Kā palīdzēt bērnam pārvarēt bailes
Bailes piemīt ikvienam cilvēkam. Tās var būt pamatotas vai tikai šķietamas. Taču kā ir ar bērnu bailēm? Un kā ar tām tikt galā- par to lasiet epadomi.lv sagatavotajā rakstā.
Agrā bērnībā mēs izjūtam bailes no svešiniekiem, baidāmies no tumsas, nepazīstamiem, pēkšņiem trokšņiem un nezināmiem aromātiem. Ejot gadiem baiļu diapazons aug, rodas jauni objektīvi faktori, kas var izprovocēt fobiju rašanos. Pat dodoties uz bērnudārzu, rodas bailes škirties no vecākiem.
Taču ar bailēm ir jācīnās. Pirmām kārtām, dodiet bērnam tādu varenu ieroci kā iztēli: ja savas bailes viņš izdomājis pats, tātad arī jācīnās pret tām viņam pašam, bet ar jūsu un fantāzijas palīdzību.
Ja bērns baidās no tumsas, noteiktiem cilvēkiem, dzīvniekiem, jums jāpalīdz nonākt viņam pie domas, ka uzvarot bailes savā iztēlē, viņš tās uzvarēs arī realitātē. Lai jūsu atvase domās vairākas reizes atkārto tās darbības, no kurām baidās, un obligāti ar pozitīvām sekām. Bet pēc tam pamēģiniet kopā ar viņu pārvarēt bailes realitātē. Un nekrītiet izmisumā, ja jums neizdodas ar pirmo reizi.
Bez visa iepriekš minētā, par fobijas iemeslu var būt vienkārša neinformētība. Tā var būt kā nezināšana, tā arī kļūdains priekšstats par kādu priekšmetu vai parādību, uz kura pamata arī rodas bailes. Lai izkliedētu šāda veida pārdzīvojumus, jums tikai jānodrošina bērnam pieeja reālai informācijai: jautājumus, kuros esat zinoši, izskaidrojiet viņam paši, pārējiem izmantojiet bērnu enciklopēdijas vai TV raidījumus.
Ļoti svarīgi ir bērnu nomierināt, likt viņam sajust, ka tikmēr, kamēr esat blakus, viņam nekas nedraud. Kļūstiet uz kādu laiku par viņa aizstāvi. Bērni brīžiem jūtas pavisam neaizsargāti tikai tāpēc, ka viņiem trūkst laba vārda un sajūtas, ka ir vajadzīgi un mīlēti. Dariet tā, lai bērnā iemājo jūsu ticība un pārliecība. Ja mazais cilvēciņš to sajutīs, tad viņam daudz vieglāk būs pārvarēt savas bailes- viņš jutīsies stiprs.
Nodrošiniet bērna guļamistabu ar pastāvīgas gaismas avotu. Tā var būt naktslampiņa vai parasts lukturītis. Kaut gan cīņā ar bailēm no tumsas, efektīvāk darbojas naktslampiņa. Parasti, tiklīdz gaisma netiek izslēgta pilnībā, briesmoņu parādīšanās iespēja pilnībā izzūd. Ja bērns sākumā nav pārliecināts par sevi, palieciet pie viņa dažas reizes, kamēr viņš iemieg. Lai mazulis sajūt, ka ir aizsargāts jebkurā gadījumā.
Tāpat ir svarīgi pieslēgt savu mātes vai tēva iztēli. Jūs, droši vien, brīnīsieties, kādus tik trikus neizmanto īpaši apķērīgi un izdomas bagāti vecāki. Pievienojiet cīņai ar bailēm nedaudz savu personīgo burvestību. Lai, piemēram, būtu kāds īpašs vārdiņš, ar kura palīdzību var padzīt ļauno briesmoni vai rituāls, kas nodrošina drošu guļamistabu uz visu nakti. Varat palīdzēt bērnam pašam sastādīt jaunā burvja maģisko vārdu vārdnīcu un pat izmantot burvju nūjiņu.
Galvenais un svarīgākais- neatstāt bez ievērības to, ko saka bērns. Lai arī cik absurds jums šķistu viens vai otrs viņa apgalvojums, vienmēr klausieties uzmanīgi, vajadzības gadījumā izkliedējot aplamos vai daļēji pamatotos bērna satraukumus jau pašā iedīglī.
Dodiet bērnam vienlaicīgi sajust gan savu personīgo spēku, gan arī rūpes, kas ir kā akmens siena, caur kuru nespēj izlauzties neviens briesmonis.