Interjera dizaina pakalpojumu sniedzēji Latvijā- plusi un mīnusi
Nez kāpēc Latvijā praktiski nav dizaineru firmu, kas nodarbojas tikai ar interjeru dizainu. Plaši ir izplatīts uzskats par to, ka tikai ar šā pakalpojuma vien piedāvāšanu nevar atpelnīt ofisa un darbinieku štata eksistenci. Tādēļ interjera dizaina radīšanas pakalpojumu spektra pamatdaļu piedāvā triju veidu uzņēmēji: individuālie dizaineri (parasti pašnodarbinātas personas, individuālie komersanti vai pat neoficiāli strādājoši dizaineri), arhitektu biroji, kas izpilda tāpat arī dizaina projektus, un apdares materiālu vai mēbeļu veikali, kam ir štatu dizaineris. Dabiski, katram uzņēmuma tipam ir savi plusi un mīnusi.
Individuālie dizaineri
Plusi
Priekšrocība, sadarbojoties ar patstāvīgi strādājošu dizaineri, būs individuāla pieeja, kad klients ar dizaineri veido savdabīgu radošu tandēmu. Dizaineris ar pasūtītāju kopīgi apmeklē veikalus, izstādes, izvēlas apdares materiālus un mēbeļu paraugus. Dizaineris komunicē ar klientu tuvinātā psiholoģiskā līmenī, cenšas saprast viņa dzīves veidu, pieradumus, aizraušanos un cenšas ņemt vērā šos novērojumus projektā.
Tāpat patstāvīgi strādājošos dizainerus atšķir augsta kreativitāte. Bieži tie ir jauni talanti, kas tikai iesāk savu radošo ceļu, un tāpēc pilni oriģinālu un svaigu ideju. Pie tādas darba sistēmas dizaineris katru pasūtījumu aplūko, kā savdabīgu radošu izaicinājumu, viņš noteikti cenšas izmantot jaunus stilus, materiālus un risinājumus, viņam gribas iemiesot projektā savu individualitāti un lietu redzējumu.
Individuālajiem dizaineriem ir arī augsta motivācija ātrai projekta realizācijai, jo viņa peļņa tiešā veidā ir atkarīga no viņa paša ražīguma. Tādēļ ir sagaidāmi salīdzinoši ātri dizaina projekta izpildes termiņi.
Bet galvenā priekšrocība cena par pakalpojumiem, salīdzinoši, nebūt nav tā augstākā. Individuālajam dizainerim nevajag maksāt nomu par ofisu, viņam arī ir elastīgāka nodokļu aprēķina sistēma. Tādēļ cena par viņa pakalpojumiem var būt būtiski zemāka, nekā viņa lielākajiem un solīdākajiem konkurentiem.
Mīnusi
Pasūtot dizaina projektu individuālajam dizainerim, jūs izrādāties juridiski apšaubāmā stāvoklī. Itin bieži dizainerim var nebūt ofiss un atrast viņu var tikai ar elektronisko pastu vai mobilo telefonu. Daudzi dizaineri strādā neoficiāli un bez līguma, bet tas nozīmē, ka domstarpību gadījumā var rasties abpusējas pretenzijas, kuras nāksies lemt privātā kārtībā. Attiecīgi, juridiski jūs, kā klients, esat mazāk aizsargāti kā pie sadarbības ar juridisku personu. Bez tam, diezgan grūti spriest par speciālista kvalifikāciju jūs redzat skaistu krāsainu portfolio, klausāties pārliecinātus pārspriedumus, bet neko nezināt ne par viņa izglītības līmeni, nedz par pieredzi, nedz par cilvēka atbildības pakāpi.
Arhitektūras biroji
Plusi
Griežoties arhitektūras dizaina birojā, jums ir iespēja ne tikai iepazīties ar tā vēsturi un reputāciju, bet arī jutīsieties juridiski labāk nodrošināts.
Tāpat ir svarīgs cits juridiskais aspekts – ar arhitekta licenci, tādi biroji varēs saskaņot visas nepieciešamās izmaiņas telpu plānojumā, komunikāciju un telpu funkcijas iekārtojumā atbilstošajās instancēs. Tātad, visi darbi notiks legāli, un jūs neriskējat tikt sodīts ar naudas sodu par nelikumīgu celtniecību. Tamlīdzīgu pakalpojumu ne vienmēr var piedāvāt dizaineri, kas strādā ar privātā veidā.
Arhitektu biroja ofiss var būt ļoti ērta vieta, lai tiktos un apspriestu projektu, vēl jo vairāk, ka var paprasīt ražotājiem un apdares materiālu piegādātājiem atvest turp katalogus un preču paraugus, tā vietā, lai staigātu pa veikaliem.
