās pašas frāzes.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
pie visiem siem teicieniem esmu izaudzinajusi tris briniskigus delus.
[+] [-]
starp citu, nav jāizaug samaitātam un sagrautam, pietiek ar to, ka izaug tādas padomju audzināšanas paliekas, kas nesmaida otram uz ielas, tur aizdomās lielāko daļu, ienīst visus policistus, krievus un melnos
Ļoti labs raksts/atgādinājums, pati reizēm grēkoju ar šīm lietām. Par punktu 10 nebiju aizdomājusies.
[+] [-]
un 8.piemeers nu ir tiiraakaa patiesiiba! ja visu laiku vecaaki visu dariis beerna vietaa... vinjsh arii nekad nesapratiis to kaa pareizi kas ir jaadara un kas ir jaadara lai iznakums buutu pozitivs!!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Nelasīt šīs stulbības, jo autors ar prātiņu nav draugos!
[+] [-]
[+] [-]
Daži padomi ir ievērības cienīgi.. jo zinu patiešām tādus cilvēkus,kuri ar šīm frāzēm ir panākuši visu to,kas šeit bija aprakstīts.
Tas atkarīgs no tā,kādā tonī pasaka to bērnam.Ja māte vai tēvs visu laiku ir neapmierinātā garastāvoklī un bļauj bērniem virsū, tad arī šīs frāzes mazos ietekmēs.
Ja normāli pasaka, tad jau vēl ok.
[+] [-]
Ja vecāki normāli bērnu audzina, izrunājas un izglīto, tad no izlutināšanas nebūs ne smakas.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
kā ari ir jāpadomā par vecākiem. ja māte, es atvainojos, ir nojājusie ar citu bērnu pa nakti jau 5. mēnesi, kur, lai viņa rod spēku otram un būs maiga un mierīga? jābūt kaut kādai kārtībai un disciplīnai!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]