Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:324, Did:0, useCase: 3


Kā pareizi pagatavot tēju, lai tā būtu ārstnieciska

Redakcija
Redakcija

Droši vien visi cilvēki zina, ka dabīga augu tēja ir veselīga. Taču, izrādās, lai tā būtu ārī ārstnieciska, tēja pareizi jāpagatavo. Tas nozīmē, ka nepietiek drogas apliet ar karstu ūdeni, paturēt 5 minūtes (kā lielākā daļa no mums to dara) un gaidīt efektu. Nekādu ļaunumu sev, šādi pagatavojot tēju, jūs protams, nenodarīsiet, taču arī ārstniecisko efektu neiegūsiet. Tāpēc ieklausīsimies Daces Marcinkevičas, kas ir speciāliste šajā jomā, teiktajā.

Lietojot tējas ikdienā, galvenais, lai tēja ir silta. Aktīvo vielu izvilkums rodas arī tad, ja drogas tiek aplietas ar vēsāku ūdeni. Nav būtiski, vai ūdens ir verdošs vai remdens- kad droga izžāvēta, tajā esošie dzīvības procesi ir apstājušies. Tāpēc- jo vēsāks ūdens, jo tēja ilgāk ievilksies.

Atkarībā no auga un tajā esošajām aktīvajām vielām, tējai būtu jāļauj ievilkties, sākot no 10-15 minūtēm un līdz pat stundai. Katram augam nepieciešams savs, individuāls laiks, kurā tas paspēj atdot ūdenim savu labumu. Jo vairāk augs satur ēteriskās eļļas, jo ātrāk tēja ievilksies, jo mazāk ēterisko eļļu auga sastāvā, jo ilgāks būs tējas gatavošanas laiks.
Piemēram, mežrozīšu augļiem jāļauj ievilkties 1 stundu, un tikai pēc tam varēsim šo tēju saukt par ārstniecisku. Savukārt, aveņu drogām, kumelītēm, piparmētrām un gaiļbiksītēm pietik sar 10 minūtēm, kliņģerītēm būs nepieciešamas 15 minūtes, bet upeņu drogām jau vesela pusstunda un liepziediem- 40 minūtes.

Drogas nav ieteicams ar ūdeni apliet vairākas reizes, jo jau pirmajā pagatavošanas procesā visas aktīvās vielas tiek izvilktas. Tikko aplieta tēja uzreiz arī jādzer (ja apliesiet to termosā, šādi pagatvota tēja jāizdzer diens laikā), un nav ieteicams tēju gatavotot vairākām dienām, jo tajā rodas nogulsnes un notiek oksidēšanās.

Bieži vien mēs tējas gatavojam vai tām pievienojam aveņu, zemeņu, upeņu vai kādu citu ievārījumu, uzskatot, ka tādējādi tēja kļūst ārstnieciska. Taču patiesībā tā tas nav. Ja upeņu ogas vai drogas būs ārstnieciskas, tad ievarījumu, pateicoties lielajam cukura daudzumam, kas tam pievienots, vairs nevar saukt par ārstniecisku.
Tāpēc ievārījuma vietā tējai būtu labāk pievienot medu- tas noderēs gan dzēriena saldināšanai, gan kā ārstniecības līdzeklis. te gan jāievēro viens svarīgs nosacījums- medu nedrīkst likt verdošā ūdenī, pagaidiet, līdz tas mazliet atdziest.

Lai tēju padarītu sārmaināku, varat tai pievienot pienu. Arī tas nāks par labu jūsu veselībai.

Stipru tēju vairākas reizes dienā drīkst dzert tikai īsu laiku (dažas dienas) un ārstniecības nolūkos. Ikdienas tējai pietiek ar nelielu daudzumu drogu. Tāpat nav ieteicams ilgstoši lietot vienu tēju, vislabākie ir ārstniecības augu maisījumi, kururs var gatavot mājās pēc noteiktām receptēm, kas atrodamas ārstniecības augu grāmatās vai nopērkamas jau gatavā veidā aptiekā.

Piemērotākie ārstniecības augi gripas un saaukstēšanās slimību ārstēšanai:

- Upenes,
- avenes,
- cidonijas,
- kumelītes,
- dzērvenes,
- gaiļbiksītes,
- kliņģerītes,
- citroni,
- ķiploki,
- liepziedi,
- kliņģerītes,
- piparmetras,
- smiltsērkšķis.

Paldies Dacei par vērtīgajiem padomiem.

Ja vēlaties vairāk uzzināt par to, kā pareizi lieot dabīgos ārstniecības augus, iepazīties ar veselīgu tēju ārstnieciskām receptēm, kā arī uzzināt daudz ko citu veselībai noderīgu, jums noteikti patiks apgādā Jumava iznākusī Daces Marcinkevičas grāmata "Mājas aptieciņa".

Dace Marcinkeviča/ foto: Iveta Apškrūma