Naudas viltošana
Par naudas viltošanu un viltotas naudas izplatīšanu dažādos laikos un dažādās valstīs noteikti bargi sodi - sākot ar mantas konfiskāciju un brīvības atņemšanu, līdz pat mešanai verdošā ūdenī, sadedzināšanai, izkausēta metāla liešanai rīklē.
Katrā valstī pastāv arī savi juridiskie ierobežojumi attiecībā uz banknošu reproducēšanu. Tomēr visur naudas viltošana ir noziegums, lai gan dažādās valstīs ierobežojumi atšķiras.
Ir valstis, kurās jebkāda banknošu reproducēšana – pat mākslinieciskos vai reklāmas nolūkos – ir stingri aizliegta. Pat tajās valstīs, kur ierobežotos gadījumos drīkst izmantot banknošu attēlus, pastāv īpaši noteikumi un prasības.
Lai gan kopējie ekonomiskie zaudējumi, ko sabiedrībai nodara naudas viltošana, parasti ir ierobežoti, par tās upuriem, kas cieš vislielāko ļaunumu, kļūst atsevišķas personas un uzņēmumi, jo tie, kas pieņēmuši viltotas banknotes, nesaņem nekādu kompensāciju. Turklāt naudas viltojumi var mazināt uzticību maksājumu sistēmai un radīt sabiedrībā nedrošību attiecībā uz skaidras naudas saņemšanu darījumos.
Centrālo banku viltošanas novēršanas grupa (CBCDG) ir izveidojusi Viltošanas novēršanas sistēmu (CDS), kuras mērķis ir novērst personālo datoru, digitālo attēlu apstrādes iekārtu un programmatūras izmantošanu banknošu viltošanā. CDS, ko brīvprātīgi pieņēmuši datortehnikas un programmatūras ražotāji, neļauj izmantot personālos datorus un digitālo attēlu apstrādes līdzekļus, lai iegūtu vai reproducētu aizsargātu banknošu attēlus.
Saskaņā ar Kriminoloģisko pētījumu centra ziņām naudas viltošana ir visizplatītākais ekonomisko noziegumu veids Baltijas valstīs. Turklāt tas ir viens no visgrūtāk atklājamiem likumpārkāpumiem.
Latvijā atbildība par naudas viltošanu un viltotas naudas izplatīšanu paredzēta Latvijas Kriminālkodeksā. Par viltotu naudas zīmju izgatavošanu nolūkā tās izplatīt, kā arī par šo viltojumu izplatīšanu noteiktais sods ir brīvības atņemšana uz laiku no 3 līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu. Ja šīm darbībām ir nodarbošanās raksturs, sods ir brīvības atņemšana uz laiku no 10 līdz 20 gadiem, konfiscējot mantu, vai arī mūža ieslodzījums, konfiscējot mantu.
Saskaņā ar Latvijas Kriminālkodeksu, viltojums ir jaunu, apgrozībā esošajām naudas zīmēm līdzīgu papīra naudas zīmju un monētu izgatavošana jebkādiem līdzekļiem. Viltojuma izplatīšana ir viltotas naudas "laišana apgrozībā", samaksājot par precēm vai pakalpojumiem, atmaksājot parādu, dāvinot vai citā veidā. Ja vainīgais no šīm darbībām sistemātiski gūst vairāk vai mazāk pastāvīgu ienākumu, tiek uzskatīts, ka darbībām ir nodarbošanās raksturs.
Neraugoties uz to, ka līdz šim konstatētais viltoto latu banknošu un monētu skaits ir neliels, Latvija ieņem "vadošo" vietu Baltijā pēc konstatēto naudas viltošanas un viltotas naudas izplatīšanas gadījumu skaita.
Katram cilvēkam svarīgi apzināties, ka par visiem gadījumiem, kas saistīti ar naudas viltošanu (viltotas naudas izgatavošana, izplatīšana, izgatavošanas vai izplatīšanas mēģinājumi), nekavējoties jāinformē tiesību aizsardzības iestādes.