Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Par delikāto vēdera kaiti - meteorismu

Redakcija
Redakcija

Katram kādreiz ir gadījies izjust vēdera pūšanos, kam sabiedrotais ir arī gāzu izdalīšanās. Tomēr, ja šādas sajūtas ir ikdienas sastāvdaļa, tas kļūst apgrūtinoši un var kļūt par iemeslu arī citām saslimšanām. Par to, kam pamatā pārmērīga gāzu veidošanās vēderā jeb meteorisms un kā to novērst, ieteikumos dalās „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Kas ir meteorisms?

Kā paskaidro “BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins, par meteorismu dēvē regulāru vēdera pūšanos jeb pastiprinātu gāzu veidošanos zarnās. Par iemeslu šīm sajūtām ir traucēti rūgšanas un pūšanas procesi un zarnu baktērijas, kas izraisa gāzu izdalīšanos. Tāpat pie vainas var būt pārtika, kas veicina gāzu krāšanos zarnās.

Bieži vien šī problēma ir pārejoša un saasinās svētku periodos, kad mēdzam nodoties intensīvai gastronomiskās pasaules izzināšana. Savukārt ikdienā pastiprinātu gāzu veidošanos veicina neveselīgi ēšanas paradumi. Produkti, kas pastiprināti var izraisīt vēdera uzpūšanos, ir gāzēti dzērieni, alkohols, šķīstošās škiedrvielas saturoši dārzeņi (piemēram, pākšaugi), produkti ar augstu ogļhidrātu sastāvu u.c.

Lai gan farmaceita novērojumi liecina, ka biežāk vēdera pūšanās gadījumā pēc palīdzības vēršas sievietes, no šīs problēmas cieš arī vīrieši. Tā kā meteorisms ir izplatīts arī zīdaiņu vidū, farmaceits īpaši aicina barojošās māmiņas domāt par savu ēdienkarti, jo uzturā uzņemtie produkti ar mātes pienu tiešā veidā var ietekmēt arī mazuļu vēdera labsajūtu.

Kā mazināt vēdera pūšanos?

BENU aptiekas farmaceits atzīst, ka līdz ar veselīgu ēšanas paradumu ieviešanu pozitīvus uzlabojumus var sniegt arī veselīga miega režīma ievērošana, nodarbošanās ar fiziskajām aktivitātēm un regulāra vēdera izeja.

Lai izvairītos no vēdera pūšanās, farmaceits iesaka izvairīties no pākšaugu, celulozi saturošu produktu, gāzētu dzērienu, kā arī fermentētu (skābētu un raudzētu) produktu pārmērīgu lietošanu ikdienā.

Ja meteorisms kļuvis par ikdienišķu jeb hronisku problēmu, farmaceits aicina nevilcināties un steigšus apmeklēt speciālistu, jo tas var būt par iemeslu kādai nopietnai saslimšanai, piemēram, zarnu trakta disbakteriozei, akūtai zarnu infekcijai un dažādām kuņģa – zarnu trakta saslimšanām.

Savukārt mājas aptieciņā šādiem gadījumiem lieti noderēs glabāt tādus absorbentus kā aktivētā ogle vai preparātus, kas to satur koncentrētākā formā. Tie gan sniegs tūlītēju efektu, gan arī, lietojot kursa veidā, var palīdzēt no meteorisma atbrīvoties pavisam.