Kā attīstīt bērnā veiksminieku
Augsts pašcieņas līmenis ir ļoti vērtīga rakstura iezīme ikvienam cilvēkam, arī pašam mazākajam. Pārliecība par saviem spēkiem palīdz bērnam tikt galā ar grūtībām un sasniegt ievērojamus rezultātus jebkurās viņam interesantajās lietās un dzīves sfērās.
SAVAS VĒRTĪBAS APZIŅA
Pašcieņa rodas no personīgās vērtības apziņas. Ja bērns kaut ko dara labi, viņš izjūt apmierinājumu. Jo biežāk viņam veicas, jo vairāk viņš tic saviem spēkiem. Tādējādi bērns pamazām iemācās visu to, ko protam mēs, pieaugušie. Pie kam viņš cenšas apgūt arvien jaunus un grūtākus darbības veidus.
Tāpēc ir tik svarīgi bērnam, vēl mazam esot, dot iespēju izpausties un parādīt savas talantus. jo katrs kaut ko prot darītt ļoti labi. Jautājums tikai- ko tieši?
Lai to noskaidrotu, vecākiem vajadzētu pavērot savu bērnu, padarboties kopā ar viņu un saprast- kas tad manam bērnam padodas vislabāk? Bērns noteikti parādīs savas intereses, izvēloties darīt sev tīkamas lietas. Un tad vecākiem sava ģimenes dzīve jāiekārto tā, lai bērns varētu attīstīt un apliecināt savu veiksmi. Atbalstīt bērna entuziasmu ir ļoti svarīgi.
Un pat, ja bērna intereses vecākiem nešķiet īsti pareizas, mazulim tās ir svarīgas. Tāpēc reizi pa reizei vajadzētu pārskatīt savus uzskatus par to, kādas nodarbes piestāv puikām un kādas- meitenēm. Arī puikām var patikt dejas, bet meitenēm- karatē nodarbības. Izrādiet sapratni arī šajos gadījumos. Bērnu intereses pēc kāda laika var mainīties, taču sajūta, ka vecāki viņu saprot un atbalsta, paliek uz visu mūžu.
Ir arī citi paņēmieni, kā attīstīt bērnā veiksmi. Uzdodiet viņam veikt dažādus vienkāršus darbiņus. Piemēram, viņš var sakārtot šķīvjus uz galda, saslaucīt grīdu, nomazgāt krūzītes utt. Bērni mēdz būt ļoti apmierināti, kad viņiem kaut kas izdodas, un viņi par to tiek uzslavēti.
Tāpat bērns būs ļoti priecīgs, ja viņa zīmēto zīmējumu jūs piekārsiet pie sienas. Svarīga ir nevis veikuma kvalitāte, bet bērna centieni iemācīties kaut ko jaunu.
Varat sadalīt bērnam uzdoto vairākos mazos darbiņos. Kad viņš izpildījis pirmo, pārējiet pie otrā, tad pie trešā utt. Katru reizi uzslavējiet viņu par centību. Un nesteidziniet bērnu, kā arī necentieties kaut ko paveikt viņa vietā. Tādējādi jūs liksiet viņam sajusties nekompetentam. Kaut arī patērētais laiks būs trīsreiz ilgāks, toties bērns sāks sevi cienīt.
Pavadiet pēc iespējas vairāk laika kopā ar savu bērnu. Tad viņš sapratīs, ka tiek novērtēts. Bērns jūt savu vērtību, kad vecāki viņa dēļ atliek savus "svarīgos" pieaugušo darbus. Un ieklausieties bērna viedoklī. Maza meitenīte, piemēram, jutīsies laimiga, ja mamma pajautās, ko pēc viņas domām labāk pagatavot pusdienās vai kuru kleitu uzvilkt, dodoties ciemos. Bērnam tas ir brīnišķīgs pārdzīvojums- ja vecāki viņu uztver nopietni.
UZSLAVA
Pašcieņas formēšanās pamatā ir uzslava. Tā ir kā bērna vērtības atzinums. Bērns izjūt nepieciešamību pēc uzslavas. Sevišķi vērtīga ir konkrēta uzslava. Labāk pateikt bērnam, kas brauc ar velosipēdu: "tu esi malacis, ka apstājie pie pagrieziena", nevis vienkārši "tu esi malacis". Tādējādi jūs it kā uzsverat vēlamo uzvedību, un bērns ne tikai priecājas, ka ir malacis, bet arī saprot, kā un kāpēc viņam jāuzvedas.
Tāpēc, pirms uzslavēt, savu dēlu vai meitu, padomājiet, kā to izdarīt. Un uzslavējot vienu bērnu, neaizvainojiet otru. Piemēram, ne visai veiksmīgs kompliments būs: "tu esi daudz devīgāks, nekā tavs brālis". Bērns jāuzslavē par pareizu un labu rīcību ("malacis, ka padalījies ar citiem"), bet ne par to, ka viņš ir labāks par brāli.
Un vēl: ir svarīgi bērnam iemācīt pašam atzīt savus personīgos sasniegumus, citādi viņš kļūs atkarīgs no citu lēmumiem un spriedumiem. Centieties sasniegt to, lai bērns spētu novērtēt savas prasmes. Lai to panāktu, runājiet ar viņu. Pajautājiet, vai bērns pats apzinās, ko viņš prot darīt labi? Un kā viņš to dara? Ja bērns, piemēram, atnes no bērnudārza savu zīmējumu, kas viņam pašam ļoti patīk, pajautājiet, kāpēc tas viņam patīk. Ja uzceļ no klucīšiem māju, lai pastāsta, kā viņam izdevās to izdarīt? Bērnam jācenšas apstiprināt savu autoritāti.
Dodiet viņam šo iespēju.
Ieskaties! Noderīgi!
Izdevniecība Jumava iepazīstina ar laimīga bērna audzināšanas principiem.
Grāmatas "Bērni ir no debesīm" autors Džons Grejs piedāvā oriģinālu pozitīvas audzināšanas sistēmu, kas aptver visu vecumposmu bērnu audzināšanas problēmas un to risinājuma iespējas.
Grāmatā sniegti šīs sistēmas pamatprincipi un praksē pārbaudītas metodes, kā veicināt bērnu kreativitāti, iemācīt bērnus uzticēties vecākiem, ieaudzināt bērnos pašcieņu un pārliecību par sevi, kā arī attīstīt spēju būt laimīgiem.