Saturna/Plutona cikls – sabiedrības un varas struktūru transformācija. II daļa

Turpinām vēstījumu par vienu no būtiskākajiem un sajūtamākajiem lielo planētu cikliem – Saturna/Plutona ciklu. No viena šo planētu savienojuma līdz otram paiet aptuveni 40 gadi. Iepriekšējais šo planētu savienojums notika 1982. gadā, bet nākamais būs 2020. gada janvārī. Šis cikls labi parāda valsts un ekonomiskās varas struktūru pārdales un transformācijas.
120 grādi jeb trigons
Pirmo reizi: Saturns 2 grādi Aunā, Plutons 2 grādi Strēlniekā – 1996. gada 28. aprīlī. Otro reizi: Saturns 1 grāds Aunā, Plutons 1 grāds Strēlniekā – 1996. gada 26. oktobrī. Trešo reizi: Saturns 5 grādi Aunā, Plutons 5 grādi Strēlniekā - 1997. gada 19. februārī
(„Trakie deviņdesmitie”)
Pēc 90 grādu „ieiešanas krīzes” 120 grādi jeb ieejošais trigons ir situācija, kad esam noorientējušies un šķietami apguvuši jauno teritoriju. Vecā situācija, vecās struktūras mums vairs nav saistošas. Trigons, tāpat kā sekstils (un pussekstils) ir harmonisks, „labvēlīgs” aspekts, kura iedarbībā samazinās spriedze un konflikti.
Es 90-to gadu viduci atceros kā diezgan jauku un patīkamu laiku. Naudas nebija daudz, taču ikdienas vajadzībām biju iemanījusies nopelnīt, pārdodot mākslas salonos miniatūras grafikas. Pircēji pārsvarā bija ārzemju tūristi, un desmit dolāri par nelielu zīmējumu likās laba cena. Pirmais brauciens uz „īstajām ārzemēm” – Parīzi. Tikko bija radusies iespēja saņemt ISIC – starptautisko studentu apliecību; staigāju pa Parīzes muzejiem un biju lepna, ka studentu apliecība tā ir tāda pati, kā vācu vai franču vienaudžiem. Mēs taču patiesi bijām brīva valsts! Daudzi no maniem kursabiedriem devās uz Rietumiem – kurš studēt, kurš vienkārši strādāt un dzīvot. Un tas sāka šķist pašsaprotami. Arī dziļā deviņdesmito gadu ekonomiskā bedre šķita esam pārvarēta - maz pamazām sāka klāties arvien labāk. Tiesa, vispārējo optimismu aptumšoja Bankas Baltija nelabais gals, taču, piemēram, mūsu ģimenē tā bija tikai viena no sarunu tēmām, par ko pašausmināties, jo liekas naudas, ko noguldīt, mums nebija. Bet kas par to – galvenais, ka esam izturējuši! Un gan jau kopumā viss būs labi!
Kas bija noticis?
Pirmkārt, zīmi bija mainījis „lielais transformators” Plutons, no graujoši indīgā Skorpiona ieejot optimistiskajā un ekspansīvajā Strēlniekā. Plutona „Strēlnieka ērā” deviņdesmito gadu sākumā saplosītā pasaule visiem spēkiem tiecās pēc jauna veseluma. Valdīja nepamatots optimisms attiecībā uz bijušā padomju bloka valstu iespējām – likās, demokrātija un brīvas vēlēšanas atrisinās visu. Kā mēs tagad zinām, tā nenotika. Krievijā 1996. gadā beidzās asiņainais Pirmais Čečenijas karš un tālāks lielvalsts sabrukums šķita esam novērsts. Pārliecīgs optimisms valdīja arī attiecībā uz visas Eiropas ekonomisko nākotni. 1995. gada 15. un 16. decembra sanāksmē 15 Eiropas valstu vadītāji nolēma jaunveidojamo kopīgo valūtu saukt par „eiro” un tika definēti kritēriji, kādiem jābūt valstu ekonomiskajiem parametriem, lai varētu šo valūtu ieviest, proti:
• Dalībvalstīm jāizvairās no pārmērīga valdības deficīta. Tas mērāms attiecībā pret diviem koeficientiem: 3% no valsts kopprodukta pret gada deficītu un 60% no valsts kopprodukta pret valdības aizņēmumiem;
• Inflācija nedrīkst pārsniegt vairāk kā 1,5 procentu robežu trīs dalībvalstu rādītājos preču stabilitātē iepriekšējā gadā;
• Valsts valūtai jāpaliek normālās Eiropas Monetārās Sistēmas (EMS) svārstību robežās pēdējo divu gadu laikā;
Interesanti, cik „Vecās Eiropas” valstu ekonomikas šobrīd spēj atbilst šiem kritērijiem?
