Dosieties uz Saldus Sauli? Apskatiet arī Saldu!
Ja esat nolēmis doties uz Kurzemes novada Austrumkursas augstienē atrodamo pilsētiņu Saldus, kāpēc gan neizbaudīt visas iespējas un neapskatīt interesantākos dabas un kultūrvēsturiskos objektus, vietas un skatus? Lūk ,mazs ieskats Saldus dzīvē.
Ja jums vairāk saista dažādas ēkas un muzeji, kurās joprojām rit Saldus dzīvība:
J. Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs
Striķu iela 22
Janis Rozentāls dzimis 1866. gada 18. martā Saldus novada Bebru mājās. Šo ēku nopircis, tad kad atgriezies Saldū kā jau liels mākslinieks. Pēc Otrā pasaules kara mājā izveidoja viņa muzeju.
Kalnmuiža
Kalnsētas iela 24
Pils celta 1872. gadā. Muižas pirmais īpašnieks bijis Georgs fon Reke. Šodien šeit atrodas Saldus Profesionālā vidusskola.
Saldus pilsētas pamatskola
Lielā iela 31/35
Ēka celta 20.gs. sākumā. Šī bija gan pirmā pilsētas skola, gan pirmā skola, kurā mācības notikušas latviešu valodā.
Saldus Bērnu un jaunatnes centrs
Lielā iela 3b
Ēka celta 1893. gadā kā Sadraudzīgās biedrības nams par sabiedrības ziedotiem līdzekļiem. Kopš 1992. gada namā darbojas Bērnu un jaunatnes centrs. Šeit savu brīvo laiku pavada ļoti daudz bērni un jaunieši, kuri vēlas būt daļa no Saldus.
Saldus Mūzikas skola
Lielā iela 3
Ēka celta 1937. gadā. Šeit nodarbojās gan ar maizes cepšanu, gan gaļas žāvēšanu, gan vīna darināšanu un tml. Šobrīd bērni šeit var attīstīt savu muzikālo talantu.
Saldus pasta nams
Kuldīgas iela 4
Pastu Saldū uzcēla tikai 1926. Gadā un tur tas atrodas arī joprojām. Šis nams ir iekļauts Saldus nozīmīgāko kultūrvēsturisko objektu sarakstā.
Valtera viesnīca
Striķu iela 4
Ēka 19. gs. beigās darbojās kopā ar zirgu pastu, ko izmantoja pirms uzcēla pasta namu. Šeit norisinājās arī Sadraudzīgās biedrības pasākumi un sanākšanas. Tagad varat nakšot viesnīcā, kurai ir sava vēsture un saknes Saldus pilsētā.
Kapelleru nams
Striķu iela 7
Neatņemama Saldus vēstures daļa ir Kaparellu ģimene, kas uzcēla šo namu, atvēra aptieku. Nama pagrabā iekārtota arī privāta slimnīciņa. Ģimene vienmēr bijusi cieņā, ieņēmusi nozīmīgus amatus un palīdzējusi Saldus pilsētai augt.
Cieceres internātpamatskola
Kalnsētas iela 13
Ēka celta 1939. Gadā. No sākuma šeit bijusi 15. maija pamatskola. Savu nosaukumu skola mainījusi bieži, bet tā vienmēr bijusi izglītojoša iestāde līdz pat mūsdienām kā Cieceres internātpamatskola.
Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība
Skrundas iela 28
Šī bija viena no vecākajām biedrībām Saldū. Kādu laiku ēkā atradies arī kinoteātris „Imanta”, bet tagad tas ir ugunsdzēsības depo.
Vicinska lauksaimniecības mašīnu fabrika un čuguna lietuve
Skrundas iela 2
Šeit savu darbību sācis pazīstamais Saldus rūpnieks un sabiedriskais darbinieks Jānis Vicinskis. Tagad darbnīcās atrodas uzņēmums pašvaldības SIA "Saldus komunālserviss".
Ja jūsu uzmainību saista dažādas baznīcas un ticības:
Saldus Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskās draudzes baznīca
Kuldīgas iela 2
Šī draudzes baznīca ir vecākā celtne Saldū. Baznīca ir tikusi gan pārbūvēta, gan restaurēta, bet noturējusies līdz mūsdienām. Baznīcā atrodas arī neatkārtojamas vērtībās kā Liepājas meistara K.A. Hermaņa būvētās ērģeles, manierisma stila kancele, 19. gs. 2. pusē būvētais altāris ar meistara J. Dēringa altārgleznu u.c.
