Mazuļa pirmais dzīves mēnesis
Mazuļa pirmās dzīves dienas ir nozīmīgas gan viņa, gan māmiņas dzīvē. Māmiņai jāatvēl daudz laika bērna aprūpēšanai un apmīļošanai, lai bērniņš augtu vesels un dzīvespriecīgs.
Ar baltām ievu kurpēm
Un tulpju svecēm košām,
Ar pienenīšu zeltainām pļavām
Un putnu dziesmām skaļām,
Ar pirmo saules staru
Un baltu ķiršu zaru
Nāks pavasaris mātes sveikts,
Un man arī gribas par visu
Tev lielu paldies teikt,
Ka šai pasaulē pukst mana sirds.
Guldināšana.
1) Svarīgi bērniņu likt gulēt bez spilvena, veidojot ko līdzīgu ligzdiņai ar autiņa vai spilvena pakaviņa palīdzību. Tas mazajam sniegs drošības un siltuma sajūtu.
2) Gultas galvgali būtu ieteicams pacelt 15 grādu leņķī. Tas bērniņam veicinās zarnu darbību un vieglāku gāzu noiešanu.
3) Guļot uz muguras mazulim vajadzētu lūkoties gan uz vienu, gan otru pusi. Ja bērns visu laiku tiecas tikai uz vienu pusi, būtu ieteicams konsultēties ar ārstu.
4) Ja bērniņš ir vesels un viņam patīk, jau no pirmās viņu ik pa laikam var likt uz vēdera. Kājas un pēdas, sākot no gūžām , izvērst uz sāniem.
5) Bērnu barojot un nēsājot, jāuzmanās, lai viņa glviņa nebūtu atliekta.
Vannošana.
1) Mazulis jāvanno katru dienu, bet ar ziepēm nevajadzētu mazgāt biežāk kā reizi desmit dienās, jo ziepes sausina ādu.
2) Šampūni tik mazam bērnam vēl nav nepieciešami.
3) Vannošanai ūdeni vārīt un atdzesēt vai pievienot tam zilos graudiņus nepieciešams tikai tad, ja bērna ādai ir kādas iekaisuma pazīmes.
4) Vislabākais ir tīrs ūdens, jo uz dažādiem zāļu novārījumiem un parfimērijas līdzekļiem bērnam var būt negaidīta reakcija.
5) Pirmo reizi nadziņi jāapgriež piektajā vai sestajā dzīves dienā. Tas jādara ar dezinficētām mazajām šķērītēm. Nagi jāgriež taisni, lai neieaugtu to stūrīši. vislabāk tos griezt tad, kad mazulis ir mierīgā noskaņojumā.
6) Katru rītu jāapskata un jātīra mazuļa ausis, acis ,aizauss, deguns un mute, bet nav ieteicams šim nolūkam lietot irbulīšus, jo tie ir pārāk cieti, labāk izmantot savirpinātu vati.
Apģērbs.
1) Izvēloties drēbītes, jāiegādājas dabīgo materiālu izstrādājumus.
2) Bērnu jāietērpj tā, lai viņš justos ērti un brīvi varētu kustēties.
3) Siltās telpās uzturoties, cepure bērniņam nav nepieciešama, to var uzvilkt uz pāris stundām pēc vannošanas.
4) Veļu labāk mazgāt ar bērnu veļas ziepēm vaispeciāliem bērnu apģērbam paredzētiem veļas pulveriem. Veļa jāizskalo ļoti rūpīgi, nelietojot skalošanas līdzekļus.
Pastaigas.
1) Ja ārpus mājas ir labi laika apstākļi, pastaigās ieteicams doties jau no pirmajām dzīves dienām. Sākumā pastaigā jaīziet uz īsāku laiku, bet vēlāk to katru reizi paildzinot par 10 minūtēm. Kad bērniņš jau pie tā būs pieradis, svaigā gaisā vēlams pavadīt apmēram 2 līdz 3 stundas. Bērnu nevajadzētu atstāt atklātā saulē.
2) Ar bērnu daudz jārunā mierīgā balsī, stāstot kas un kāpēc ar viņu notiek.
3) Mazulim jādzīvo normālā vidē, nav nepieciešams skaņas mākslīgi pieklusināt.
4) Bērns labi reaģē uz spilgtas krāsas priekšmetiem pie gultiņas, ik pēc laika tos varētu mainīt, bet nevajadzētu bērna gultiņu pārāk pieblīvēt ar rotaļlietām.
5) Mājdzīvniekiem nevajadzētu ļaut brīvi atrasties istabā, kur atrodas mazulis. Pat akvāriju zivtiņu barība var izrādīties alerģiska.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]