Tas bija arī laiks, kad strauji sāka veidoties globālā patērētāju ideoloģija un ekonomiskie burbuļi. Arī Latvija dedzīgi metās šajās patēriņa sacensībās. Un kā gan citādi – padomju cilvēkam, kurš visu mūžu braucis ar žiguli, pēkšņi kļuva pieejamai volvo, folksvāgeni, mersedesi, tojotas, hondas... krāšņums neaprakstāms! Vajadzēja vien mazumu uzņēmības, lai aizbrauktu uz Vācijas lietoto mašīnu plačiem (un tādu sīkumu kā dažus simtus dolāru vai doičmarku – bet tās varēja dabūt spekulējot vai izpārdodot nule denacionalizētos senču īpašumus). Plutons Strēlniekā, starp citu, veicināja arī reliģiskā fanātisma attīstību – lai gan pats par sevi politiskais terorisms un džihāda idejas bija pastāvējuši jau pirms tam, tieši šajā laikā izveidojās tas islāma terorista tēls, kādu mēs to šodien pazīstam.
Otrkārt, Saturns Aunā enerģiski nodarbojās ar jaunu hierarhiju un struktūru radīšanu.
135 grādi jeb pusotrkvadrāts
Pirmo reizi: Saturns 18 grādi Aunā, Plutons 3 grādi Strēlniekā – 1997. gada 16. jūnijs. Otro reizi: Saturns 18 grādi Aunā, Plutons 3 grādi Strēlniekā – 1997. gada 22. septembris. Trešo reizi – Saturns 22 grādi Aunā, Plutons 7 grādi Strēlniekā – 1998. gada 9. aprīlis.
Pusotrkvadrāta aspekts (90 jeb kvadrāts+45 jeb puskvadrāts) ir viens no t.s minorajiem aspektiem. Līdzīgi kvadrātam un puskvadrātam, tas ir konfliktu aspekts. Pie ieejošā pusotrkvadrāta trigoniskajā idillē iezīmējas pretrunas – sākam saskatīt, ka ne viss ir tika labi un jauki. Šis aspekts, kā jau minorais, nemēdz nest tik globālu un plosošu konfliktu kā kvadrāts, tomēr arī tas var būt gana nepatīkams.
1998: Krievijā notiek defolts (resp. valsts nespēj norēķināties ar kreditoriem un segt tekošos budžeta maksājumus). Krievija devalvē rubli, tas zaudē 70 % vērtības, un šis notikums iezīmē Jeļcina ēras norietu. Daudzi Latvijas uzņēmumi, kas produkciju eksportē uz Krieviju, cieš līdzi. ASV: leģendārais Monikas Levinskas un Klintona seksskandāls, kurš gandrīz noved pie Klintona atkāpšanās.
150 grādi jeb kvinkonss
Pirmo reizi: Saturns 9 grādi Vērsī, Plutons 9 grādi Strēlniekā – 1999. gada 18. maijs. Otro reizi: Saturns 10 grādi Vērsī, Plutons 10 grādi Strēlniekā – 1999. gada 17. decembris. Trešo reizi: Saturns 12 grādi Vērsī, Plutons 12 grādi Strēlniekā, 2000. gada 6. marts
Kvinkonss ir aspekts, kuru lielākā daļa astrologu uzskata par kaut ko vidēju starp minorajiem un mažorajiem aspektiem. Kā reiz teica mans astroloģijas skolotājs Artūrs Alsiņš: 150 ir „dzīves kompromisa” aspekts, uz kura cilvēks ieņem kompromisa pozīciju starp vēlamo un esošo. Lai gan pats par sevi šis aspekts pieskaitāms drīzāk situatīvajiem (resp. Situāciju veidojošajiem aspektiem), tomēr tam ir arī dažas konfliktu aspekta iezīmes.
