Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:329, Did:0, useCase: 3


HOPS saslimšanu skaits pieaug, speciālisti iesaka veikt spirogrāfiju

Redakcija
Redakcija

HOPS ( hroniska obstruktīvu plaušu slimība) attīstība ir saistīta ar riska faktoriem, starp kuriem būtiska nozīme ir smēķēšanai. HOPS attīstības risku paaugstina biežas elpošanas ceļu infekcijas un pavadošās slimības (piemēram, bronhiālā astma vai tuberkuloze). Tāpēc būtiska nozīme ir izmeklējumam – spirometrijai. Speciālistu ieteikums: Laicīgai veselības problēmu novēršanai ir nepieciešama pieaugušo un īpaši bērnu un jauniešu izglītošana!

Kāpēc tik aktuāli veikt spirogrāfiju - īpaši kaitīgā ieraduma cienītājiem?

SIA “Bauskas slimnīca ”ambulatorās daļas vadošā pneimonoloģe Anda Nodieva akcentē, ka ilgstoša vai intensīva smēķēšana, kā, piemēram, viena paciņa cigarešu dienā vismaz 20 gadus ir nozīmīgs risks, lai saslimtu ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS). Slimības galvenie simptomi ir klepus ar krēpām vai sauss klepus un elpas trūkums pie fiziskas piepūles. Šī slimība attīstās pakāpeniski un agrīnās stadijās tās simptomi var nebūt vai arī pacients tos nenovērtēs. Sākotnējo plaušu funkciju ierobežojumu var noteikt tikai ar spirogrāfiju vai vēl precīzākiem un sarežģītākiem izmeklējumiem. Tādēļ visiem ilgstošiem smēķētājiem, kā arī citiem cilvēkiem, kuriem ir bijusi ilgstoša dūmu vai citu kaitīgu daļiņu ieelpošana, mēs rekomendējam veikt spirogrāfiju, lai savlaicīgāk varētu informēt pacientu par elpošanas funkcijas traucējumiem ar ieteikumu un motivāciju smēķēšanas atmešanai.

Vai pašlaik Latvijā HOPS saslimšanu skaits pieaug?

Pēc Dr. Andas Nodievas teiktā, precīzi dati Latvijā par HOPS saslimstību nav, bet ir zināms, ka ar šo slimību pasaulē vidēji slimo 4-6% no pieaugušo populācijas. Tātad katrs ģimenes ārsts savā praksē var paskaitīt, cik HOPS slimnieku ir diagnosticēti no visiem aprūpējamiem un vai tomēr nav pacienti-smēķētāji, kuriem spirogrāfija vēl joprojām nav veikta.
Tāpēc Dr. Anda Nodieva iesaka – laicīga problēmas novēršana nozīmētu bērnu un jauniešu izglītošana skolās: gan regulāri, gan veicot dažādas informatīvas kampaņas par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz organismu kopumā, tai skaitā plaušām. Ja šajā līmenī tomēr ir ciesta neveiksme, tad agrīna plaušu funkcijas pārbaude ar konstatētu gaisa plūsmas ātruma ierobežojumu elpceļos būtu norāde, ka smēķēšana jāpārtrauc.

Kādas ir biežākās kļūdas pacientu vidū?

Dr. uzsver, ka pacienti nenovērtē slimības simptomus. Klepus saistībā ar smēķēšanu var būt gan pie hroniska bronhīta, gan HOPS. Elpas trūkumu pacienti bieži skaidro ar vecumu vai sirds slimību. Ja slimība jau ir diagnosticēta – svarīgi ir pārtraukt smēķēt un regulāri lietot ārsta izrakstītos medikamentus, pārsvarā inhalatoru veidā. Bieži slimnieki nevar atteikties no smēķēšanas ieraduma, kā arī laiku pa laikam novērojami gadījumi, kad slimnieki pārtrauc lietot nozīmētās zāles.

EUROAPTIEKA sertificēta farmaceite Diāna Zaiceva uzsver, ka arī Latvijā, tāpat kā visā pasaulē, HOPS attīstība ir saistīta ar riska faktoriem, starp kuriem būtiska nozīme ir smēķēšanai. HOPS attīstības risku paaugstina biežas elpošanas ceļu infekcijas un pavadošās slimības (piemēram, bronhiālā astma vai tuberkuloze). Tāpēc būtiska nozīme ir izmeklējumam – spirometrijai. Šī metode pacientiem ar pirmajām HOPS pazīmēm ļauj uzsākt laikus piemērotu ārstēšanu. Farmaceite aicina 12. aprīlī apmeklēt “Veselības dienu” Jelgavas 5. vidusskolas telpās, Aspazijas ielā 20, no pulksten 15.00 līdz 17.30. Visiem interesentiem būs iespēja bez maksas veikt spirometrijas testu un apzināties savu plaušu veselības stāvokli, kā arī saņemt pneimonoloģes - Andas Nodievas konsultācijas.

Pašlaik Latvijā darbojas 47 aptiekas ar “EUROAPTIEKA” zīmolu. Pateicoties EUROAPTIEKA aptiekām veiksmīgi ir aizvadītas vairākas „Veselības dienas” reģionos – Daugavpilī, Liepājā, Rēzeknē un Ventspilī ar uzsvaru uz sabiedrības izglītošanu par kaitīgiem veselību pasliktinošiem faktoriem.

Tā kā HOPS pacientu veselības stāvokli pasliktina ilgstoši samazināts skābekļa daudzums asinīs un aizkavēta ogļskābās gāzes izdalīšanās, HOPS ietekmē rodas stāvokļi, kas veicina sirds paplašināšanos un spiediena paaugstināšanos plaušu artērijā – šos simptomus raksturo ar terminu “plaušu sirds”, kas rada asinsrites mazspēju. Farmaceite norāda, ka “Veselības dienas” laikā būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu un saņemt ārstu konsultācijas par attiecīgajiem asinsspiediena rādītājiem.

Par elpas trūkumu gados vecāki pacienti varēs konsultēties ar kardiologu un bezmaksas izmērīt asisnsspiedienu, noteikt glikozes līmeni kapilārajās asinīs. Būs informācija par smēķēšanas kaitīgumu uz veselību, iespēja saņemt farmaceita konsultācijas smēķēšanas atmešanas nolūkos un citiem ar veselību kaitīgiem riska faktoriem. Aicinām ģimenes ar bērniem piedalīties zīmēšanas konkursā “Esi vesels!”. Demonstrēsim jaunajai paaudzei, ka profilakse ir vērtīgāka par ārstēšanu.