Saldus Mārtiņa Lutera evaņģēliski luteriskās draudzes baznīca
Skrundas iela 25/27
Draudzei Mārtiņa Lutera vārds piešķirts 1995. gadā. Celtni uzcēla pēc nepieciešamības par saziedotiem līdzekļiem, jo bija izveidojusies otra evaņģēliski luteriskā draudze, kurai bija nepieciešama vieta kur apmesties.
Saldus Sv. Pētera un Pāvila Romas katoļu baznīca
J. Rozentāla iela 16
Bija nepieciešami trīs mēģinājumi, lai beidzot uzceltu ēku uz kuru mēs varam skatīties arī šodien. Blakus baznīcai atrodas mācītājmāja, kas celta no koka.
Saldus Dieva parādīšanās pareizticīgo baznīca
Striķu iela 26
1897.g. likts pamatakmens. Draudze nostiprinājās Krievijas valdīšanas laikā līdz pirmajam pasaules karam. Otrā pasaules kara laikā tika nojaukts zvanu tornis, kuru gan atjaunoja, bet ne tā krāšņajā sākuma veidolā.
Saldus baptistu draudzes dievnams
Skrundas iela 12a
Draudze dibināta jau 1870. gadā. Ar dāsnu cilvēku palīdzību tika uzcelta divstāvu koka ēka un kā lūgšanu nams iesvētīta 1883. gadā.
Sv. Gregora Kristīgās kalpošanas skola
Lielā iela 26
Skola dibināta 1995. gadā. Skolu dibinājusi Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca, taču tajā var mācīties arī citu denomināciju kristieši. Tā ir vienīgā šāda tipa skola Latvijā.
Ja vienkārši vēlaties apskatīt interesantākos objektus un dabas skatus:
Saldus ezers
Pie ezera ir ierīkota peldvieta un pie tā var kārtīgi atveldzēties karstā dienā. Arī ainavas, kas apvij šo ūdenskrātuvi ir pasakainas. Ezera platība ir ap 11,9 ha. Un tas neapšaubāmi papildina Saldus pilsētu.
Cieceres dabas taka
Pastaigu taka vijas gar Cieceres upes krastu līdz bērnu rotaļu laukumam. Dabas taka iekārtota ar Vides aizsardzības fonda un pilsētas domes atbalstu. Tās garums ir 370m. Visas takas garumā var izlasīt arī informāciju par redzamajiem augiem un objektiem.
Saldus tilti
Cieceres upes krastus Saldus teritorijā savieno 14 tilti. Katrs no tiem ir unikāls un cits par citu vecāks. Atcerieties, ka pirmo reiz ejot pār tiltiņu ir kaut kas jāievēlas!
Oskara Kalpaka laukums
1919. gada 10. martā Saldus kļuva par pirmo Kalpaka bataljona atbrīvoto Latvijas pilsētu, tāpēc šeit novietots piemiņas akmens un laukums nodēvēts par godu viņam. Tagad laukumā notiek daudzi saviesīgi pasākumi, tiek svinēti pilsētas svētki un sagaidīts Jaunais gads.
Strūklaka "Medus piliens"
Saldū dzimušais tēlnieks Kārlis Īle veidoja šo darbu par godu Saldum un tā nosaukumam, kas saistās ar saldumu jeb, respektīvi, Saldus saukli „Medus piliens kurzemē”. Tā ir jauka vieta kur pasēdēt, padomāt un atveldzēties.
Kalnsētas parks
Pie Kalnmuižas atrodas parks, ko ierīkojis pats barons un saglabājies no 19. gs. Šo parku apvij daudzas teikas un stāsti par barona laikiem. Šobrīd parkā notiek dažādi pasākumi, izstādes, koncerti, festivāli, kā arī novada Dziesmu un deju svētki.
Rozentāla akmens
Akmens, kas atrodas Cieceres upes krastā ir bijis Jaņa Rozentāla akmens. Uz tā viņš gleznojis un sapņojis par dzīvi. Tas redzams arī dažās gleznās kā „Pie strauta” un „Ziemas ainava”.
Saldus pilskalns
Saldus pilskalns ir valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Pie pilskalna atrastas daudzas arheoloģiskas vērtības, kas daudz ko liecina par kuršu dzīvi. Par pilskalnu saglabājušās daudz teiku. Arī skats ir brīnišķīgs.
Ja esat ar bērniem, varat aiziet bērnu rotaļu laukumu "Pīļuks", lai arī mazajiem tiek kāds prieciņš.
Iespējams, jūs arī ieraudzīsiet Saldus tirgu ar laipniem pārdevējiem, pie kuriem droši varat iet.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]