Maltīte indiešu stilā
Dziedāt slavas dziesmas indiešu virtuvei varētu no rīta līdz vakaram. Garšīgi, sātīgi, krāšņi – bauda gan acīm, gan vēderam. Bet galvenais un veģetāriešiem vissvarīgākais, manuprāt, ir tas, ka tā ir laika pārbaudi izturējusi gatava veģetāras ēšanas tradīcija – tik ņem un gatavo atbilstoši tai, un, pat, ja neesi nekāds lielais dietoloģijas speciālists un uzturvielu rēķinātājs, visa būs gana, lai dzīvotu mūžu laimīgi: olbaltumu, aminoskābju, dzelzs utt.
Lielākais izaicinājums, visticamāk, būs garšvielu pielietojuma apgūšana. Savukārt pārsteidzošākais – ka šķietami tik tālas zemes virtuve tik viegli pielāgojama Latvijas iespējām: ierastie produkti, pazīstamas garšvielas, bet rezultātā eksotiska un pilnīgi atšķirīga kulinārā pieredze.
Mīthī ghanī dāl. Diedzēta mūngdāla zupa.
Mūngdālu, jeb Latvijā labāk pazīstamu kā Ķīnas pupiņas, var nopirkt lielveikalos – arī jau izdiedzētu. Un var izdiedzēt pats – izmērcējiet pupiņas 8 stundas, tad lieciet šķīvī vienmērīgā kārtiņā un turiet mitras, reizi pa reizei ūdeni nomainot, dienas 2 – 3, līdz parādās asniņi. Ja neatrodat tieši šīs pupiņas, izmantojiet lēcas vai jebkuru citu Jums pieejamo pupiņu veidu (tikai lielākām pupiņām pēc izdīgšanas vajadzēs nolobīt virsējo biezo miziņu, pirms gatavosiet tālāk).
100 g izdiedzēta mūngdāla, ½ gl. dabiskā jogurta bez piedevām vai paniņu, 1 ēdk. zirņu miltu, 1 ēdk. augu eļļas, pa naža galam sekojošu garšvielu: ķimeņu, kurkumas (arī viegli atrodama veikalu garšvielu plauktos), asafetīdas (šo gan varēsiet nopirkt tikai specializētos indiešu veikaliņos, bet, ja tas nav iespējams, iztieciet bez šīs garšvielas, ēdiens tik un tā garšos labi), aso piparu (pēc vēlēšanās), 1 tējk. sāls, 1 tējk. rīvēta svaiga ingvera, lauru lapa, 1 tējk. cukura.
Uzkarsējiet eļļu, ieberiet tajā ķimenes, ingveru, asos piparus un asafetīdu, pēc dažām sekundēm pievienojiet lauru lapu, kurkumu un pupiņas. Apmaisiet, uzlejiet glāzi ūdens un vāriet apmēram 20 minūtes. Tikmēr sajauciet jogurtu vai paniņas ar zirņu miltiem. Kad pupiņas mīkstas, zupai pievienojiet sāli, cukuru un jogurtu ar zirņu miltiem, maisot karsējiet, līdz sabiezē. Pasniedziet rotātu ar pētersīļu vai kinzas (koriandra) lapiņām.
Paratha. Maize – plācenis ar pildījumu.
½ gl. 3. šķiras kviešu miltu (tie ir tikpat smalki, bet nav tik balti kā augstākā labuma milti; ja tādus nevariet atrast, izmantojiet tos miltus, kas pieejami), ½ gl. augstākā labuma kviešu miltu, 1 ēdk. kausēta sviesta, apmēram 40 ml ūdens. Pildījumam: 2 nelieli vārīti, sastampāti kartupeļi, 1 šķēlīte citrona, garšvielas – cumin vai parastās ķimenes, rīvēts svaigs ingvers, kurkuma, asie pipari, sakapāti pētersīļu zaļumi, sāls, un ja Jums ir – melno sinepju sēklas.
Sajauciet abus miltus, saberziet pirkstos kopā ar sviestu, pievienojiet remdenu ūdeni un samīciet mīklu, līdz tā kļūst gluda un spīdīga. Apsedziet ar mitru marli un ļaujiet tai vismaz 30 minūtes pastāvēt, lai milti uzbriest. Tikmēr eļļā vai kausētā sviestā apcepiet sinepju un ķimeņu sēklas, tad pievienojiet pārējās garšvielas un kartupeļus, visu samaisiet; atdzesējiet. Tad uzbriedušo mīklu sadaliet 2 daļās, katru saveliet bumbā, plāni izveltnējiet – palielu apli. Vidū lieciet pusi pildījuma, pārlokiet, malas cieši aizspiediet. Plāceni saplaciniet un uzmanīgi, lai neizspiestu pildījumu, izveltnējiet pēc iespējas plānāku. Cepiet uz parastas pannas augu eļļā vai sviestā, uz nelielas uguns, apgrozot, līdz abas puses pārklājas ar sarkanbrūniem plankumiem, līdzīgi pankūkām.
