Ieteikumi efektīvākai zobu tīrīšanai ikdienā
Ikviens no mums taču lieliski zina, kā tīrīt zobus – to iemācāmies jau ļoti agrā vecumā un vecāki rūpējas par to, lai bērni iemācītos pareizi un regulāri tīrīt zobus. Kā iesākam bērnībā, tā visa mūža garumā arī turpinām ar zobu tīrīšanu – vienu, divas reizes dienā. Zobu birstīti un zobu pastu ņemam līdzi ceļojumos, pārbraucienos – kopumā, jebkurā braucienā, kur nākas pavadīt nakti ārpus mājas – lai no rīta varētu kārtīgi iztīrīt zobus.
Ja dodamies pie zobārsta vai higiēnista, kurš sāk mūs mācīt par to, kā pareizi jātīra zobi, pat mēdzam apvainoties! Tomēr apvainojumi noteikti jāliek pie malas un jāatzīst fakts, ka laika gaitā viss tomēr mainās. Tiek veikti jauni pētījumi un izstrādātas jaunas, efektīvākas tehnikas, kā arī radītas jaunas, pilnveidotākas zobu kopšanas metodes un produkti.
Daži zobu tīrīšanas ieteikumi laika gaitā tiek atmesti, tomēr pats pamatu pamats paliek – svarīgi ir zobus tīrīt regulāri, lai nodrošinātu zobu un smaganu veselību.
Pareiza un regulāra zobu tīrīšana ir vispārējās mutes dobuma veselības un skaista smaida garants, tādēļ, lai sasniegtu efektīvu rezultātu, šai nodarbei ir jāvelta laiks. Vienlīdz būtiska loma ir arī piemērotas zobu sukas un zobu pastas izvēlei, kā arī uzmanīgai un pareizai zobu tīrīšanai. Pareiza zobu tīrīšana palīdz izvairīties no zobu bojāšanās un citām aplikuma izraisītām mutes dobuma slimībām, kas ir būtiski. Nebūs tāda paša rezultāta, ja zobu tīrīšanu veiksim pavirši un ar nepareizajiem instrumentiem, kā tad, ja zobus tīrām rūpīgi, ar pareizo zobu birstīti un zobu pastu.
Lai ikdienas zobu kopšana sniegtu pašu labāko rezultātu, patiesībā jāņem vērā tikai daži svarīgākie ieteikumi. Zobu tīrīšana ir jāuztver kā vienkāršs process, kas ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa un garantē acīmredzamus efektīvus rezultātus.
Viens no pirmajiem soļiem uz pareizu un patīkamu zobu tīrīšanu – pareizas zobu sukas izvēle. Plašais zobu suku piedāvājums var radīt noteiktu apjukumu, jo parametri ir visdažādākie, nemaz nerunājot par krāsu un cenu. Nav īsti ne pacietības, ne laika iedziļināties un galu galā liekas – suka paliek suka, gan jau īpašas atšķirības nav. Un ja, sākot to lietot, ir sajūta, ka tā nav īsti laba un ērta, cilvēki visbiežāk domā - gan jau pieradīšu. Vai arī, mēdz atgriezties pie vecās, jau nolietotās zobu sukas, jo tā bijusi patīkamāka un komfortablāka zobu tīrīšanas procesā. Tomēr neatbilstoša zobu suka pilnībā nelikvidē aplikumu un negatīvi ietekmē mutes dobuma veselību. Mūsu klimatiskajā joslā dzīvojošajiem zobu emaljas īpatnības ir tādas, kas īsti neļauj izmantot zobu sukas ar cietiem sariņiem – vai vismaz nevajadzētu tādas izmantot. Tomēr atšķirīgas nianses ir zobu kopšanai dažādos mūža posmos, turklāt jāņem vērā arī katra konkrētā cilvēka zobu stāvoklis, tāpēc zobārsta un higiēnista konsultācija lieti noderēs arī šajā šķietami vienkāršajā jautājumā.
Pērkot jaunu zobu suku, noteikti jānovērtē tās sariņi. Visbiežāk ražotāji atkarībā no sariņu materiāla zobu sukas iedala četros veidos – cietās (hard), vidēji cietās (medium), mīkstās (soft) un ļoti mīkstās (extra soft). Lai izvēlētos saviem zobiem piemērotāko variantu, nepieciešams konsultēties ar zobārstu vai zobu higiēnistu, lai novērstu risku traumēt zobus un smaganas. Populārākā izvēle cilvēku vidū ir mīkstas un vidēji cietas zobu sukas. Tās izvēlas tie cilvēkiem, kuriem zobi nav jutīgi un smaganas ir veselas. Tāpat jāapzinās, ka nepatiess ir mīts, ka zobu sukas ar cietiem sariem tīra zobus labāk. Tieši pretēji - zobu sukas ar mīkstiem sariem ir elastīgākas un labāk pielāgojas zobu formai, piekļūstot pat grūti aizsniedzamām vietām mutes dobumā un netraumējot smaganas.
Nākamais, kas ir būtiski pie zobu sukas, ir tās galviņas izmērs un forma. Pieaugušo zobu sukas galviņai jābūt nelielai, jo zobu suka vienlaikus aptver un notīra divus līdz trīs zobus. Arī sariņu izkārtojumam vajadzētu pievērst uzmanību – dažāda garuma sariņi palīdz labāk notīrīt aplikumu. Reizēm zobu sukas veikalu plauktos izskatās kā pārāk sarežģītas un dizaina ziņā neparastas un pat neērtas ierīces. Gumijas detaļas, ar kurām tās aprīkotas, ir izstrādātas, lai zobu tīrīšana būtu drošāka un ērtāka. Lietošanai ērtākas ir zobu sukas, kuru rokturiem ir gumijas pārklājums, jo tas palīdz suku stabili satvert arī tad, kad tā ir mitra. Savukārt gumijas pārklājums uz zobu sukas galviņas aizmugures ir paredzēts mēles tīrīšanai, par ko bieži vien nepelnīti aizmirstam.
Ik pēc trīs mēnešiem zobu suku ir nepieciešams nomainīt. Pētījumi liecina, ka jauna zobu suka likvidē līdz pat 30 procentiem vairāk aplikuma. Iespējams, ka zobu suku ir nepieciešams mainīt pat biežāk, ja redzamas nodiluma pazīmes.
Kad iegādāta pareizā zobu suka, lai zobu tīrīšana sasniegtu labāku rezultātu, zobi jātīra arī ar sev piemērotu zobu pastu, lietojot zobu suku ar mīkstākiem sariņiem, vismaz divas reizes dienā un ne īsāku laika posmu kā 2 minūtes. Zobus ieteicams tīrīt, zobu suku turot vieglā satvērienā 45 grādu leņķī pret smaganām un veicot vertikālas, slaukošas kustības. Zobi jātīra rūpīgi un saudzīgi, jo tīrīšana ar spēku nesniegs labāku rezultātu, bet gan tieši pretēji – traumēs smaganas un bojās zobu emalju. Zobu suka jāatver kā pildspalva, lai izvairītos no kustībām ar pārmērīgu spēku. Pēc zobu tīrīšanas rūpīgi jāizskalo zobu suka un jānovieto tā turētājā ar galviņu uz augšu.