Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:85, Did:0, useCase: 3


Kas ir Geštaltterapija un ko dara Geštaltterapeits. 3.daļa

Uz jautājumiem atbild geštaltterapeite, stila un tēla konsultante Dace Mūsiņa.
Geštaltterapija ir viens no psihoterapijas novirzieniem, kas palīdz cilvēkiem risināt attiecību problēmas, apzināties savas jūtas un vajadzības, ieraudzīt savas iespējas un izdarīt izvēles, saskatīt un pieņemt savas stiprās (un arī vājās) puses un iemācīties atrast un ņemt no dzīves to, kas katram konkrēti ir nepieciešams.

Vai viena konsultācija ir jau terapija?

Visbiežāk pirmā klienta un terapeita tikšanās ir tikai iepazīšanās vienam ar otru un klienta aktuālās tēmas vai problēmu loka ieskicēšana. Nez vai jūs kā klients spēsiet jau pirmajā tikšanās reizē tik ļoti uzticēties terapeitam (un tas arī nav vajadzīgs – katram procesam ir jānotiek savā tempā), lai nopietni pastrādātu ar savu tēmu. Bez tam terapeitiskās sesijas laiks ir ierobežots (45-60 min.) un pirmajā reizē parasti terapeits uzzina pamatinformāciju par klientu.
Taču, mēdz būt arī izņēmumi – iespējams, klients ir jau ilgi domājis un strādājis ar savu situāciju, un pat neliela terapeita palīdzība – kāds trāpīgs jautājums vai salīdzinājums, vai vienkārši uzklausīšana palīdz klientam apzināties kaut ko būtisku par viņa tēmu.

Cik ilgi ir jāiet uz terapijām, lai kļūtu labāk vai atrisinātu kādu konkrētu problēmu? Kad pārtraukt terapijas?

Psihoterapija ir ilgstošs process un katram ļoti individuāls – bet domāju, būtu naivi sagaidīt ļoti ātru rezultātu. Padomājiet, cik daudzus gadus jau esat dzīvojuši ar kādu svešu uzskatu vai sev kaitīgu rīcības modeli vai nomācošās attiecībās – jūs taču nesagaidāt, ka tas pilnībā mainīsies nedēļas vai mēneša laikā? Psihoterapeiti mēdz uzskatīt, ka terapija sākas ar 10 un vairāk sesijām. Caurmērā padziļināta individuālā terapija ilgst vienu vai vairākus gadus, ja aptuveni stundu garas sesijas notiek reizi nedēļā.

Es vēlos salīdzināt psihoterapijas procesu ar remontu mājā vai dzīvoklī. Ir cilvēki, kuri saņemas remontam tikai nepieciešamības spiesti - kad viss jau pilnīgi novecojis un nolietojies un citādāk vairs nevar. Ir tādi, kuri regulāri vēlas savu dzīvi mainīt un uzlabot, un laiku pa laikam kaut ko remontē un pārveido. Iespējams, ir arī tādi, kuri visu savu dzīvi nodzīvo dzīvoklī vai mājā, kādi tie ir, un neko nemaina un neremontē. Tomēr, ja mums ir jau kādreiz izdevies kaut ko “izremontēt” un rezultāts ir sniedzis gandarījumu (un varbūt arī process aizrāvis) – tad visticamāk to darīsim vēl, tiklīdz radīsies tāda vēlme vai nepieciešamība. Celtniekiem ir tāds labs teiciens: “Remonts nekad nebeidzas. To vienkārši uz laiku pārtrauc”. Domāju, to pašu var attiecināt uz psihoterapiju, un ir racionāli pie tās atgriezties laiku pa laikam atkal – un, protams, katrreiz jaunā kvalitātē.

Vai geštaltterapija ir dārgs pakalpojums?

Šobrīd Latvijā vienas konsultācijas cena (45-60 minūtes) svārstās robežās no Ls 10 līdz Ls 35 atkarībā no konkrētā speciālista pieredzes un kvalifikācijas – un arī vietas, kur viņš/viņa pieņem klientus.
Ja vēlaties saņemt geštaltterapeita palīdzību, bet jūsu budžets ir ierobežots – varat izvēlēties apmeklēt geštaltterapeitu, kurš beidzis nepieciešamo apmācību un saņēmis sertifikātu nesen, un varbūt nav vēl tik atpazīstams, tomēr ir profesionāls un ļoti ieinteresēts strādāt.

Kur atrast savu geštaltterapeitu un kā zināt, ka viņš/viņa ir profesionāls?

Es ļoti ticu tam, ka nav “nejaušību”. Ja kaut kas mani (it kā “nejauši”) ir savedis kopā ar kādu cilvēku vai arī kaut kas mani “velk” tieši pie šī cilvēka – tātad man ir jāapgūst kāda mācība, ko spēj sniegt tieši tāds cilvēks. Klientiem iesaku izvēlēties savu terapeitu spontāni un neracionāli – iepatikās terapeita foto? uzrunāja kāds teikums no viņa teiktā vai rakstītā? radās kāda netverama sajūta ieraugot šo cilvēku? Sarunājiet konsultāciju, lai pārliecinātos par savu izvēli sadarboties – un jūs jau varēsiet paslavēt sevi par uzdrīkstēšanos!
Par terapeita profesionālo izglītību liecina viņa sertifikāts. Visu sertificēto psihoterapeitu saraksts ir atrodams LPB (Latvijas Psihoterapeitu biedrības) mājas lapā. Savukārt, tieši sertificēto geštaltterapeitu saraksts ir atrodams LGTA (Latvijas Geštalta terapijas asociācijas) mājas lapā LGTA sadaļā “LGTA sertificētie geštaltterapeiti” (zem sadaļas “LGTA biedri”).

Vēlu Jums veiksmi sava psihoterapeita atrašanā un pārmaiņu procesā !
Labprāt atbildēšu uz citiem jūsu jautājumiem par geštaltterapiju:
dace.musina@apollo.lv

Tuvāka informācija: Weyergans High Care centrā, Antonijas ielā 10, tālr. 67331198, mob.t. 29192643

Ieskaties! Tas var noderēt!

Hjūstonas Universitātes pētniece, rakstniece un profesore Dr. Brenē Brauna pēdējos desmit gadus ir pētījusi konceptu, ko dēvē par dzīvošanu no visas sirds (“wholeheartedness”), un meklējusi atbildes uz jautājumiem: ko nozīmē dzīvot autentiski un ar sava vērtīguma apziņu? Kā pieņemt savu nepilnību un atzīt, ka esam gana labi? Viņas uzstāšanās vietnē TEDx (2010) ir skatīta vairāk nekā 15 miljonu reižu.

Katru dienu tiekam bombardēti ar pieņēmumiem par to, kādiem mums jābūt un kādiem standartiem jāatbilst. Tomēr atkal un atkal nākas atzīt – mūsu dzīve šo augsto latiņu nesasniedz. Dažkārt, lai izpatiktu citiem, izliekamies par to, kas patiesībā neesam, un savas dziļākās ilgas noliekam malā. Tāda ir “perfektās dzīves” cena...

Autores unikālā spēja savīt psiholoģiskus pētījumus ar personisku stāstījumu padara “Nepilnības dāvanu” lasīšanu par uzmundrinošu sarunu ar sirdsgudru draudzeni. Uzmanieties – viņas drosme dzīvot no visas sirds var būt lipīga!

Grāmata nopērkama Zvaigzne ABC un visās lielākajās Latvijas grāmatnīcās.