Sabdžī pulāv. Rīsi ar dārzeņiem.
Apmēram glāze dažādu sagrieztu dārzeņu – ziedkāposta, brokoļa, burkānu, zaļo zirnīšu, paprikas, zaļo pākšu pupiņu, kukurūzas u.c., kādi vien Jums garšo; ½ gl. Basmati vai jebkuras citas šķirnes balto garu graudiņu rīsu, 1 gl. karsta ūdens, 1 ēdk. augu eļļas; no garšvielām svarīgākās būs: 2 cm gara kanēļa miza, 2 krustnagliņas, ½ tējk. cumin ķimeņu (veikalos var pārdoties arī ar nosaukumu Romas vai Indijas ķimenes), ½ tējk. maltas koriandra sēkliņas, 1 tējk. kurkumas, un pēc izvēles pievienojiet to, ko atrodiet no šīm garšvielām – lauru lapa, daži graudiņi vai pākstiņa kardamona, 1 tējk. rīvēta svaiga ingvera.
Uzkarsējiet eļļu, lieciet tajā kanēļa mizu un krustnagliņas, kad kanēlis atritinās, pievienojiet visas pārējās garšvielas un tūlīt arī visus sagrieztos dārzeņus. Maisot apcepiet dažas minūtes, tad pievienojiet rīsus un vēl minūti maisot cepiet. Tad pievienojiet karstu ūdeni un sāli, līdzko rīsi uzvārās, nogrieziet liesmu maksimāli mazu, uzlieciet katlam vāku un (nemaisot!) sautējiet 10 – 15 minūtes, līdz rīsi gatavi.
Raita. Dārzeņi ar jogurtu.
Svaigs gurķis, pēc vēlēšanās – arī redīss un paprika; sasmalcināti zaļumi – piparmētras, kinza, pētersīļi; 100ml jogurta bez piedevām vai kefīra, šķipsniņa maltu ķimeņu, melno piparu, maltu koriandra sēkliņu vai gatava garšvielu maisījuma Garammasala, sāls.
Dārzeņus sagrieziet sīkos kubiņos, sajauciet ar zaļumiem, jogurtu un garšvielām.
Gādžar kā halvā. Burkānu pudiņš ar apelsīnu mērci.
Burkānu halava ir tradicionāls Ziemeļindijas deserts. Es to papildināju ar asu mērci. Jo šādi, manuprāt, tā garšo vēl labāk!
200g rīvētu burkānu, 35g sviesta, naža gals malta kardamona, 35g cukura, ½ ēdk. rozīņu, 25g Indijas riekstu. Mērcei: sula no 1 apelsīna, ½ ēdk. cukura, 1 tējk. sojas mērces, 1 tējk. kukurūzas cietes, pa šķipsniņai kanēļa, sarkano aso piparu un rīvētas apelsīna miziņas, mazliet ūdens.
Izkausējiet sviestu, lieciet tajā sarīvētos burkānus un maisot sautējiet apmēram 20 minūtes. Svarīgi, lai burkāni sautētos, neapcepoties brūni. Sākumā tie uzsūks visu sviestu un pēc šīm 20 minūtēm – sāks atdot. Šajā brīdī pievienojiet rozīnes, riekstus, kardamonu un cukuru. Maisot turpiniet sautēt vēl minūtes 10, līdz masa sāk velties. Burkānu masu pildiet veidnītē, cieši piespiediet.
Apelsīnu sulu izkāsiet, lai tajā nebūtu biezumu; sajauciet ar sojas mērci, asajiem pipariem, kanēli, miziņu; visu uzvāriet. Cieti izšķīdiniet nelielā ūdens daudzumā, maisot pievienojiet apelsīnu sulai un pakarsējiet dažas sekundes, līdz mērce sabiezē.
Izņemiet pudiņu no veidnītes, lieciet uz šķīvja, apkārt lejiet apelsīnu mērci.
Veģetāro virtuvi iesaka: Veģetārisms