Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource121), Fid:246, Did:0, useCase: 3


Karstākās tehnoloģijas grilēšanā - elektriskas aizdedzināšanas metode

Redakcija
Redakcija

Nav nekāds noslēpums, ka ēdiena pagatavošana uz grila vasaras pievakarē ir īsta kulinārijas bauda.
Grilēšanas cienītāju vidū nav rimusi diskusija par to, kas veselībai ir labāks – kokogļu vai gāzes grils. Kā vienam, tā otram ir savas priekšrocības. Tāpat zināms, cik nepatīkama aizdedzināšana ar šķidrumu ir gan laika, gan dažādu risku ziņā. Tā krājumi ik sezonu ir jāpapildina, tie ir jāuzmana no bērniem (piemēram, pērn konstatēti 7 gadījumi, kad bērni iedzēruši grila aizdedzināšanas šķidrumu), bet pats ļaunākais – tie satur kaitīgas vielas! Nevar aizmirst arī citus riskus – neuzmanība karstā laika ietekmē, svinībās lietojot alkoholu, strīdoties par labākā šefpavāra lomu, nejauši šķidrumu kādam uzlejot, rodoties neprognozējamai liesmai vai pat uguni iesūcot tieši šķidruma pudelē utt.
Daudz veselīgāka alternatīva ir elektriskas aizdedzināšanas metode - karsta gaisa plūsmas fēni, kuru pamatfunkcijas ir dažādi karsēšanas uzdevumi saimniecībā, būvniecība un materiālu apstrāde.

Galvenais ļaunums aizdedzināšanas šķidrumos - gaistošie organiskie savienojumi (GOS) - ir oglekli saturoša ķīmisko vielu grupa. Daži no tiem satur formaldehīdus, benzolu un metilbenzolu; virkne šo vielu ir koncerogēnas un var izraisīt kairinājumu plaušās. GOS piesārņo gaisu un tādējādi veicina astmas un citu elpvadu slimību attīstību. Veselībai it īpaši var kaitēt cenas ziņā lētākie no atšķaidīta tehniskā spirta ar dažādiem piemaisījumiem veidotie šķidrumi. Nevar nepieminēt klimata izmaiņas izraisošās gāzes; piemēram, saskaņā ar ASV Vides aizsardzības dienesta (EPA) veiktu pētījuma citiem ozona slāņa noārdītājiem ik gadu klāt nāk 14 000 tonnas aizdedzināšanas šķidrumu radīto GOS.

Daudz veselīgāka alternatīva ir elektriskas aizdedzināšanas metode - karsta gaisa plūsmas fēni, kuru pamatfunkcijas ir dažādi karsēšanas uzdevumi saimniecībā, būvniecība un materiālu apstrāde. Ogļu iekuršana ar karsta gaisa fēnu nerada liekus aromātus un nepiesūcina visu cepamo ar kaitīgiem spirtiem. Pietuvināta karsta gaisa plūsma kokogļu temperatūru ātri paaugstinās līdz 500°C. Pieredze rāda, ka pēc pusotras minūtes ogles būs pilnībā iekvēlinātas un sagatavotas grilēšanai. Šī metode ir daudzkārt efektīvāka un aizstās nogurdinošo elpas pūšanu, apnicīgo vēdināšanu un nevienmērīgu ogļu iekuršanos.



Būvniecības materiālu veikalos cenu amplitūda šādiem fēniem ir dažāda, viss atkarīgs no ražotāja un kvalitātes. Katrs pats var izrēķināt, cik ātri tas atmaksāsies, salīdzinot ar šķidrumiem, pie kam ierīce lieti noderēs arī citos mājsaimniecības uzdevumos - vecās krāsas noņemšanā, aizsalušu cauruļu vai auto dzinēju uzsildīšanā, materiālu sakausēšanā utt.

Ar celtniecības fēnu grila piestartēšana izdosies momentāni bez kaitīgiem šķidrumiem un bīstamajiem sērkociņiem, vienīgais, kas būs nepieciešams papildus – kāda brīva 220V rozete un pagarinātājs, ja grils novietots patālāk no ēkām. Jūsu BBQ noteikti garšos daudz labāk, apkārt nevirmos lieki aromāti, bet pats galvenais – gaļa no oglēm būs saņēmusi tikai karstumu.

Elektriskas aizdedzināšanas metodes video:

Sagatavoja: Andris Tēraudkalns