Kā klājas vēnām – noskaidro, gaidot vasaru
Raugoties no tāda žurnālista viedokļa, kurš raksta par medicīnu, šķiet – medijos taču tik daudz stāstīts par vēnu problēmām, to diagnostiku un ārstēšanu, ka diez vai kāds par to vēl nav dzirdējis. Arī Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas ķirurgs flebologs Ints Bruņenieks atzīst, ka pēdējā laikā arvien biežāk uz pieņemšanu nāk pacienti, kuri jau ir izstudējuši medijos pieejamo informāciju par vēnu problēmu un to ārstēšanas variantiem. „Prieks par šādiem pacientiem,” saka flebologs. „Ja nav tik daudz jāskaidro vispārīgie jautājumi, tad konsultācijā varam vairāk laika atvēlēt sarunai tieši par to, kas interesē konkrēto pacientu, viņš uzdod mērķtiecīgus jautājumus. Taču pie mums droši var nākt arī tie, kuriem ir tikai neskaidras sūdzības par diskomfortu kājās. Jebkurā gadījumā vispirms veiksim diagnostiku, un tad jau būs redzams, kāda ir problēma.”
Adrese: Rīga, Kokneses prospekts18a, tālrunis: 67374747; 67374744
Kāda ir šī diagnostika, kā tai jāsagatavojas?
Diagnostika tiek veikta ar dupleksās ultrasonoskopijas palīdzību. Izmeklējuma laikā pacients stāv kājās, jo tikai tādā pozā iespējams izvērtēt, vai pareizi darbojas vēnu vārstuļi. Nekāda sagatavošanās diagnostikai nav vajadzīga, izmeklējums ir nesāpīgs un nekaitīgs, nav saistīts ar radiāciju, to var veikt arī grūtniecēm. Pacienti mūsu klīnikā var šo attēlu redzēt monitorā, mēs varam uzskatāmi parādīt un paskaidrot, kāda ir vēna, kāda tajā ir asins plūsma, kur un cik lielā posmā izveidojies trombs vai arī ir kāda cita problēma. Esam pārliecinājušies, ka izpratne rosina pacientu vairāk līdzdarboties ārstēšanā un nopietnāk pret to izturēties.
Kāpēc vajadzīga tieši šāda diagnostika un kādēļ nepieciešams, lai to veiktu tieši flebologs, kurš pacientu ārstēs? Reizēm cilvēki jautā: vai tad bez modernās aparatūras šodien neko vairs nevar saprast?
Katram ir jādara savs darbs un vēnu ārstēšana ir flebologa pienākums. Arī vēnām ir savs darbs – nodrošināt asiņu plūsmu atpakaļ uz sirdi. Ja iztēlojamies, ka vēnas ir darbinieki, kuriem jāvelk vezums vienā virzienā, tad slimā vēna ir tā, kura velk vezumu atpakaļ, līdz ar to pārējām vēnām darbs ir grūtāks. Slēdzot slimo vēnu, pārējām strādāt kļūst daudz vieglāk un kāju veselība uzlabojas. Bet, lai mēs varētu noteikt, kur slēpjas primārā problēma, nepietiek vienkārši apskatīt kājas, ir jāveic diagnostika ar ultrasonoskopu. (Agrāk, kad nebija šādas diagnostikas, ķirurgi operēja tikai redzamos ārējos vēnu paplašinājumus, bet netika likvidēts primārais slimības iemesls, pēc kāda laika atkal veidojās jauni paplašinājumi un līdz ar to izveidojies mīts – operē vai neoperē, tik un tā problēma atjaunosies.) Vērojot diagnostikā iegūto attēlu, flebologs ne tikai redz patoloģiju, bet jau automātiski domās veido ārstēšanas plānu. Tas nav tas pats, kas izvērtēt aprakstu, ko veicis ultrasonoskopists. Mūsu klīnikā visi strādājam pēc vienotiem standartiem un paļaujamies cits uz cita veikto izmeklējumu rezultātiem, bet, ja pacienti nāk ar šādiem rezultātiem no citām klīnikām, tad diagnostiku veicam atkārtoti, lai izvēlētos precīzāko ārstēšanas taktiku. Ja pacientam veic operāciju pēc mēneša, kaut vai pēc nedēļas, tad tik un tā pirms operācijas ārsts atkārtoti apskata vēnas ar ultrasonoskopu, veic mērījumus, lai precīzi noteiktu operācijas apjomu, lāzera jaudu utt.
Ar kādām sūdzībām pacienti nāk visbiežāk?
