Ventspils Mūzikas vidusskolai piešķirts profesionālās izglītības kompetences centra statuss
2016. gada 19. janvārī valdība apstiprinājusi profesionālās izglītības kompetences centra statusa piešķiršanu Ventspils Mūzikas vidusskolai.
Saņemot kompetences centra statusu, Ventspils Mūzikas vidusskola nostiprinās savu Ziemeļkurzemes reģiona metodiskā centra mūzikā pozīciju, kā arī pastiprinās sadarbību ar Ventspils Augstskolu un attīstīs kompetences centra specializāciju skaņu digitalizācijas jomā.
Ventspils Mūzikas vidusskola atbilst visiem profesionālās izglītības kompetences centra kvalifikācijai nepieciešamajiem kritērijiem. Vidusskolā mācās 476 izglītojamie, no kuriem profesionālās vidējās izglītības programmās – 91 izglītojamais un profesionālās ievirzes izglītības programmās – 385 izglītojamie.
Ventspils Mūzikas vidusskola aktīvi piedalās Ventspils pilsētas un Ziemeļkurzemes reģiona kultūras dzīvē, organizējot publiskus kultūras pasākumus, kā arī ēnu dienas un labdarības pasākumus. Vidusskolai ir cieša sadarbība ar Ventspils Domi, tā iesaistās Valsts Kultūrkapitāla fonda, Eiropas Sociālo fonda u.c. projektu finansējuma piesaistīšanā. Vidusskola, atbilstoši īstenojamām izglītības programmām „Taustiņinstrumentu spēle”, „Stīgu instrumentu spēle”, „Pūšaminstrumentu spēle”, „Sitaminstrumentu spēle”, „Diriģēšana”, „Mūzika” un „Mūzikas vēsture un teorija” sadarbojas ar darba devēju organizācijām koncertu, meistarklašu, vasaras nometņu un citu radošo pasākumu rīkošanā un prakses vietu nodrošināšanā.
Kompetences centra statuss Ventspils Mūzikas vidusskolai tiks piešķirts ar 2016. gada 1. martu, vidusskolas nosaukums būs „Profesionālās izglītības kompetences centrs „Ventspils Mūzikas vidusskola””.
Kultūras ministrijas (KM) padotībā esošo profesionālās vidējās kultūrizglītības iestāžu attīstības koncepcija paredz līdz 2020. gadam Latvijā izveidot sešus profesionālās izglītības kompetences centrus kultūrizglītības jomā. Kompetences centri radīs kvalitatīvu vidi un apstākļus, kas palīdzēs izkopt jauno talantu izcilību mākslās un mūzikā. Šādiem centriem ir priekšrocība piesaistīt finansējumu atbilstoši jaunā ES struktūrfondu plānošanas perioda prasībām.
Rīgā plānoti divi profesionālās izglītības kompetences centri – no tiem viens tika izveidots 2015. gadā uz Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas esošās bāzes, bet otrs paredz izveidot Nacionālo Mākslu vidusskolu, kurā kā atsevišķas administratīvas vienības pastāvētu Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskola un Rīgas Doma kora skola.
Īpašu nozīmi kompetences centru izveidei KM saskata reģionu attīstības kontekstā, jo četri no jaunveidojamajiem kompetences centriem būs izvietoti Latvijas reģionos – bez Ventspils Mūzikas vidusskolas Kurzemē atradīsies arī Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola, Vidzemē – Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola, bet Latgalē tiek plānota kompetences centra izveide uz pašreizējās Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas un Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas bāzes.
Koncepcijas īstenošanai plānotie finanšu avoti ir valsts un Eiropas struktūrfondu finansējums, bet finansēšanai var tikt piesaistīti arī citu avotu līdzekļi, skolām iesaistoties dažādos projektos. Nozīmīgs ieguvums ir plānotā ES struktūrfondu finansējuma piesaiste kompetences centru infrastruktūras sakārtošanai un materiāltehniskās bāzes pilnveidei, kvalitatīva mācību procesa un metodikas nodrošināšanai.