Šodien Pasaules artrīta diena. Cieš trešdaļa Latvijas iedzīvotāju
12.oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules artrīta diena. Tās mērķis ir atgādināt par muskuloskeletālās sistēmas slimībām, kas 21.gs. rada vislielāko invaliditāti, darbnespēju un arī vislielākās izmaksas valstij. Maldīgs ir priekšstats, ka ar artrītu, kas ir viena no reimatisko slimību formām, saslimst tikai gados vecāki cilvēki. Liela daļa šīs slimības pacientu ir bērni, jaunieši un cilvēki darbaspējas vecumā. Latvijā no muskuloskeletālās sistēmas slimībām cieš 33% jeb 800 000 iedzīvotāji, kas ir ievērojams skaits, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm – piemēram, Francijā tie ir tikai 11%.
Lielākais izaicinājums attiecībā uz artrīta ārstēšanu ir augstas izmeklējumu, medikamentu un sociālās aprūpes izmaksas, ģimenes ārstu un reimatologu pieejamība , agrīna slimības diagnostika un efektīva ārstēšana. Jo agrākā posmā slimība tiek diagnosticēta, jo lielākas iespējas ir uzsākt slimības kontroles procesu, apstādināt invaliditātes iestāšanos un pacientiem – lielākas iespējas atsākt pilnvērtīgu dzīvi. Efektīvi ir bioloģiskie medikamenti, kas neļauj slimībai attīstīties, apstādina audu bojājumus locītavās un novērš ārpuslocītavu bojājumus. Valsts apmaksātus bioloģiskos medikamentus šobrīd saņem ap 120 pieaugušo pacientu, lai gan tie būtu jānodrošina ap 2000 pacientiem, kuru ārstēšanai nepietiek tikai ar bāzes medikamentiem. Svarīgi saprast, ka cīņa ar artrītu ir ilglaicīga un intensīva – jo ilgāk tiek novilcināta ārstēšana un intensīva rehabilitācija slimības sākumposmā, jo lielāku kaitējumu artrīts nodara. Atliekot piemēram, inovatīvas terapijas iespēju vai liekot uz to pacientiem stāvēt rindā, notiek ķēdes reakcija - lielāks skaits iedzīvotāju zaudē darbspējas, iegūst invaliditāti, mazinās pacientu un viņu ģimeņu dzīves kvalitātes iespējas. Savlaicīgi nediagnosticējot artrītu un to neefektīvi kontrolējot, cilvēks no nodokļu maksātāja pārvēršas par sociālo pabalstu saņēmēju. Veselības aprūpes un sociālā atbalsta sistēmā valstī ir jāmaina akcenti – nevis turpinot cīņu ar sekām, bet gan veicot ieguldījumus preventīvā terapijā, rehabilitācijā un efektīvākā zāļu terapijā.
Īpaša situācija izveidojusies saistībā ar bērnu un pusaudžu, kas slimo ar juvenilo idiopātisko artrītu, ārstēšanas iespējām Latvijā. Vispārējs nespēks, nogurums, svīšana un locītavu sāpes ir tikai daži no simptomiem, ar ko nākas saskarties mazajiem pacientiem. Pie tam juvenilais idiopātiskais artrīts ir viens no biežākajiem cēloņiem bērnu un pusaudžu invaliditātei. Bērniem un pusaudžiem pienākas bezmaksas veselības aprūpe. Tomēr tā visiem nav pieejama, - ja bērnam nepalīdz valsts apmaksātie bāzes medikamenti, nākas meklēt citas zāles, kas nav iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā. Šādos gadījumos bērns var saņemt 10 000 latu gadā kā individuālās terapijas kompensāciju. Realitātē vecākiem vai aizbildņiem izmisīgi nākas meklēt dažādu labdaru palīdzību, jo lielākoties zāles izmaksā daudz vairāk kā valsts nodrošinātā 10 000 lielā kompensācija - 20 000 un vairāk latu gadā. Laimīgi ir tie vecāki un bērni, kam atlikušo naudas summu izdodas atrast pietiekami ātri. Tomēr ir gadījumi, kad vecākiem neizdodas atrast trūkstošos naudas līdzekļus, un situācija tikai pasliktinās.
13.oktobrī Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība aicina pacientus piedalīties ikgadējā pacientu seminārā, lai uzzinātu par jaunāko reimatisko slimību diagnosticēšanā un ārstēšanā, dažādu medikamentu iedarbību un efektivitāti un citiem aktuāliem jautājumiem. Seminārs notiks P.Stradiņa KUS Aktu zālē, sākot jau no 10:30 rītā.
Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība vēlas atgādināt, ka ir vairāki būtiski priekšnosacījumi, kas jāievēro arī katram pašam, lai mazinātu iespējas „ielaist” saslimšanu, piemēram, nav jācieš no nepatīkamām sajūtām un veselības traucējumiem, bet gan jāvēršas pie ģimenes ārsta ar jautājumiem un jāsāk rīkoties, lai situāciju mainītu. Ārsta reimatologa palīdzība jāmeklē, ja ir nepārtrauktas sāpes locītavās ilgāk par 2 nedēļām, ir pietūkušas locītavas, kustību ierobežojumi locītavās, rīta stīvums locītavās ilgāk par ½ stundu, nepamatots nogurums, kas nepāriet pēc atpūtas. Tikai uzzinot vairāk par artrītu un citām muskuloskeletālās sistēmas slimībām, var savlaicīgi uzsākt cīņu ar tām un mazināt to ietekmi uz ikdienu un saglabāt iespējas dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Autore: Marika Karlsone, Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības pārstāve
Papildus informāciju par muskuloskeletālās sistēmas slimībām var iegūt mājaslapās artits.lv un Reimatik