Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:268, Did:0, useCase: 3


Īstā glāze tavam vīnam

Vai jūs zinājāt, ka viens un tas pats vīns, ieliets dažādas formas glāzēs, garšo citādi? izrādās- glāzēm, kurās paredzēts liet vīnu, jāatbilst veselai virknei prasību, kuras nosaka mūsu mute, acs un deguns. Tikai pie pareizas glāžu izvēles varēsiet izbaudīt labākās vīna garšas īpašības un sajust pilnīgu garšas buķeti. Tātad- katram vīnam sava glāze, kuras izvēle atkarīga ne tikai no formas, izmēra un materiāla, no kura tā izgatavota, bet arī no vīna izturētības ilguma. Šoreiz pastāstīsim par glāzēm, kas paredzētas jauniem (līdz 5 gadiem izturētiem) vīniem.

Pieredzējuši vīnziņi apgalvo, ka patiesai vīna baudīšanai vispiemērotākās ir lielas, plānas kausveida glāzes bez krāsas un zīmējumiem. Tieši tādas ir jaunās Open Up glāzes, kas ir patiess atklājums visiem vīna cienītājiem. Tās ir īpaši mirdzošas, caurspīdīgas un ražotas no ārkārtīgi izturīga Kvarx materiāla. Jaunās tehnoloģijas ļauj, pat pēc 2000 mazgāšanas reizēm profesionālā trauku mašīnā, saglabāt īpašo mirdzumu bez nevienas skrambiņas.
Glāžu pluss ir ne tikai interesantais un mūsdienīgais dizains; tām ir speciāli veidots augšējais izliekums un ļoti smalka augšējā maliņa, kas ļauj izbaudīt vīna garšu daudz augstvērtīgāk.
Savukārt, izliekums glāzes apakšējā daļā norāda vietu, līdz kurai jāiepilda vīns, kā arī nodrošina maksimālu vīna oksidāciju.
Padomāts arī par glāzes kāju- tā ir dizainiski sabalansēta. Pēdas izliekums ir minimāls, līdz ar to tas nodrošina maksimālu glāzes stabilitāti un, kas nav mazsvarīgi, pēc mazgāšanas tajā neuzkrājas lieks ūdens daudzums.Glāze baltvīnam
Šī "stūrainās" formas glāze piemērota piesātinātiem baltvīniem, kas palīdzēs izcelt vīna buķeti, krāsu un smaržu. Garā glāzes kāja nodrošina ērtu paņemšanu rokās, līdz ar to pasargājot vīnu no sasilšanas. Pārāk silts vīns šķitīs "smags". Taču par daudz atvēsināts būs bezgaršīgs. Tāpēc vīnu ļoti svarīgi pasniegt pareizajā temperatūrā. Labākā baltvīna pasniegšanas temperatūra ir 10- 11 grādi.
Glāze sarkanvīnam
Sarkanvīna glāze ir apaļāka (vēderaināka) nekā baltvīna glāze, jo sarkanajam vīnam nepieciešama lielāka telpa, lai tas varētu atvērties visā savā krāšņumā. Vīna garšu vislabāk var izbaudīt, saskalinot glāzi: šādi atraisās vīna patiesā buķete, jo, stāvēdams pudelē, vīns ir "saspiedies". Sarkano vīnu var arī dekantēt, tas ir, pārliet to no pudeles dekanterī (speciālā karafē), kas sarkanvīniem (īpaši jauniem) palīdz lielākai vīna virsmai (karafei ir platāka apakšējā daļa nekā pudelei) nonākt saskarē ar skābekli, tādējādi palīdzot vīna garšas un smaržas buķetei ātrāk "atvērties".
Dekantēšana reizē ir arī paņēmiens, kā atbrīvoties no nogulsnēm, kas atrodas vīna pudeles dibenā, jeb, citiem vārdiem sakot- filtrēšana, kas palīdz vīnam iegūt tīru, dzidru un acīm tīkamu krāsu.
Jāpiebilst, ka sarkanvīniem ideālā pasniegšanas temperatūra ir 15- 18 grādi.

Glāze dzirkstošajam vīnam
Dzirkstošais vīns ir alkoholisks dzēriens ar 1- 2,5 bāru lielu ogļskābes spiedienu. Šis spiediens veidojas raudzēšanas procesā vai pievienojot vīnam ogļskābi, kas radusies vīndarīšanas procesā. Līdz ar to dzirkstošajam vīnam veidojas specifiskas garšas īpašības, kuras iespējams saglabāt un pilnībā izbaudīt tieši šim vīnam speciāli piemērotā glāzē. Tai jābūt garai, šaurai, ar nelielu tilpumu un šauru atvērumu.
Dzirkstošajiem vīniem labākā pasniegšanas temperatūra ir 8- 10 grādi.

Noderīgi padomi

Nekad nelieciet vīnu atdzesēt ledusskapī; šādi tas zaudēs savas labās garšas īpašības. Pilnībā vīna buķeti varēsiet izbaudīt, ja pudeli vīna pirms pasniegšanas uz pusstundu ievietosiet traukā ar ledu.

Nenovietojiet vīnu uz galda silto ēdienu tuvumā, arī šajā gadījumā vīns ātri sasils, neļaujot pilnībā izbaudīt garšu un smaržu buķeti.

Labas kvalitātes vīnam ir jābūt dzidram, ar izteiktu un tīru krāsu. Lai pārbaudītu krāsu, pie glāzes maliņas pieliek baltu salveti un skatās uz to no augšas. Jo krāsa bālāka, jo vieglāks vīns. Baltvīna zeltainais tonis norāda uz to, vīns ir izturētāks, saldāks un ražots reģionā, kas atrodas karstākā klimatiskajā joslā. Sarkanvīna krāsu gamma var būt amplitūdā no granātsarkanā toņa līdz tumši rubīnsarkanam mirdzumam.

Laba vīna aromātam vajadzētu būt tīram. Ja jūtama pelējuma smarža, vīns ir novadējies.

Vīna garšu analizē, ņemot vērā četru komponentu- skābuma pakāpes, augļu buķetes, alkohola stipruma un miecvielu daudzuma- līdzsvaru. Alkohola stiprumam vajadzētu būt balansā ar vīna aromāta augļu buķeti un vīna struktūru. Lai panāktu absolūti ideālu līdzsvaru, alkohola saturam jāpiešķir vīna garšai neliela eļļainība un viskozitāte. Pārāk liels alkohola daudzums padara vīnu "smagu", pārāk mazs- vāju un ūdeņainu.

Lai vīna dzeršana kļūtu par vīna baudīšanu, iegādājieties piemērotas glāzes, elegantu korķu viļķi un ledus spainīti.

Un neaizmirstiet, ka pārmērīgai alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.