Pats par sevi Saturns Vērsī jūtas labi un ir stiprs. Tas pārbauda un ievieš kārtību visā, kas saistīts ar Vērša jomu – mazo ekonomiku, mājkopību, skaistumkopību un dārzkopību, liek Vērsim smagi strādāt un pārvarēt slinkumu.
1999. gadu pasaule aizvada Milleniuma un kārtējās pastardienas gaidās. Pastardiena tā arī neiestājas, toties pasaulē notiek vairākas būtiskas politiskās situācijas maiņas. Krievijā pie varas nāk Putins, kurš par PSRS mantinieces prezidentu kļūst ar 2000.gada 1.janvāri. Viņa vadībā (pēc mīklainas terora aktu sērijas Maskavā, kur tika uzspridzinātas vairākas daudzdzīvokļu mājas – oficiālā vara vaino čečenu teroristus, bet dažu neatkarīgu ekspertu un žurnālistu domām, sprādzienos jaušams FSB „rokraksts”) sākas Otrais Čečenijas karš. Sākotnēji Krievija līksmo, jo pēc senilo alkoholiķu plejādes (nu labi, 1991. gada Jeļcins tāds vēl nebija, taču deviņdesmito gadu nogalē šis politiķis strauji sāka tapt līdzīgs vecuma marasmā ieslīgušajam Brežņevam) beidzot jutās ieguvusi „stingro caru”, kurš prot gan vācu valodu, gan cīņas mākslas, turklāt ir apsolījis beidzot ieviest kārtību vispārējajā bardakā. Savukārt Eiropā notiek pāreja uz eiro, tādējādi sperot nozīmīgu soli Eiropas Savienības kā vienotas valsts izveidē. Bet 1999. gada aprīlī tiek uzsākts process Latvijas un citu sešu kandidātvalstu pievienošanai NATO.
180 grādi jeb opozīcija
Pirmo reizi: Saturns 12 grādi Dvīņos, Plutons 12 grādi Strēlniekā – 2001. gada 5. augustā. Otro reizi: Saturns 13 grādi Dvīņos, Plutons 13 grādi Strēlniekā - 2001. gada 2. novembrī. Trešo reizi: Saturns 16 grādi Dvīņos, Plutons 16 grādi Strēlniekā – 2002. gada 26. maijā.
Ja planētu cikla 0 grādus jeb savienojumu metaforiski dēvējam par sēklu, tad 180 grādi jeb opozīcija jau ir pilnībā izaudzis koks. Sēkla šeit nu ir pilnībā izpaudusies. 2001. gada rudenī visā krāšņumā ieraugām, kas tad īsti ir ticis „iesēts” 1982. gada beigās – kāda ir pēcaukstā kara „Jaunā pasaules kārtība”. Opozīcija ir vienlaikus gan spēcīgs konfliktu, gan arī situatīvs aspekts – ja iet runa par tranzīto planētu aspektiem, parasti to izjūtam kā plašu, radikāli jaunu situāciju ar tālejošām sekām nākotnē.
Kas attiecas konkrēti uz Saturnu, kurš šoreiz ir Dvīņos, tad Dvīņi nav tā jaukākā vieta Saturnam. Nopietnais, „saltais” un skarbais Saturns ir pretrunā ar Dvīņiem piemītošo vieglumu, spēju ātri pārslēgties no vienas lietas uz citu un arī zināmo virspusējību. Saturna tēmas Dvīņos: transporta infrastruktūras pārveide, remonti, jaunu informācijas aprites sistēmu būvniecība; ražošanas produktivitātes pieaugums;
autoritatīvu varas personu meli (Votergeitas skandāls, piemēram, notiek, kad Saturns atrodas Dvīņos), krāpšana, dezinformācija.
Nu lūk – notiek līdz tam neiedomājamais – 2001. gada 11. septembris. ASV prezidents Bušs (kurš nupat nomainījis Klintonu) sāk t.s. karu pret terorismu, iebrūkot Afganistānā. Parādās globālā terorista ienaidnieka tēls – vizuāli askētiskais džihāda fanātiķis Bin Ladens, kurš turpmāk ne tikai izrādās nenotverams, bet arī izmanās regulāri atstāt dažādus paziņojumus masu informācijas līdzekļiem. Līdzsvars pasaulē mainās: Rietumi arvien vairāk sāk uztvert islāma pasauli kā apdraudošu spēku.
Nobeigums – par pēdējo desmitgadi un ieskats nākamībā – sekos!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]