Kakla sāpes un to ārstēšana
Lai ārstētu kakla vai jebkuras citas sāpes, ir svarīgi saprast fizisku sāpju būtību un nozīmi. Sāpes parasti ir veids, kā organisms ziņo par taukaudu, saistaudu, muskuļu, kaulu utt. bojājumu. Sāpes ir tikai signāls, ka ir parādījusies slimība vai trauma, kas jāārstē, taču pašas par sevi samērā reti kad ir saslimšana, kam jāpievērš uzmanība.
Spilgts piemērs tam ir kaulu lūzumi - pats salauztais kauls cilvēkam nesāp, sāpes rada pavisam plānā kaula plēve, kas sedz kaulu un kuras pašas traumēšana būtībā cilvēkam nekādus funkcionālus traucējumus nerada.
Līdz ar to sāpju gadījumā vienmēr ir svarīgi likvidēt sāpju cēloni nevis likvidēt pašas sāpes, jo pretējā gadījumā sāpju cēlonis, ja tikai organisma imūnsistēma pati to nelikvidēs, atkal un atkal liks sevi manīt, radot arī dažādu pakāpju komplikācijas.
Kakla sāpes nav izņēmums. To iemesls ir infekcija, kas traumē kakla gļotādas audus, radot tik pazīstamo niezi un sāpju sajūtu. Kamēr infekcija netiek likvidēta, tā rada aizvien jaunus un jaunus gļotādas bojājumus, līdz ar to sāpes un kasīšanās sajūta kaklā nerimstas.
Pastāv uzskats, ko atbalsta arī vadoši Pasaules veselības organizācijas pārstāvji, ka farmakoloģijas galvenais mērķis mūsdienās itin bieži ir tikai iespējami lielākas peļņas gūšana, aizmirstot par primāro tās mērķi – ārstēšanu. Piemērs tam ir kakla sāpju ārstēšana ar tabletēm. Tabletes, protams, spēj mazināt kakla sāpes ļoti īsā laikā, taču parasti nenovērš to cēloni - infekcijas radīto iekaisumu. Lai iznīcinātu arī infekciju, nepieciešams noklāt bojāto rīkles gļotādas vietu ar ārstējošu slāni, kas palīdzētu likvidēt infekciju, reģenerētu audus, kā arī mazinātu sāpes. Šāds efekts ir sprejiem, taču ne tabletēm.
Spreji daudz labāk pārklāj kakla gļotādu. Uz ārstniecības augu bāzes veidotas eļļas veido mehānisku aizsargslāni, kas aizsargā bojāto gļotādu, mazina sāpes izraisošo berzi un samazina mikrotraumas.
Viens no zināmākajiem aptiekās pieejamiem šīs grupas preparātiem ir Faringospray. Tas sastāv no 3 dažādām eļļām – kliņģerīšu, smiltsērkšķu un bergamotes. Labos sprejos katrai eļļai ir sava funkcija. Kliņģerīšu eļļai piemīt izteikta pretiekaisuma, nomierinoša un audus mīkstinoša un atjaunojoša darbība. Smiltsērkšķu eļļā esošajām vielām piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, kā rezultātā mazinās iekaisums un skrāpēšanās sajūta. Visbeidzot bergamotes eļļa nomierina sakairinātu ādu, veicinot brūču sadzīšanu.
Vērojot Latvijas un Eiropas attīstības tendences jāsecina, ka spreju īpatsvars kakla sāpju ārstēšanā aizvien pieaug. Tas saistāms gan ar cilvēku informētības palielināšanos – cilvēki novērtē gan spreju efektivitāti, gan arī salīdzinoši zemākās izmaksas.
Pauls Rītaps