Četri dabīgi preparāti labākam un kvalitatīvākam miegam
Katram no mums pazīstama bezmiega sajūta, kad ķermenis ir noguris un vēlētos ieslīgt dziļā miegā, tomēr gars it kā neļauj pilnībā atslābt un ieiet sapņu pasaulē. Ir cerība – ar šādām sajūtām var (un vajag) cīnīties. Bezmiega gadījumā ārsti visbiežāk norāda uz nepieciešamību mainīt dzīvesveidu. Bieži vien nepamanām, ka bezmiegs pielavījies, jo lietojam pārāk daudz kofeīna, pārāk maz laika veltam kustībām svaigā gaisā, pārāk daudz strādājam vai pavadām laiku, veroties zilajos TV ekrānos. Ja nu tomēr izmaiņas dienas ritmā nelīdz, naktīs kārtīgi izgulēties var palīdzēt dažādi dabīgas izcelsmes līdzekļi. Bieži vien par zemu tiek novērtēts augu valsts preparātu potenciāls – šoreiz pastāstīsim par dažiem augiem, kas noteikti palīdzēs cīņā ar bezmiegu.
Piparmētra sniedz mieru un uzlabo smadzeņu darbību
Piparmētra ir ne tikai labs līdzeklis cīņā ar bezmiegu, tai ir arī citas vērtīgas īpašības. Pētījumi liecina, ka piparmētra arī nomierina, tonizē un pat uzlabo smadzeņu darbību. Tēja no šī auga noteikti ir īstā izvēle periodos, kad ir liela garīga slodze, piemēram, studentiem eksāmenu sesiju laikā. Protams, piparmētru tēju var dzert arī karstu, tomēr vēl efektīvāks veids ir pagatavot uzlējumu – vienu ēdamkaroti sasmalcinātas piparmētru tējas jāaplej ar glāzi karsta ūdens un jāļauj ievilkties aptuveni 20 minūtes. Pēc tam šo tēju vajadzētu nokāst. Šāda veida uzlējumu lieto divas līdz trīs reizes dienā aptuveni pusstundu pirms ēšanas, un tas atgriezīs tev naktsmieru – garantēts!
Kumelīšu tēja – klasisks līdzeklis cīņā ar bezmiegu
Kumelīšu tēja jau no neatminamiem bijusi katras latviešu vecmāmiņas zāļu tējiņu izlasē. Lai gūtu vislabāko efektu no šīs tējas, to ir jāmāk pareizi pagatavot. Vairākus maisiņus (2-3) vai kārtīgu sauju ar kumelītēm aplej ar 1 litru verdoša ūdens un atstāj uz 10 minūtēm ievilkties zem noslēgta vāka. Izmantojot šādu pagatavošanas metodi, labās kumelīšu ēteriskās eļļas saglabājas ūdenī un nemazināsies visas šīs tējas veselīgās īpašības. Protams, ja ir alerģija no ziedputekšņiem, vajadzētu izvēlēties kādu no cietiem augiem, kas iekļauti šajā sarakstā.
Baldriāns – izsenis pazīstams nomierinošs līdzeklis
Baldriāna sakne ir plaši pazīstams nomierinošs līdzeklis, kura iedarbība atklāta jau pirms vairākiem tūkstošiem gadu. Šī auga sakne ne vien palīdzēs iemigt, bet, lietojot to ilgstoši, uzlabos arī miega kvalitāti – tas kļūs dziļāks, pēc gulēšanas jutīsies vairāk atpūties. Tas novērojams, jo baldriāns palīdz ātrāk ieslīgt dziļajā miegā – miega fāzē, kad ķermenis atjauno enerģijas rezerves. Lietojot šī auga preparātus, svarīgi atcerēties, ka to nekādā gadījumā nevajadzētu lietot kopā ar miega zālēm vai alkoholu – tas var izraisīt blakusparādības, tādas kā kuņģa darbības traucējumus, pastiprinātu miegainību no rītiem, galvassāpes. Šis ir visstiprākais no nomierinošajiem līdzekļiem šajā sarakstā un to nebūtu ieteicams lietot ilgāk par aptuveni sešām nedēļām. Iesākumā jālieto mazāka baldriāna deva, un tā pamazām jāpalielina.
Timiāns – ne tikai garšviela, bet arī lielisks līdzeklis cīņā pret pārslodzi
Visbiežāk timiānu sastopam uz šķīvja pie zivju vai gaļas ēdieniem, tomēr šī auga ēteriskās eļļas, kuras izmanto kulinārijā to labā aromāta dēļ, ir noderīgas arī to veselīgo īpašību dēļ. Timiānu plaši izmanto arī, lai ārstētu bezmiegu, it īpaši, ja tā cēlonis ir fiziska vai garīga pārslodze. Piedevām, izpētīts, ka timiānam piemīt arī citas vērtīgas veselību veicinošas īpašības – tas ir labs pretiekaisuma līdzeklis, tas palīdz novērst kardiovaskulārās slimības, tam piemīt antibakteriāla iedarbība, tas ir ārkārtīgi labs elpceļu veselībai un tam ir augsts dzelzs saturs. Pagatavo bezmiega apkarošanas uzlējumu no vienas ēdamkarotes sausas timiāna tējas un glāzes verdoša ūdens, ļauj tam stundu ievilkties. Pēc tam nokās pagatavoto dzērienu un lieto 1-2 ēdamkarotes trīs reizes dienā. Grūtniecības laikā un slimojot ar gastrītu, šo augu uzturā iekļaut nav ieteicams.
Lietojot visus šos dabīgos nomierinošos augus, ir svarīgi atcerēties, ka to lietošana jāuzsāk pamazām – lai gan parasti vairumu no tiem lietojam tējās, attiecībā uz stiprākiem, ārstnieciskiem novārītiem un uzlietiem koncentrētiem preparātiem jāievēro citi noteikumi. Šādu augu valsts bezmiega apkarošanas preparātu lietošana jāsāk ar mazākām devām un tās pamazām jāpalielina, kā arī jāatceras, ka bez pārtraukuma tos var lietot ne ilgāk par vienu nedēļu. Šos augus noteikti vērts izmēģināt, pirms ķeries pie nopietnām miega zālēm vai nomierinošiem medikamentiem. Bieži vien pietiks ar dabīgu risinājumu, lai atgrieztu labo miegu.
Kā jau minējām raksta sākumā, papildus šiem līdzekļiem jāpiedomā arī pie dzīvesveida izmaiņām. Ja jūti, ka miegs paliek mazāk kvalitatīvs, vairāk vēdini telpas, centies biežāk izrauties no biroja, mašīnas sabiedriskā transporta. Varbūt dienas vidū uz kādu tikšanos vari doties ar kājām? Tieši kustības svaigā gaisā bieži vien ir atslēga bezmiega pārvarēšanā!
Avots: www.aptiekas.apotheka.lv