Ciklotrona kompleksa izveide paver Baltijas reģionā jaunas iespējas onkoloģisko slimību diagnostikā, pētniecībā un ārstniecībā
Š.g. 15. jūnijā Rīgā, SIA “Nukleārās medicīnas centrs” (NMC) ietvaros darbu sāka Baltijas valstīs unikāls ciklotrona komplekss, kura izveide apliecina Latvijas potenciālu un spējas augsto medicīnas tehnoloģiju attīstības un pētniecības jomās. Ciklotrona komplekss nodrošina radiofarmaceitisko preparātu izstrādi onkoloģisko slimību diagnostikas vajadzībām, kā arī veicinās nukleārās medicīnas, radioķīmijas un radiofarmācijas inovāciju un tehnoloģiju attīstību Baltijas reģionā. NMC ir šobrīd vienīgais uzņēmums Baltijas reģionā, kas nodrošina pilnu ciklu, sākot no diagnostikai nepieciešamo preparātu ražošanas ciklotronā līdz onkoloģisko pacientu izmeklēšanai ar PET/CT* metodi.
Līdz ar ciklotrona kompleksa izveidi, Latvijā kļuvusi pieejama pacientu izmeklēšana ar pasaulē progresīvākajām attēldiagnostikas metodēm Jau šobrīd vēža pacientiem vairs nav jābrauc uz ārvalstīm, lai veiktu PET/CT izmeklējumu, jo, pateicoties ciklotronam, tas pieejams Rīgā, diagnostikas centrā “MedVision”. Nākotnē ciklotronā ražotie preparāti ļaus veikt arī kardiovaskulāro un neirodeģeneratīvo saslimšanu vizuālo diagnostiku. Tāpat NMC plāno ciklotronā izstrādāt radiofarmaceitiskos preparātus arī citu Baltijas reģiona diagnostikas centru vajadzībām.
SIA “Nukleārās medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis atzīst: “Ciklotrona uzstādīšana un palaišana ir unikāls notikums visas Baltijas mērogā, un pamats Latvijas valstij lepoties – mēs varam! Esam izveidojuši Baltijas reģionā vienīgo, šībrīža pasaules augstākajiem medicīnas tehnoloģiju standartiem atbilstošu daudzfunkcionālu radioķīmijas un attēlldiagnostikas centru. Mēs izmantojam pasaulē progresīvākās nukleārās medicīnas tehnoloģijas gan medicīnā, nodrošinot vēža diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, gan zinātnē, radot iespēju jaunu pretvēža zāļu pētniecībai un klīniskajiem pētījumiem, kā arī veicinām radioķīmijas un kodolfizikas zinātnes virzienu būtisku attīstību mūsu valstī!”
Starptautiskās atomenerģijas aģentūras valdes priekšsēdētāja vietnieks, Latvijas Republikas pastāvīgais vēstnieks ANO, EDSO un citās starptautiskās organizācijās Bahtijors Hasans: “Kodoltehnoloģiju izmantošana miermīlīgos nolūkos ir viena no Latvijas galvenajām prioritātēm sadarbībā ar Starptautisko Atomenerģijas aģentūru. Investīcijas kodolmedicīnas jomā ir nesavtīgs ieguldījums cilvēces nākotnē. Nukleārās medicīnas centrs ir lielisks piemērs, kā mazas valstis ar ierobežotām finansēm sadarbībā ar saviem uzņēmējiem un starptautiskajām organizācijām spēj sasniegt augstus mērķus.”
NMC ciklotrona kompleksā plānots veikt jaunu pretvēža zāļu pētniecību un klīniskos pētījumus sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI). RSU nodrošinās kompetenci medicīnisko zinātņu jomā, to skaitā, gēnu ekspresijas tehnoloģijās, nukleārās medicīnas speciālistu sagatavošanā, kā arī kompetenci vēža pētniecībā, savukārt OSI kompetence būs medicīniskās ķīmijas un jaunu zāļu modelēšana un sintēze, kā arī farmakoloģiskie pētījumi. Ciklotrona pieejamība radīs iespēju gan Latvijas ārstiem izstrādāt disertācijas par funkcionālās attēldiagnostikas nozīmi precīza un individualizēta ārstniecība plāna izveidē, gan jaunajiem RSU zinātniekiem un studējošajiem piedalīties zinātniskajos pētījumos ar pasaulē modernākajām tehnoloģijām.