Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource104), Fid:20, Did:0, useCase: 3


Jaunās mūzikas festivālā Arēna koncertsaruna par mākslu un mūziku “Claybirds lullaby”.

Redakcija
Redakcija

Programma Claybirds lullaby (Māla putnu šūpuļdziesma) pirmo reizi tiks atskaņota 10. oktobrī plkst. 18.00 Anglikāņu baznīcā Rīgā. Zviedru mākslinieks Knute Vesters (Knutte Wester) un komponiste Santa Ratniece sadarbojušies ar Ziemeļu bērnunama bērniem un saauduši deviņu bērnu dzīvesgājumus darbā, kuru izpildīs dziedātāju ansamblis okarīnu, tā dēvēto māla putnu, pavadībā. Lekciju lasīs mākslas zinātniece Sarmīte Sīle, sarunās piedalīsies Cīravas kultūras dzīves veidotājs Pēteris Brīniņš.

2007. gada pavasarī mākslinieks Knute Vesters strādāja pie konceptuālas skulptūras projekta kopā ar septiņus gadus veciem bērniem no Rīgas Ziemeļu bērnunama. Katrs bērns no ģipša izlēja vienu ķermeņa daļu, bet pēc tam tās visas tika savienotas, tādējādi izveidojot cilvēka skulptūru. Tā kļuva par pieminekli tiem, kurus citādi sabiedrība nemaz nepamana.

Rīgas projektā izveidoto skulptūru, tā dēvēto Pieminekli bez mājām, izstādīja daudzās vietās. 2013. gadā Knute Vesters atgriezās Ziemeļos, kurā mitinājās un strādāja nu jau pavisam citi cilvēki. Tomēr tieši tāpat kā iepriekš, arī šoreiz tur dzīvoja simts pamestu bērnu. Mākslinieks sāka darbu pie jaunām skulptūrām, šoreiz kopā ar 2013. gada septiņgadīgajiem bērniem. Tad izrādījās, ka bērnunamā joprojām mitinās divi bērni no iepriekšējā 2007. gada projekta, proti, māsa un brālis – Glorija un Artūrs.

Viņu vēlme izveidot jaunu kopīgu mākslas darbu ļāva dzimt Māla putnu šūpuļdziesmai – projektam, kura pamatā ir pašdarināti skulpturāli mūzikas instrumenti. Tā dēvētos „māla putnus” jeb mazas okarīnas tradicionāli izmanto gan Zviedrijā, gan Latvijā. Jau kopš viduslaikiem tās asociē ar simbolisko pasauli un tiek izmantotas maģisko spēku dēļ. Artūrs un Glorija izveidoja katrs savu māla putnu, un tad vēl pa vienam māla putnam katram zudušajam draugam, kurš bija piedalījies 2007. gada projektā. Māla putnus ielika mazās koka kastītēs, pievienojot tām arī katra attiecīgā bērna dzīvesgājuma aprakstu. Viena no bērnunama telpām tika pārveidota par mūzikas studiju, kurā ierakstīja katra putna radīto skaņu.

Okarīna ir mazs mūzikas instruments; tas var skanēt gan spēcīgi un dzidri, gan arī bez noteikta toņa, it kā tā spārni būtu salauzti. Projektā iesaistījās arī latviešu komponiste Santa Ratniece, kura bieži raksta kormūziku. Viņa komponēja mūziku tieši šiem māla putniem, ņemot vērā tiem raksturīgo skanējumu. Bērnu dzīvesgājumu atstāts kopīgi veido Māla putnu šūpuļdziesmas (Claybirds Lullaby) pamatu, kuru ansamblis „Putni” izpildīs 2014. gada 10. oktobrī Anglikāņu baznīcā Rīgā.

Īsumā par „Māla putnu šūpuļdziesmu” (Claybirds Lullaby)
Mākslas kopprojekts, kas īstenots, sadarbojoties zviedru māksliniekam Knutem Vesteram, Rīgas Ziemeļu bērnunama bērniem un latviešu komponistei Santai Ratniecei. Mākslas darbs tapis, pateicoties Latvijas Laikmetīgās Mākslas centra, Zviedrijas Mākslas grantu komitejas un Zviedrijas programmas „Iaspis” atbalstam.

Vairāk informācijas par koncertiem Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA :: Index