Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


Kā nopirkt labu binokli

Redakcija
Redakcija

Binoklis var noderēt gan vasaras zvaigžņotās debesis pētot, gan teātra pēdējās rindās nokļūstot, gan putnus vērojot. Vai visiem novērojumiem var izmantot vienu binokli un citus jautājumus saistībā ar laba binokļa iegādi skaidro teleskopu, binokļu, mikroskopu, to piederumu un optikas interneta veikala ieskaties.lv vadītājs Jānis Elsons.

Kur iegādāties binokli?

Binokļi pieejami gan mednieku-makšķernieku, gan foto veikalos, gan internetā. Vislabāk binokli būtu iegādāties vietā, kur ir plaša izvēle, lai būtu iespēja salīdzināt un saprast, kurš binoklis patīk vislabāk pēc izmēra, svara un palielinājuma.

Kādi binokļu veidi ir nopērkami?

Galvenie ir šādi binokļu veidi: teātra un operas binokļi, medību binokļi, binokļi pārgājieniem un ceļošanai, putnu vērošanas binokļi un binokļi astronomijai. Katram no šiem binokļiem ir savi parametri – palielinājums, lēcu diametrs un svars.

Vai arī naktī varēs skatīties ar binokli?
Ir speciāli nakts redzamības binokļi, bet ar tiem dienā skatīties nevar un otrādi arī nē, jo dienas un nakts redzamības binokļu pamatā ir atšķirīgas tehnoloģijas.

Ar ko atšķiras binoklis no teleskopa? Un tālskatis – tas ir tas pats binoklis?
No teleskopa binoklis galvenokārt atšķiras ar palielinājumu. Piemēram, stipram binoklim ir 20 reižu palielinājums, bet vājam teleskopam ap 140 reizēm. Teleskopi tiek vienmēr novietoti uz statīva, bet binokļi parasti nē. Tālskatis ir kaut kas pa vidu starp binokli un teleskopu. Tam ir apmēram 40-100 reižu palielinājums un to liek uz statīva, bet vērošana notiek ar vienu aci. Tālskatis parasti piemērots sauszemes novērojumiem.

Kādi parametri raksturo binokļus un kā izvēlēties atbilstošāko?
Uz visiem binokļiem ir 2 cipari – pirmais ir palielinājums un otrs - lēcu diametrs, piemēram, operas binokļi – 3x25, medību binokļi 7x50 vai 10x42, astronomijas 20x80 utt.

Izvēloties svarīgākais ir tas, ko pircējs gribēs redzēt – teātri un sporta pasākumus nevērosim no ļoti tālas distances, un pietiks binokļi ar 3 līdz 6 palielinājuma (pirmais cipars binokļa nosaukumā) reizēm. Medībām un vispārējiem novērojumiem vajag jau lielāku palielinājumu ap 7-10 reizēm, savukārt astronomijai un putnu vērošanai binokļi ir ar 10-20 reižu palielinājumu. Piemēram, ja binoklim ir palielinājums 10 reizes, tad 100 metru attālumā uz soliņa sēdošo alus dzērāju redzēsiet caur binokli tā, it kā viņš būtu 10 metru attālumā.
Vislabāk paņemt kādus 5 binokļus un katru izmēģināt uz vienu un to pašu objektu vienādā attālumā, tad radīsies skaidrība, kurš ir gaišāks, kurš labāk guļ rokās u.tml.

Kas vēl būs komplektā ar binokli?
Visiem binokļiem komplektā ietilpst soma, siksna un tīrīšanas lupatiņa. Binoklis jātīra ar speciāliem līdzekļiem, kas nesatur spirtu. Binokļus ar palielinājumu virs 10 reizēm ir vēlams likt uz statīva, jo pie lielāka palielinājuma jebkuras roku vibrācijas būs jūtamas uz acīm un vērošana sagādās diskomfortu.
Kuras firmas binokļi skaitās vislabākie?

Pasaulē ir ļoti daudz binokļu firmu līdz ar to nevar pateikt, kāds binoklis būtu ievērojami labāks par līdzīgu citas firmas binokli. Katram ir savi plusi un mīnusi. Populārākie pasaulē ir Yukon, Minox, Nikon, Bresser, Celestron un vēl citu firmu binokļi.

Cik ilgi kalpo binokļi?
Intensīvi lietojot tie ir 1-5 gadi. Lētākie binokļi var aizsvīst, nokļūstot ūdenī, tiem var mitrums tikt iekšā, bet normālam binoklim arī lietus, putekļi un triecieni nekaitēs.