Mīnusi
Tomēr vajag atcerēties to, ka šādas firmas ir ieinteresētas lielos pasūtījumos, itin bieži tiem nav interesanti vai ir nerentabli nodarboties ar mazu darbu apjomu, piemēram, ar nelielu dzīvokli. Visbiežāk arhitektu biroji ķeras pie interjera dizaina izstrādāšanas, ja tie paši arī izpilda arhitektonisko pasūtījuma daļu. Piemēram, privātmājas arhitektoniskais projekts plus interjera dizains.
Bez tam, tie izpilda diezgan lielu darbu apjomu, un līdztekus nodarbojas ar vairākiem projektiem. Tādēļ projektu izpildes termiņi var būt nedaudz ilgstošāki.
Un, protams ka, cena dizaina projektam būs ievērojami augstāka, nekā individuāli strādājošajiem dizaineriem.
Mēbeļu vai apdares materiālu veikali
Plusi
Daudziem veikaliem, kas nodarbojas ar mēbeļu vai apdares materiālu pārdošanu, tāpat ir štatu dizaineris, kurš rada dizaina projektu veikala klientam vai nu bez maksas, vai par ļoti zemu cenu. Tomēr nevajag aloties attiecībā par cenu šā dizainera pakalpojumu apmaksa ir vienkārši iekļauta preces cenā, kuru jūs pērkat. Tas ir nevis bezmaksas pakalpojums, bet gan klientu piesaistīšanas un peļņas gūšanas vēl viens veids.
Tādai pieejai par būtisku plusu var uzskatīt to faktu, ka dizaineris parasti labi orientējas veikala asortimentā un tas paaugstina viņa darba produktivitāti.
Mīnusi
Ne vienmēr dizainera amatu veikalā ieņem atbilstošās kvalifikācijas cilvēks. Dizaineris no dizainera atšķiras un ne pēdējo lomu še spēlē izglītība.
Bez tam, dizainera uzdevums šajā gadījumā ir maksimāli izmantot veikala produkciju dizaina projektā. Tātad, viņš ir ierobežots gan materiālu, gan stila vai telpas iekārtojuma priekšmetu izvēlē, bet tas nesekmē interesanta un oriģināla interjera rašanos.
Un vēl, dizaineris nestrādā savā vārdā, viņš nerada klientūru un reputāciju sev, ļoti bieži dizaineris veikalā «sēž uz algas», tas ir saņem fiksētu algu. Bet tas nozīmē, ka viņa motivācija ir ievērojami zemāka, nekā individuālam dizainerim vai arhitektu birojam.
Celtniecības kompānija vai nekustamā īpašuma pārdošanas aģentūra
Šajā gadījumā runa iet par divām principiāli atšķirīgām interjerista pakalpojumu saņemšanas iespējām. Kompānijai var būt projektētāju grupa, kuras sastāvā ir interjerists. Vai vienkārši rekomendēt dizaineru ar kuru tie sadarbojas. Pirmajā gadījumā plusi un mīnusi darbam ar tādu dizaineri ļoti līdzinās darba īpatnībām ar arhitektu dizaineru biroju no vienas puses, juridiska aizsargātība, darba ērtības ofisā un augsta profesionalitāte, bet no citas puses liels noslogojums un paralēls darbs pie vairākiem projektiem. Tomēr šā pakalpojuma cena var būt samērā zema, jo galveno summu kompānija saņem uz darījuma – būvdarbu vai nekustamā īpašuma pārdošanas pamatdaļas rēķina.
Ja tomēr kompānija rekomendē speciālistu, ar kuru sadarbojas laiku pa laikam, tad darba īpatnības ar viņu būs atkarīgas no tā, pie kāda no trijiem augstāk uzskaitītiem uzņēmumu tipiem šis dizainers ir pieskaitāms.
Secinājums
Speciālista izvēlei darbam ar jūsu interjera dizainu neeksistē universāls risinājums. Ir jēga apsvērt jūsu vēlmes un iespējas, novērtēt riska pakāpi, realizācijas termiņus. Pilnīgi iespējams, ka jums vajag salīdzināt vairākus piedāvājumus no dažādām kompānijām – un salīdzināt ne tikai piedāvājuma finansiālo komponenti.
Katram pasūtītājam, katram objektam noteikti atradīsies piemērots dizaineris – vajag tikai atrast viņu. Bet kas meklē, tas vienmēr atradīs.
Arhitekte, dizainere Natālija Mitina Dizaina salona "Koncepcija" vadītāja
www.koncepcija.lv
[+] [-]