Galvenokārt tā ir kāju tūska, nieze, paplašinātas vēnas. Daļa sūdzas par sāpēm kājās – tas nav tipisks vēnu slimību simptoms, bet tik un tā vēnas ir jāizmeklē. Bieži nāk sievietes, kurām rūp kāju izskats un kuras sūdzas par nelielām paplašinātām vēnām. Arī tad ir nepieciešama diagnostika, lai izvērtētu, vai aiz šķietami sīkas problēmas neslēpjas kāda būtiskāka patoloģija. Kad esam noteikuši precīzu diagnozi, varam ārstēt gan nopietnas vēnu slimības, gan novērst nelielas kosmētiskas problēmas.
Un ja izrādās, ka tās nav vēnu problēmas?
Arī tad diagnostika nebūs veikta veltīgi, jo, pirmkārt, vismaz vienu slimību veidu varēsim izslēgt un, otrkārt, mēs ieteiksim, pie kādiem speciālistiem pacientam nepieciešams konsultēties.
Vai uz šo diagnostiku nāk arī cilvēki, kuriem nav nekādu sūdzību?
Jā, ir arī pacienti, kuri vienkārši grib pārliecināties, vai vēnas ir veselas. Daži nāk pēc draugu ieteikuma, dažiem kādreiz vēnas ir ārstētas un viņi grib pārbaudīt, vai nav radušās jaunas problēmas. Pareizi rīkojas sievietes, kuras atnāk profilaktiski pārbaudīties, plānojot grūtniecību. Ja ir kaut kādas problēmas, mēs varam pirms grūtniecības tās sakārtot, lai sieviete varētu izbaudīt šo skaisto dzīves posmu, neuztraucoties par vēnām.
Jums iznāk strādāt ar pacientiem no visas Latvijas. Vai vēnu problēmas pilsētu un lauku iedzīvotājiem ir atšķirīgas?
Radikālu atšķirību slimības izpausmēs nav, jo vēnu problēmas lielā mērā ir pārmantotas. Taču situācija ir tāda, ka pilsētnieki bieži vien dodas konsultēties laicīgāk, bet lauku ļaudis ciešas ilgāk un nereti iet pie speciālista tikai tad, kad jau ir lielas problēmas – izteikti vēnu mezgli, iekaisums, sāpes, trombi, čūlas. Tas zināmā mērā saistīts ar flebologu pieejamību – ne katrā rajonā šāds speciālists ir, bet, braucot uz Rīgu, pacienti nevar uz tik ilgu laiku atstāt savu saimniecību. Mūsu klīnika cenšas nākt pretī reģionu iedzīvotājiem un organizē speciālistu pieņemšanu vairākās Latvijas pilsētās. Varbūt lauku ļaudis var rast iespēju atbraukt pie mums uz konsultāciju, kamēr pavasara lauku darbi vēl nav sākušies. To noteikt vajadzētu izmantot un, iespējams, mēs pagūsim atrisināt vēnu problēmas, lai vasarā tās netraucētu ne darbam, ne atpūtai.
Trīs iepriekšējos gadus jūsu klīnika rīkoja pasākumu Vēnu pavasaris, kur bija arī iespējams saņemt konsultāciju ar atlaidi. Kā būs šogad?
Jā, arī šogad tuvojas Vēnu pavasaris, kas sāksies martā. Gan martā, gan aprīlī paredzēta 25% atlaide maksai par flebologa konsultāciju, vēlāk būs arī citi izdevīgi piedāvājumi, kas saistīti ar ārstēšanu. Ja kāds ir domājis, ka derētu pārbaudīt vēnas, bet līdz šim nav to izdarījis, tad šis ir īstais brīdis, lai nodomu īstenotu.
Reizēm liekas – nu, labi, nauda diagnostikai vēl atradīsies, bet tad man pateiks, ka nepieciešama dārga ārstēšana, un es to nevarēšu atļauties...
Ne vienmēr vēnas nepieciešams uzreiz ārstēt radikāli. Problēmu iespējams mazināt, nozīmējot pacientam individuāli piemērotas kompresijas zeķes. Tad varēs mierīgāk sadzīvot ar šo situāciju, ik pa laikam atkal apmeklējot flebologu, lai konstatētu, vai problēma neattīstās tālāk, un vai iespējams turpmāko risinājumu atlikt, līdz materiālā situācija uzlabojas. Varbūt radīsies iespēja Vēnu pavasara ietvaros saņemt ārstēšanu par izdevīgāku cenu, varbūt parādīsies kāda jauna, izmaksu ziņā lētāka metode vai arī pacients piekritīs piedalīties mūsu klīnikas veiktajos pētījumos. Pētījumos piedāvājam iesaistīties pacientiem, kuru problēma atbilst attiecīgā pētījuma specifikai.
Ar kādu mērķi veicat pētījumus?
Mēs veidojam pasaules līmeņa zinātni arī šeit, Latvijā: ne tikai strādājam pēc labākajiem pasaules standartiem, bet zināmā mērā arī paši veidojam šos pasaules standartus – vadlīnijas, pēc kurām strādāt citiem kolēģiem. Mūsu pacienti no tā ir vislielākie ieguvēji.