Neiekrīti- populārākās krāpniecības shēmas Latvijā
Krāpniecība ir bijusi un būs visos laikos. Ar to jārēķinās. Iesakām izvairīties no mūsdienu populārākajām krāpšanas shēmām.
Virszemes TV negodīgie piedāvātāji
Tā kā nupat saasinājies jautājums par iespēju skatīties TV digitālās apraides tīklā, krāpnieki diezgan droši zvana pie dzīvokļu durvīm un piedāvā aparatūru, kas ir lētāka kā veikalā un ļaušot skatīties televīziju „pa jaunam”. Protams, ka nauda tiek iekasēta, bet aparāts diez vai strādā.
Atzvanīšana par 5 Ls sekundē
Daži gudrinieki iegādājušies paaugstinātas maksas telefonu numurus. Krāpniecības shēma ir ļoti vienkārša – no paaugstinātas maksas telefona numura piezvanīt uz nejauši izvēlētu mobilā telefona numuru, sagaidīt savienojumu un tūdaļ to atvienot. Personai uzrādās „neatbildēts zvans”, uz kuru vismaz 90 procentos gadījumu cilvēki atzvana, nezinot, ka savienojums ar šo numuru izmaksā ļoti dārgi un rēķinā tas atspoguļosies amplitūdā no 1-5 Ls vai pat vairāk, piemēram, ja neatbildētajam numuram būs citas valsts kods. Latvijas valsts kods ir +371.
Viltus darba sludinājumi
Shēma ir līdzīga kā iepriekš aprakstītajā gadījumā. Sludinājumā tiek solīta debess manna, bet lai to saņemtu, ir jāizdara tikai viena lieta – jāpiezvana uz noteiktu telefona numuru. Varbūt kāds atbildēs. Jo sliktāk Jums. Jo savienojums mobilā telefona rēķinam pieskaitīs smuku summu. Otrs veids – informāciju par vakancēm sola piegādāt ar īsziņu palīdzību, nepasakot būtisku faktu – īsziņas ar falšiem datiem tiks sūtītas daudz un tās visas būs paaugstinātas maksas īsziņas, par kurām maksā saņēmējs, tātad Jūs.
Atsūti un samaksāšu dikti daudz
Interneta veikaliem pienāk piedāvājumi no ārzemju klientiem, kas vēlas iegādāties vienu vai otru preci un maksāt nesamērīgi dārgi tikai par preces atsūtīšanu, turklāt e-pastā ir pievienota mistiska bankas izdruka par apmaksas garantu pēc preces reālas saņemšanas. Var jau sūtīt, bet diez vai kāda samaksa tiks saņemta. Vairāki igauņu bāleliņi jau iekrituši.
Ja pazaudēta pase, nekavējoties ziņojiet policijai
Ja pase ilgstoši noklīdusi un nekādi nevarat to atrast, drošāk ziņot policijai un maksāt sodu, nevis kādu rītu pamosties un konstatēt, ka Jūsu pase ir nonākusi krāpnieku rīcībā, dati izmantoti un nu esat kādas nejēdzīgas SIA īpašnieks vai arī esat paņēmis lielu kredītu bankā. Banka kredīta atmaksu prasīs no Jums.
Ha-ha – esat laimējis 300 Ls
Iedvesmojoša īsziņas par laimestu loterijā LMT vārdā tiek izsūtītas nejauši izvēlētiem mobilā telefona numuriem. Atkal jau tāds nieks vien jādara – aptuveni 5 minūšu laikā jāpiezvana uz īsziņā norādītiem mistiskiem tālruņiem, lai vienotos par laimesta saņemšanu. Jāpiebilst, ka visa informācija, kuras patiesais autors ir LMT, klientiem tiek nosūtīta no numura 80000076.
Radinieks ķezā
Klasiska krāpniecības shēma. Zvans uz nejaušu numuru, iedvesmojošs stāsts par mammu, tēti, brāli, mazdēlu, kas iekļuvis lielā ķezā. „Labdaris” piedāvā izpestīt bēdu brāli, ja tiek izsniegta noteikta naudas summa, protams, skaidrā naudā. Nereti cilvēki pakļaujas emocijām, nepārbauda faktus, aicina svešinieku nākt uz dzīvokli un saņemt naudu.
Draudēšana ar tiesu izpildītājiem
Kredītu atmaksa ir sāpīga tēma. Zvanot vai sūtot e-pastus 10 nejauši izvēlētiem cilvēkiem, lai pavēstītu par neatmaksātu kredītu, kura menedžēšanu jau uzsākuši tiesu izpildītāji, gandrīz garantēti 8 gadījumos krāpnieki trāpa mērķī. Bet visiem taču sen jau skaidrs, ka problēmas jārisina ar kredīta izsniedzēju, nevis nezināmām personām. Krāpnieku mērķis ir iegūt personas datus, iespējams, paroles, ar kurām iespējams piekļūt naudas kontiem. Rūpīgi izvērtējiet, kam sniedzat personiska rakstura informāciju.
Banka prasa paroli
Arī klasiska shēma. Tiek nosūtīts e-pasts bankas vārdā ar aicinājumu datu atjaunošanas nolūkos uzrakstīt savus datus un paroles, ar kurām piekļūt kontam. Lai cik bankas bieži neskandētu, ka šādu informāciju tās nekad nelūdz saviem klientiem, vienalga ir naivie, kas izpilda krāpnieku prasības un laipni pa e-pastu piegādā informāciju, kas derīga pašu apzagšanai.
Ierīces uz bankomātiem, kas var nolasīt datus vai aizturēt naudu
Nomaļās vietās novietoti bankomāti ir ļoti pateicīgi, lai tos aprīkotu ar nelegālām ierīcēm. Viena no tām bloķē skaidras naudas izsniegšanu. Persona no konta noņem skaidru naudu, tā nonāk līdz izsniegšanas atverei, bet cilvēks nevar to saņemt, jo tā tiek bloķēta. Kas notiek? Vairums gadījumu tiek nodomāts, ka bankomāts sabojājies, naudiņa joprojām drošībā un ies vien meklēt nākamo bankomātu. Taču tikko cilvēks attālinājies no bankomāta, krāpnieki atbloķē naudas izsniegšanas ierīci un paņem naudiņu. Kas būtu jādara? Neejiet prom no bankomāta, ja naudu nevarat saņemt, bet sazinieties tūdaļ ar banku.
Otra shēma – bankomāts tiek aprīkots ar datu nolasīšanas iekārtu un kartes PIN kodi nonāk krāpnieku rīcībā. Rūpīgi jāapskata bankomāts un, ja par kādu papildus ierīci, kas piestiprināta pie kartes ievietošanas atveres vai citur uz bankomāta, rodas šaubas, labāk meklējiet citu bankomātu. Drīkst painformēt arī banku.