Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Redzes pārbaude bērniem

Redakcija
Redakcija

Ne tikai pieaugušajiem ir svarīgi pārbaudīt redzi, bet arī bērniem. Bērniem ir svarīga laba redze, jo ļoti daudz no tā, ko viņi iemācās, viņi uztver ar redzi. Bērnu redzes sistēma attīstās līdz 7-8 gadu vecumam. Tā kā daudzas redzes problēmas sākas agrīnā vecumā, ir ļoti svarīgi, lai šīs izmaiņas tiktu savlaicīgi konstatētas un bērni saņemtu atbilstošu aprūpi. Nediagnosticētas un neārstētas redzes problēmas var vēl vairāk pasliktināties un novest pie citām nopietnākām redzes problēmām, kā arī ietekmēt mācīšanās, uztveres, pielāgošanās spējas un bērna personības attīstību. Bez labas redzes, bērna spējas izzināt un iepazīt apkārtējo pasauli ir ierobežotas.

Redzes pārbaudes laikā ir ļoti svarīgi, lai vecāki izstāstītu kā ir noritējusi grūtniecība un dzemdības, vai nav bijuši kādi sarežģījumi. Ārstam jāzina, ar kādām slimībām bērns ir slimojis. Pārbaudes laikā ārsts vērtē, kā bērniņš fiksē skatienu, vai acis kustina vienmērīgi, vai, raugoties uz tuvu priekšmetu, actiņas savirzās. Ārsts arī pārbauda, vai mazajam nav kāda no staru laušanas īpatnībām – tuvredzība, tālredzība vai astigmātisms, kā arī nosaka, vai acs dziļākajos slāņos nav kāda iedzimta īpatnība vai nepilnība, kas var negatīvi ietekmēt redzes attīstību. Vienkāršākajām pārbaudēm mazajiem pacientiem ārsts izmanto kartītes ar zīmējumiem, sarežģītākajām – mērinstrumentus. Bērnam actiņās pilina medikamentu, kas paplašina acu zīlītes. Tas mazajam var nepatikt, tāpēc vecākiem jābūt gataviem bērnu nomierināt. Arī izklaidēt, jo, apmēram, pusstundu ir jāgaida, lai medikaments iedarbotos. Tāpēc labāk paņemt līdzi mīļākās rotaļlietas.

Pirmā redzes pārbaude bērniem ir ieteicama gada vecumā, ja bērna redze attīstās atbilstoši vecumam, pie acu ārsta jānāk pēc diviem gadiem – trīs gadu vecumā un tad septiņu gadu vecumā, pēc tam nākamā redzes pārbaude ir 15 gadu vecumā. Jāpiebilst, ka redzes problēmas visveiksmīgāk var novērst līdz 10 gadu vecumam. Tas nozīmē, ja bērna vecāki laikus nenovērtē bērna redzes stāvokli un nedodas pie acu ārsta, bērna redze šajā laika posmā var neatgriezeniski sabojāties.

Ja pārbaudē konstatē nelielas atkāpes no normas, uz atkārtotu pārbaudi vajadzēs nākt pēc gada. Savukārt, ja pārbaudē konstatē nozīmīgas redzes attīstības nepilnības, ārsts nozīmē redzes korekciju.

Biežākās redzes pataloģijas bērna vecumā ir šķielēšana, ambliopija un refrakcijas problēmas, kuru ārstēšanas rezultāti ir vislabākie agrīnā bērna vecumā.

Ambliopija jeb "slinkā acs" nozīmē pavājinātu redzi vienā vai abās acīs, ko nav iespējams koriģēt ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību. Tā veidojas zīdaiņu vecumā vai agrā bērnībā. Jo agrāk ambliopija tiek atklāta un ārstēta, jo labāks ir rezultāts. Pēc 7-8 gadu vecuma ambliopiju vairs nevar izārstēt. Ambliopiju rada jebkurš iemesls, kas traucē attēlam nonākt tīklenē caur acs optisko sistēmu. Visbiežākie "slinkās acs" iemesli ir staru laušanas īpatnības, šķielēšana, actiņas caurspīdīgās vides slimības, kas neļauj attēlam precīzi projecēties uz tīklenes.

Šķielēšana jeb "krustotās acis" ir acs muskuļu darbības traucējums, kas rodas, kad viena acs novirzās no paralēlās acu pozīcijas. Šķielēšana vienmēr ir abu acu kopējs traucējums, tikai vienā no actiņām tā var būt izteikta vairāk. Ja bērna acs būs novirzīta, šai acij nebūs iespējas uztvert apkārtējo pasauli ar tīklenes centrālo apgabalu - mākulu. Piedzimstot bērnam redzes funkcijas vēl ir pavisam neattīstītā stāvoklī. Varētu teikt- redze ir funkcija, ko cilvēks iemācās pirmajos savas dzīves gados. Ja acs būs novirzīta no redzes ass, ja attēls uz tīklenes atspoguļosies neasi, ja redzes ass ceļā būs necaurspīdīgi šķēršļi, tad acs šajos gadījumos neiemācās redzēt un rezultātā izveidojas ambliopija jeb "slinkā acs".

Viens no redzes spējas pazemināšanās iemesliem bērniem visbiežāk saistās ar refrakcijas anomālijām. Tās ir gaismas staru laušanas īpatnības acīs – tālredzība (hypermetropia), tuvredzība (myopia), astigmātisms jeb nevienāds staru laušanas stiprums pa dažādām asīm vienā acī. Šādos gadījumos redzi cenšas uzlabot ar atbilstoša stipruma briļļu lēcām, lielākiem bērniem arī nozīmējot kontaktlēcas.

www.acuklinika.lv