Ko darīt, ja bērns ar jums manipulē
Manipulācija- tā ir apkārtējo ietekmēšana slēptā formā. Bērni bieži izmanto šo ieroci, lai panāktu sev vēlamo. Un, ja vecāki ļaujas ietekmēties no bērna viltībām, šāda uzvedība nostiprinās un vēlāk transformējas patoloģiskās rakstura iezīmēs.
Kāpēc bērni manipulē? Kā rodas manipulācijas un kā pret tām cīnīties?
Bērniem, kuriem ir tieksme manipulēt, kā likums trūkst vecāku gādības, mīlestības un maiguma. Tāpēc viņi mēģina pievērst sev uzmanību un izraisīt līdzjūtību ar visdažādāko metožu palīdzību. Piemēram, bērns ir pakritis un raud, bet mamma sāk viņu mierināt un apskauj. Mazulis pamana, ka tas "nostrādā" un zemapziņas līmenī sāk censties vēlreiz kaut ko savainot, lai pievērstu sev vecāku uzmanību. Tādas pašas manipulāciju izpausmes var atrast biežos saaukstēšanās gadījumos un citās saslimšanās. Bērns to dara neapzināti, taču vēlākā attīstībā upura pozīcija atstāj neizdzēšamas pēdas viņa dzīves ceļā.
Pie manipulācijām varam pieskaitīt arī agresijas uzliesmojumus, histērijas, lēnīgumu (vilcināšanos).
Kā cīnīties pret mazajām viltībām?
Ja vienā vai otrā situācijā bērna uzvedība kļūst sistemātiska un atkārtojas, tā jau ir manipulācija. Un, kas pats galvenais, klusums iestājas uzreiz pēc tam, kad bērns saņēmis viņam nepieciešamo maiguma un mīlestības devu.
Lai tiktu galā ar manipulācijām, jāatsakās no jebkurām žēluma izpausmēm pret mazuli. Žēlumu uzvarēt var tikai mīlestība. Dāvājiet mazulim to ikdienā, sakiet viņam maigus un labus vārdus, parādiet, ka cienāt viņu kā personību. Jūtot pilnvērtīgu mīlestību visas dienas garumā un katru dienu, bērns pamazām atteiksies no savām manipulācijām.
Apskatīsim dažus manipulāciju piemērus un to, kā izturēties šādās situācijās:
Sasitumi un saaukstēšanās
Neskatoties uz reālu diskomfortu, ko izraisījusi trauma vai saslimšana, mazulis, pirmkārt, pats to nesaprotot, ieņem nelaimīga bērna pozīciju.
Ja esat nokļuvuši bērna "slazdā", izturieties savaldīgi. Nevajag bērnu mierināt; labāk pasakiet viņam:
- tu drīz izveseļosies,
- tu pareizi izdarīji, ka palūdzi palīdzību,
- kāds tu esi malacis- nedaudz paraudāji un beigās pasmaidīji!
Satraukums vai agresija
Bērns demonstrē savu varu, lai liktu vecākiem pakļauties viņa vēlmēm.
Šajā gadījumā bērns sarīko viena aktiera teātri, kurā obligāti jābūt skatītājiem. Saprotams, ka skatītāji esat jūs, tāpēc jums jāatstāj bez uzmanības viņa uzstāšanās, lai aplausi izpaliktu. Pamanījis, ka viņa "izrāde" neizraisa interesi, mazulis diez vai vēlēsies to atkārtot.
Lēnīgums, laika vilcināšana
Veicot nesteidzīgas kustības, bērns cenšas izvairīties no saviem pienākumiem, cerībā, ka viņa vietā to paveiks pieaugušie.
Nekādā gadījumā nepalīdziet viņam šajās nodarbēs. Sakiet, ka gaidāt, lai viss būs paveikts līdz noteiktam laikam, bet, ja viņš nepagūs- paliks kaut ko nedabūjis. Ja bērns grib izvairīties no iešanas uz skolu vai bērnudārzu, lieciet viņam saprast, ka iet uz turieni vienalga vajadzēs, kaut vai ar nokavēšanos.
Histērijas
Tā ir uztājīga vēlme pievērst sev uzmanību.
Labākā reakcija uz šādu spēli ir vienaldzība vai runāšana mierīgā tonī. Bet, ja jums ir grūti vērot mazuli šādā brīdī, dodieties uz citu telpu.
Manipulāciju rezultāts vienmēr ir negatīvu emociju rašanās mazajā cilvēkā. Tāpēc centieties noskaņot bērnu uz optimismu, dodiet viņam saprast, ka veiksme atkarīga no viņa paša, nevis no ārējiem faktoriem.