Lai Ziemassvētku kaktuss uzziedētu
Savu Ziemassvētku kaktusu pirms dažiem gadiem ieguvu no kāda ģimenes drauga, pārliecināta vecpuiša, kas to ilgu laiku bija piemirsis, pavisam aizkaltējis un grasījās izmest, jo augs vairs neizskatījās ''pēc dzīvotāja''. Izglāb draugu – tā varētu saukties manis veiktā akcija, kad kaktusu nomazgāju, pārstādīju, kopu, līdz beidzot atkopu, par ko katros Ziemassvētkos tieku dāsni atlīdzināta ar krāšņiem ziediem.
Šlumbergera (Schlumbergera) jeb Ziemassvētku kaktuss pie mums ir nonācis no Dienvidamerikas, Brazīlijas. Tā nosaukums radies tādejādi, ka tradicionāli tas uzzied reizi gadā – tieši ap Ziemassvētkiem, aptuveni laikā no novembra līdz janvārim, taču reizēm kaktuss ziedus raisa vairākas reizes gadā, kā arī ir dzirdēts, ka citkārt tas ''dumpojas'' un neuzpumpuro nemaz.
Kas jāievēro, lai kaktuss uzziedētu Ziemassvētkos?
Gada siltajā laikā, sākot no maija līdz augustam, Ziemassvētku kaktusu var sūtīt ‘’vasaras nometnē’’, izliekot uz balkona vai dārzā, vien jāraugās, lai tas būtu pasargāts no tiešiem, ļoti karstiem saules stariem un asa vēja. Vasarā augs patērē daudz ūdens, tāpēc to ir nepieciešams regulāri laistīt, mēslot un rasināt. Mēslošanai var izmantot jebkuru kaktusu vai komplekso mēslojumu, tikai mazākā koncentrācijā, kā arī jāielāgo, ka kaktusu nedrīkst pārlieku mērcēt, jo tad tam bojājas saknes un rodas vītums.
Sākot ar augusta otro pusi un septembri Ziemassvētku kaktusam ir nobriešanas posms, kad tam joprojām ir nepieciešams daudz gaismas, taču laistīšana ir jāsamazina. Jaunie posmi nobriest un ziedpumpuri parādās septembra beigās, kad telpaugam tumšajā diennakts laikā nepieciešamā temperatūra ir +13 - +15 °C, bet dienā +15 - +25 °C. Laiks no pumpuru veidošanās sākuma līdz ziedēšanai ilgst apmēram trīs mēnešus.
Tikko parādās pirmie ziedpumpuri, kaktuss ir jārasina un jālaista dāsnāk, bez tam podam ir jābūt ar labu drenāžu un ūdenscaurlaidīgam, jo augam nepatīk lieks mitrums. Kad sāk raisīties ziedi, rasināšana ir jāpārtrauc, taču reizi divās nedēļās kaktusam ir vajadzīgs papildmēslojums.
Lai pumpuri nenobirtu, ziedēšanas laikā podu nedrīkst grozīt un pārvietot citur, bez tam kaktuss vispār omulīgi jūtas vienā atrašanās vietā, tam patīk vēsas un vidēji saulainas telpas. Pēc noziedēšanas vēlams augu apgriezt, paturot spēcīgākos posmus un labākos dzinumus.
Kad ziedēšana ir beigusies, kaktusam aizsākas ‘’miega periods’’, kas ir aptuveni 6 – 8 nedēļas garš. Tad augs jālaista retāk, vien neaizkaltējot sakņu kamolu. Vislabākā novietne tam ir uz palodzes gaišā, saulainā pusē ar telpas temperatūru apmēram +15 °C.
Martā un aprīlī kaktusam parādās jauni asni, un tad atkal to var biežāk laistīt un pabarot ar mēslojumu. Ja ir nepieciešamība, tad apmēram aprīļa vidū kaktusu var pārstādīt.
Ziemassvētku kaktuss nezzied, ja:
- tas ir pārlaistīts vai aizkaltēts,
- augs atrodas temperatūrā, kas ir zemāka par +13°C un augstāka par +24°C,
- bieži vai īsi pirms ziedēšanas tiek mainīta auga atrašanās vieta,
- kaktuss aug ļoti lielā podā,
- kaktuss ir vecs un ar ļoti daudz dzinumiem, kurus tādā gadījumā nepieciešams apgriezt un saīsināt uz pusi vai trešdaļu.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Pats kaktusiņš ir ļoti mazs un nīkulīgs, jaunus dzinumus izdzen ļoti reti, tāpēc necenšos viņu pārstādīt lielākā podiņā, toties ziedu laikā - tur ir ko redzēt Apm.15 cm augstam kaktusam uz Ziemassvētkiem bija 28 ziedi un tagad jau 10 Varbūt kāds speciālists to varētu pakomentēt?
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Man jautājums vai tagad ziemā var pārstādīt, ja nezied
[+] [-]
Šobrīd varu saskaitit vismaz 100ziedus.
Tas ir tikai tāpēc,ka pazīstama dārzniece ieteica aplauzt zaru galiņus,tagad saku paldies šim burvīgajam skaistumam.